Hypotéky dál zlevnily. Možná naposled

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 9. 2020 00:00 aktualizováno 16. 9. 2020 11:00 | 2 komentáře
Hypotéky dál zlevnily. Možná naposled

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v srpnu popáté v řadě klesl, tentokrát na 2,11 procenta z červencových 2,15 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Takhle nízko byly úroky u hypoték naposledy na konci roku 2017. Letošní rok přitom začal zdražováním: Zatímco v prosinci dosahoval průměrný úrok 2,34 %, na konci března už 2,44 %. Pak ale „peníze začaly zlevňovat“ kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %.

O moc níž už by úroky u hypoték klesnout neměly. „Cena peněz na finančním trhu postupně roste a prostor pro další zlevňování hypoték se uzavírá. Banky navíc v nejistotě vyhlíží konec moratoria, které může znamenat nárůst počtu klientů, kteří nebudou schopni splácet hypotéky,“ říká Jiří Sýkora z Fincentrum & Swiss Life Select. Od listopadu budou své úvěry muset znovu začít splácet stovky tisíc lidí, kteří využili možnosti půlročního odložení splátek.

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

I přes blížící se nejistou podzimní sezonu a rostoucí cenu peněz na mezibankovním trhu některé banky i v září úroky u hypoték dál snížily. Konkrétně šlo o Monetu a UniCredit.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Vzhledem k rostoucí ceně zdrojů není pravděpodobné, že by sazby na podzim výrazněji klesaly. Konkurenční boj může přesto přimět některé banky k dílčímu snížení hypotečních sazeb. Plošnému zlevňování hypoték již ale zřejmě odzvonilo,“ dodává Sýkora.

„Myslím si, že trh testuje své dno a že sazby už dolů nepůjdou. Pokud ano, tak jen marginálně. Na trhu je velké množství likvidity dané „kvantitativním uvolňováním“ ČNB, fiskální politikou, tj. naléváním peněz do ekonomiky prostřednictvím státních podpor a také dotacemi z EU,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„To vše dohromady vytváří nemalé inflační tlaky a očekávání. Zákonitě proto musí vzrůst inflace a tím porostou i úrokové sazby. Kdo uhodne, kdy to bude, ten získá finančního Oskara roku 2020,“ dodává Staňura.

Navzdory epidemii a souvisejícím omezením překonaly banky podruhé v řadě jeden rekord: Osmý měsíc letošního roku se s objemem poskytnutých hypoték ve výši 19,2 miliardy korun stal nejsilnějším srpnem v historii.

Meziročně vyšší byl i počet sjednaných hypoték. Konkrétně jich bylo 6868, tedy o zhruba 700 víc než před rokem. Přesto letošní srpen o víc než 2400 smluv zaostal za rekordním rokem 2016.

To znamená, že rekordní objem srpnových hypoték je tažený rostoucí průměrnou výší úvěru. Ta nově dosáhla na rekordních 2 791 673 korun, zatímco v srpnu roku 2016 byla na necelých dvou milionech. Průměrná výše hypotéky stoupá kvůli prudce rostoucím cenám bydlení.

Banky za prvních osm měsíců letošního roku poskytly hypoteční úvěry za víc jak 150 miliard korun, což je úroveň rekordních let 2016 a 2017.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

7. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

2. 11. 2023 | Petr Kučera

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, kde se drží už od loňského června.... celý článek

Hypotéky mírně zlevňují. Mladí si ale připlatí

6. 10. 2023 | Olga Skalková

Hypotéky mírně zlevňují. Mladí si ale připlatí

Průměrná nabídková sazba hypoték klesla na začátku října na 6,05 procenta, což je o pět bazických bodů méně než před měsícem. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Partners Financial Services