Karta fuč!

Karta fuč!
Ztráta platební karty je určitě nepříjemnou situací, v které by se nikdo nechtěl ocitnout. Pokud však už nastane, je třeba jednat rychle, aby případný "nálezce" nemohl kartu zneužít a připravit vás tak o peníze.

První věc, kterou musíte udělat, je tuto skutečnost co nejrychleji oznámit své bance. Pro tento případ existují speciální telefonní čísla do kartového centra, kde lze krádež nahlásit. Hovor má buď podobu volání na zelenou linku 0800 (volání zdarma), nebo je standardně zpoplatněn. Při ztrátě karty v zahraničí ale nelze volat na zelenou linku - klient tak platí mezinárodní hovor. V některých bankách (například eBanka) provádí blokaci operátor na běžné info lince. Pokud neznáte číslo ztracené karty, nic se neděje, většina bank umožňuje i zablokování karty podle čísla účtu, jména, adresy či rodného čísla. Jestliže se jedná o běžnou elektronickou kartu, je její blokace okamžitá. Klienta tato operace přijde na stokoruny a od této chvíle již není možné s kartou provádět žádné autorizované transakce. Zloděj si tak nemůže vybrat hotovost z bankomatu, ani kdyby znal PIN. V některých bankách je nutné blokaci ještě osobně potvrdit - například v České spořitelně musí klient nejpozději následující pracovní den navštívit některou z jejích poboček a blokaci písemně potvrdit (platí pouze pro domácí karty). Pokud však klient vlastní embosovanou kartu (jméno, doba platnosti a číslo karty jsou na ní vytlačené), pak je postup složitější. Embosovaná kartu se dá totiž použít při placení na obchodních místech, které nemají online platební terminály automaticky ověřující zůstatek účtu v bance. Pokud zloděj touto kartou platí, na účet se pouze obtisknou vytlačené údaje a karta se dále neověřuje. Operátor linky ji tedy musí zařadit na tzv. stoplist (seznam kradených karet), což může stát i několik tisíc korun.

Kolik vás bude stát blokace karty v jednotlivých bankách
Banka Elektronické karty Embosované karty Doba odpovědnosti 1
Komerční banka 150 350 / 2000 2 8 dní, AMEX ihned
GE Capital Bank 100 2800 24 hodin od oznámení
Česká spořitelna 500 3500 půlnoc dne oznámení
eBanka 200 2000 půlnoc následujícího dne
Živnobanka zdarma zdarma půlnoc dne oznámení
IPB/Poštovní spořitelna 100 400 / 1500 2 půlnoc dne oznámení
ČSOB 300 300 / 2000 2 půlnoc dne oznámení
1 okamžik, kdy přechází z klienta na banku odpovědnost za transakce provedené zablokovanou kartou
2 domácí / zahraniční embosované karty

Klient odpovídá za zneužití karty v době mezi ztrátou a oznámením bance. Banka ručí za zneužití výběrem z bankomatu od okamžiku nahlášení její ztráty, za nákup kradenou kartou pak až po určité lhůtě. Ta bývá většinou do půlnoci dne oznámení nebo dne následujícího, výjimečně se ale může jednat až o několik dnů jako v případě Komerční banky. Výše klientovy odpovědnosti je většinou omezena limitem karty, nebo pevně stanovenou částkou (například pět tisíc korun u Komerční banky).

Snadnost zneužití kradené karty si můžete představit, až s ní budete příště platit v obchodě. Všimněte si, zda pokladní kontroluje shodnost vašeho podpisu na účtence s vzorem na zadní straně platební karty. Je to sice její povinnost, ale fronta je dlouhá a přitom tak málo času… Díky občas nezodpovědnému přístupu personálu prodejen může být pro zloděje snadné vyčerpat váš účet, aniž by se musel učit podpis. U transakcí prováděných na platebním terminálu není po zablokování karty zneužití možné, v prodejnách s imprinterem (žehličkou) to však platit nemusí.

Několik rad jak minimalizovat riziko zneužití platební karty:

 • PIN karty si zapamatujte, nikam si ho nepište, rozhodně ne na kartu
 • mějte přehled o svých platebních kartách, když některou z nich postrádáte, okamžitě ji zablokujte
 • uložte si telefonní číslo na kartové centrum do svého mobilu; české zelené linky nelze volat ze zahraničí, musíte volat na běžnou pevnou linku

  Ztratili jste už někdy platební kartu? Kolik vás to stálo? Myslíte si, že nás banky dostatečně chrání před zneužitím platební karty? Pište své názory sem.

  Spolupráce: Petr Vykoukal

 • Sdílejte článek, než ho smažem

  Líbil se vám článek?

  0
  AnoNe
  Vstoupit do diskuze
  V diskuzi je celkem 39 komentářů

  Diskuze

  Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

  9. 3. 2001 18:26, TGP

  Já mám se ztrátou poměrně dobré zkušenosti - dáma na helplince KB byla příjemná, mile mi vysvětlila, co a jak a zařídila. Stálo mě to sice dost peněz, ale aspoň mi nevynadala jako mé známé v podobné situaci jakýsi člověk z ČSOB.

  +21
  +-
  Reagovat na příspěvek

  Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

  6. 4. 2001 17:13, tomhampl

  Odcizeni nebo ztrata platebni karty v USA ci jeji zneuziti treba v obchode kde s ni nakupuji me nestoji ani "penney". Kazda Banka zpravidla zablokuje (zdarma) kartu okamzite a nejsem vubec zodpovedny za nakupy a platby po nahlaseni ztraty.
  Stalo se me ze prodavacka zneuzila moje cislo karty na zaplaceni sveho telefonniho uctu a samozrejme i to me nestalo ani "penney" Mam asi 12 karet z nich si vybiram ty co maji nejnizsi urok a samozrejme jakykoliv dluh zaplatim do konce mesice takze ten urok
  neplatim stejne. Mam rad kdyz novy mesic zacinam s dluhem na kartach : "0" Mimochodem urok se pohybuje ted v USA na kartach od 6-7 procent az do 20 procent
  Pokud komercni Banka v Cesku nedokaze zablokovat nakupy na odcizene karty behem kratke doby, tak sama proti sobe.

  David (USA)

  -4
  +-
  Reagovat na příspěvek
  Vstoupit do diskuze
  V diskuzi je celkem (39 komentářů) příspěvků.
  Simplecoin

  A tohle už jste četli?

  Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

  19. 5. 2022 | Jana Divinová

  Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

  Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

  Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

  18. 5. 2022 | Petra Nová

  Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

  Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

  Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

  17. 5. 2022 | Petr Kučera

  Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

  Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

  Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

  17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

  Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

  Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

  Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

  12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

  Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

  Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

  Partners Financial Services

  Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.