Čas ničím nenahradíš

Čas ničím nenahradíš
Ke svým penězům se chováme přímo macešsky, v tomto směru jsme dokonce nejexotičtější zemí široko daleko – chtělo by se až říci, že když už ne banánovou, tak nějakou bramborovou republikou. Mnohé údaje sice vyvracejí podezření, že ještě lezeme po stromech, ale právě to, jak spravujeme své úspory musí vyděsit každého civilizovaného člověka – jakoby pojem kapitál byl u nás ještě neslýchaný a kapitalismus nevídaný. Je to divné, protože obé běžně fungovalo již před 250 lety. Ledaže bychom stále ještě dali víc na jiný Kapitál, ten Marxův.

Proč tak tvrdá slova?

Stále jsme totiž i ve srovnání s těmi nejkonzervativnějšími zeměmi doslova zkameněliny. Podíl úspor, jaký domácnosti drží v hotovosti, v bankách a spořitelnách (včetně stavebního spoření) je:

v Británii18 %
v Itálii23 %
ve Francii27 %
v Německu36 %
v Česku91 %

Zásadní otázka tedy zní, proč lidé u nás nechávají ten svůj bilion korun "ležet" a doslova prodělávat nejen ve slamnících a na běžných účtech, ale i na vkladech. Výnosy těchto peněz zdaleka nepřekonávají inflaci – a ta se v letošním roce navíc přiblíží 5 % (prognóza ministerstva financí je 4,7 %). Ani úroky z termínovaných vkladů bank – do půl milionu korun na termín kratší než 1 rok – nedosáhnou 4 % čistého. Většinu lidí však jakoby výnos z jejich úspor ani nezajímal.

Stát náš vezdejší

Lidé pochopitelně ještě nestrávili "éru tunelů", paradoxně však právě v ní sehrály hlavní roli banky (a 180 miliard z IPB je jen třešničkou na pomyslném dortu). Jak kdysi smutně konstatoval Jan Stráský: "My jsme banky celkově podcenili. Mysleli jsme, že jsou lepší než zbytek národa. Nebyla to pravda." Zde pramení i náš zvrhlý význam pojmu riziko – zatímco obecně (a všude jinde) jde o nezbytnou podnikatelskou nejistotu či inherentní kolísání trhů, u nás jde s tímto slovem ruku v ruce 100% ztráta, krach, totální vykradení.

Bojíme se a jediný, ke komu vzhlížíme a modlíme se, je stát. Imaginární modla, přestože reprezentovaná legračními zákony, divnými vládami, nekvalifikovanými úředníky, bezmocnými policejními vyšetřovateli a poslanci, kterým beztak nevěříme. Alespoň že občas "pustí chlup" i na nepojištěné vklady. Bankovní vklady tak vlastně převzaly skutečnou štafetu bankovního socialismu, přestože původně tato nálepka vznikla z úplně jiných důvodů.

Strašidlo fondů

Přímo Kainovo znamení si vysloužilo slovo "fond", před nímž si lidé uplivují a další se křižují. Kožený, Hálek, mladí z Motoinvestu a několik dalších šmejdilů zmrzačili důvěru v kolektivní investování. Na dlouho. Většina lidí vůbec nechápe právní ani faktické změny přechodu od investičních k otevřeným podílovým fondům a značná část by neuvěřila stejně, ani kdyby jejich manažerem byl svatý Petr a depozitář hlídal archanděl Gabriel. Alespoň, že každý třetí již stavebně spoří a každý čtvrtý už má penzijní připojištění. Jenže stavební spoření je stále jen spoření, ač státem dopované a o perspektivách výnosu penzijních fondů se vedou značně pochybovačné diskuse. Efektivně i motivačně tam totiž působí zase jen státní příspěvek (ať již přímý nebo daňový). Stát opět exceluje v roli dobrodince, alespoň to snad pomůže trochu rehabilitovat samo slovo "fond".

Za výnosem cesta dlouhá

Problém nedůvěry je o to horší, že právě skutečné investice (ne spekulace) musí být dlouhodobé. I do dluhopisů (zejména státních, pokud nejsou právě ruské) lze jít téměř bez nejistoty i na relativně krátkou dobu. Akciové trhy však vykazují takové riziko kolísání (to často není volatilita, ale spíše vlnobití), že vyžadují skutečně otrlou náturu, která něco vydrží. Dostatek důvěry jak ve správce fondu, tak dokonce právě v samé principy kapitalismu – a že to není tak snadné, dokazuje nám v poslední době třeba i jeden z mediálně nejslavnějších spekulantů Georege Soros.

I když ten je právě příkladem dalšího nedorozumění – jakmile se řekne "investice", normálnímu člověku přeskočí v mozku výhybka k sumám milionů či miliard: stále slyší a čte o tom, kolik miliard kdo vydělal nebo prodělal. Přitom většina lidí investuje jen a jen své úspory, dokonce jen část svých úspor.

Střádají je tedy po stokorunkách, nejvýš po tisícovkách. A jak důležitá je doba právě takových investic, vidíme nejlépe na obrázku. Nepromarněte tedy svou šanci – chcete být milionářem?

Jak dlouho trvá pravidelným investováním dosáhnout milionu

(12% zhodnocení je průměrná výkonnost nejznámějšího akciového indexu Dow Jones za poslední čtvrtstoletí). Střádáme-li 1000 korun měsíčně, přiblížíme se milionu téměř 20 let. Investujeme-li však dvojnásobnou částku 2000 korun měsíčně, nedosáhneme k milionu za poloviční dobu – jak by se mohlo zdát – ale až po patnácti letech.

Zůstanou Češi navždy nejkonzervativnějšími z konzervativních? Co by mohlo pomoci zvrátit jejich zvyky? Bojíte se ještě fondů? Podělte se o své názory s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 2. 2001 13:39, PetrV

Zběžným pohledem do statistik České národní banky můžete zjistit, že na termínovaných vkladech mají občané této země (včetně nemluvňat a důchodců) uloženo v průměru 50 000 korun českých na hlavu... upozorňuju, že skutečně občané, centrální banka sleduju korporace a podnikatele zvlášť... takže podle mne je tu docela dost lidí, kteří mají dost peněz na lepší investice než termínovaný vklad... Pedro

Zobrazit celé vlákno

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 2. 2001 22:35, Gladiator

Pokud jde o muj nazor na budoucnost podilovych fondu v CR, tak jsem presvedcen, ze chytry cesky clovek brzy prijde na to, ze je to pro nej po vsech strankach nejvyhodnejsi financni produkt, at jiz jde o kratkodobe ulozeni penez (fondy penez. trhu), tak i sporeni na stari (akciove fondy). Takze bych to tipoval na 5 - 10 let a podilove fondy budou vladnout financnim produktum i u nas. Mohlo by to byt i drive, skoda, ze nasi bud hloupi nebo lobujicim pojistovnam podlehnuvsi poslanci schvalili danovou odecitatelnost u zivotniho pojisteni. Tento produkt shledavam jako hotovou pohromu, na ktere jediny, kdo vydela, bude pojistovna, v zadnem pripade ne klient. Videl jsem "vnitrek" tohoto produktu u jedne pojistovny, ktera klienta obere o nekrestanske, utajovane poplatky a snizi tak vnitrni vynosove procento (VVP) tohoto produktu pod uroven VVP investice do podiloveho fondu a ani danova odpocitatelnost to nezachrani. Navic me mrzi gramotnost ceskych novinaru, kteri tento produkt vychvaluji, aniz by si poradne spocitali, kolik tento produtk (ne)vydela.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 26 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

20. 11. 2020 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

Co stojí za raketovým růstem bitcoinu? Kdy jeho hodnota překoná hranici 20 tisíc dolarů? A co bude pro kryptoměny příští rok klíčové?

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

19. 11. 2020 | Petr Kučera

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

Společnost Kofola vyplatí dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii před zdaněním. To znamená zhruba šest procent z ceny 218 až 225 korun za akci, na níž se pohybovala v posledních týdnech před... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.