Hypotéky dál zlevnily. Možná naposled

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 9. 2020 00:00 aktualizováno 16. 9. 2020 11:00 | 2 komentáře
Hypotéky dál zlevnily. Možná naposled

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v srpnu popáté v řadě klesl, tentokrát na 2,11 procenta z červencových 2,15 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Takhle nízko byly úroky u hypoték naposledy na konci roku 2017. Letošní rok přitom začal zdražováním: Zatímco v prosinci dosahoval průměrný úrok 2,34 %, na konci března už 2,44 %. Pak ale „peníze začaly zlevňovat“ kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %.

O moc níž už by úroky u hypoték klesnout neměly. „Cena peněz na finančním trhu postupně roste a prostor pro další zlevňování hypoték se uzavírá. Banky navíc v nejistotě vyhlíží konec moratoria, které může znamenat nárůst počtu klientů, kteří nebudou schopni splácet hypotéky,“ říká Jiří Sýkora z Fincentrum & Swiss Life Select. Od listopadu budou své úvěry muset znovu začít splácet stovky tisíc lidí, kteří využili možnosti půlročního odložení splátek.

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

I přes blížící se nejistou podzimní sezonu a rostoucí cenu peněz na mezibankovním trhu některé banky i v září úroky u hypoték dál snížily. Konkrétně šlo o Monetu a UniCredit.

„Vzhledem k rostoucí ceně zdrojů není pravděpodobné, že by sazby na podzim výrazněji klesaly. Konkurenční boj může přesto přimět některé banky k dílčímu snížení hypotečních sazeb. Plošnému zlevňování hypoték již ale zřejmě odzvonilo,“ dodává Sýkora.

„Myslím si, že trh testuje své dno a že sazby už dolů nepůjdou. Pokud ano, tak jen marginálně. Na trhu je velké množství likvidity dané „kvantitativním uvolňováním“ ČNB, fiskální politikou, tj. naléváním peněz do ekonomiky prostřednictvím státních podpor a také dotacemi z EU,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„To vše dohromady vytváří nemalé inflační tlaky a očekávání. Zákonitě proto musí vzrůst inflace a tím porostou i úrokové sazby. Kdo uhodne, kdy to bude, ten získá finančního Oskara roku 2020,“ dodává Staňura.

Navzdory epidemii a souvisejícím omezením překonaly banky podruhé v řadě jeden rekord: Osmý měsíc letošního roku se s objemem poskytnutých hypoték ve výši 19,2 miliardy korun stal nejsilnějším srpnem v historii.

Meziročně vyšší byl i počet sjednaných hypoték. Konkrétně jich bylo 6868, tedy o zhruba 700 víc než před rokem. Přesto letošní srpen o víc než 2400 smluv zaostal za rekordním rokem 2016.

To znamená, že rekordní objem srpnových hypoték je tažený rostoucí průměrnou výší úvěru. Ta nově dosáhla na rekordních 2 791 673 korun, zatímco v srpnu roku 2016 byla na necelých dvou milionech. Průměrná výše hypotéky stoupá kvůli prudce rostoucím cenám bydlení.

Banky za prvních osm měsíců letošního roku poskytly hypoteční úvěry za víc jak 150 miliard korun, což je úroveň rekordních let 2016 a 2017.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

22. 9. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

Nenakupujte impulzivně a pořádně si ten kus hlíny proklepněte. Možná na něm strávíte zbytek života a možná tu budou vyrůstat i děti vašich dětí. Tady jsou tipy, na co nezapomenout,... celý článek

Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého

20. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého

Ownest přináší do Česka trend z anglosaských zemí. Míří na lidi v perspektivních oborech, kteří před sebou mají rychlý kariérní růst a s tím spojený růst příjmů. Pro začátek jim stačí... celý článek

Zdražování hypoték se zastavilo. Zájem o ně prudce klesá

7. 9. 2022 | Petr Kučera

Zdražování hypoték se zastavilo. Zájem o ně prudce klesá

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, po mnoha měsících růstu mírně klesl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

Hypotéky nejlépe nabízí Moneta, ukázal test bank

5. 9. 2022 | Petr Kučera

Hypotéky nejlépe nabízí Moneta, ukázal test bank

Zájemce o hypoteční úvěr dokáže nejkvalitněji obsloužit Moneta Money Bank. Vyplynulo to z průzkumu agentury Market Vision, který se letos v květnu a červnu zaměřil na devět nejvýznamnějších... celý článek

Předčasné splacení hypotéky může zdražit, souhlasí úřad

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Předčasné splacení hypotéky může zdražit, souhlasí úřad

Pravidla pro předčasné splacení úvěru na bydlení mají být jasnější. Ministerstvo financí vychází vstříc bankám, podle kterých dosavadní podmínky jednostranně zvýhodňují dlužníky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.