Ukaž, kde máš naspořeno to, co já utratím

Ukaž, kde máš naspořeno to, co já utratím
Laskavý internetový čtenář mi jistě promine, že se opět vrátím k oblíbenému každodennímu odložení jedné koruny, což by za jeden předlistopadový rok znamenalo uspoření na láhev skotské whisky.

Jistě jste někdy zažili situaci, kdy například nekuřák argumentuje kuřákovi: "Víš, kolik peněz takhle prokouříš?" A promptně mu spočte, že za rok to při jedné krabičce denně dělá asi patnáct tisíc korun. Co v tu chvíli může nešťastný kuřák dělat? Nezbude mu nic jiného než opáčit: "Ukaž mi, kde ty máš těch ušetřených patnáct tisíc?"

Tahle taktika často vychází, protože pokud si peníze, které neutratím za nekupované nebo odepřené si cigarety, neodložím každý den stranou, těžko lze doložit, že jsem je opravdu ušetřil – většinou se rozplynou v jiných požitcích.

Co z toho plyne? Často je spoření především záležitost pocitu – víme, že si ukládáme, a buď se nám časově přibližuje předmět, po kterém toužíme, nebo jsme prostě klidní a spokojení, že se o sebe a své peníze dokážeme postarat, že jednáme chytře a neutratíme všechno hned za požitky tohoto světa. Kdo tenhle pocit má, nepotřebuje, aby mu oněch patnáct tisíc blikalo na výpisu z konta s visačkou "Pozor – ušetřeno!".


Pavel Pršala
Investiční kapitálová společnost Komerční bankyŠetříte malé částky, nebo myslíte, že je hloupost takto uvažovat? Podělte se o své zkušenosti se spořením.

Zde najdete předchozí, tedy první, druhý, třetí, čtvrtý, pátý a šestý díl seriálu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.