Banky a omezení hypoték. Kolik vám teď půjčí

Česká národní banka dvakrát za sebou uvolnila přísná pravidla pro hypotéky. Makléřská společnost Golem Finance shrnuje, jak na to reagovali jejich poskytovatelé.
Banky a omezení hypoték. Kolik vám teď půjčí

Zdroj: Shutterstock

Česká národní banka až donedávna bankám nařizovala, kolik mohou klientům v závislosti na jejich příjmech a hodnotě zastavované nemovitosti půjčit.

V reakci na šíření koronaviru svá doporučení revidovala a bankám výrazně uvolnila ruce. Ty však reagovaly po svém a v některých případech svá interní pravidla pro posuzování příjmů ještě více zpřísnily.

Jak je to s posuzováním příjmů prostřednictvím ukazatelů DTI a DSTI nyní? A jak velkou část ceny nemovitosti vám banky profinancují?

Kolik je potřeba zaplatit ze svého

Ukazatel LTV (loan-to-value ratio) říká, jak na jak velké procento hodnoty nemovitosti vám banka poskytne hypotéku.

Původně ČNB doporučovala bankám financovat maximálně 80 % hodnoty nemovitosti a za určitých podmínek mohly tuto hranici překročit a poskytnout úvěr až na 90 % LTV. Objem těchto úvěrů však nesměl přesáhnout 15 % celkové hypoteční produkce.

Od začátku dubna ČNB zrušila 80% limit a bankám tím umožnila poskytování hypoték až do 90 % LTV a ve velmi omezené míře dokonce i nad tuto hranici. (Překročení 90% hranice ČNB připouští v odůvodněných případech, tyto úvěry však mohou tvořit maximálně 5 % čtvrtletní produkce úvěrů na bydlení).

Na nemovitost v hodnotě 3 000 000 korun vám teď banka podle tohoto pravidla může půjčit maximálně 2 700 000 korun. Zbylých 300 000 korun musíte zafinancovat z vlastních peněz.

I před nástupem koronaviru tedy většina bank poskytovala hypotéky až do 90 % LTV, produkci nad 80 % si však aktivně řídila a tyto úvěry byly dražší. Nyní hypotéky do 90 % LTV nadále nabízí osm z patnácti sledovaných bank a stavebních spořitelen.

Naopak šest bank se rozhodlo v rámci obezřetnosti dočasně pozastavit poskytování úvěrů na 80 % LTV. A UniCredit Bank tento limit pro nové klienty dokonce snížila na 70 % (pro stávající klienty je nastaven na 90 %). V praxi to znamená, že na třímilionovou hypotéku novým klientům půjčí jen 2,1 milionu.

Zdroj všech grafů: Golem Finance

Kolikanásobek ročního příjmu vám banka půjčí

Ukazatel DTI (debt-to-income ratio) říká, kolik násobků ročního příjmu domácnosti si můžete od banky půjčit. Původně ČNB doporučovala bankám financovat maximálně osminásobek ročních příjmů. Od prvního dubna už dodržovaní tohoto ukazatele od bank nevyžaduje.

Z patnácti bank a stavebních spořitelen jich deset nadále poskytuje maximálně osminásobek ročních příjmů. Při ročním příjmu 700 000 korun to znamená, že vám banka či spořitelna půjčí maximálně 5 600 000 korun. Už z tohoto propočtu je patrné, že parametr DTI nebyl zásadní bariérou pro získání hypoték.

Čtyři subjekty následovaly rozhodnutí ČNB a tento limit rovněž zrušily. Jedna banka ho posunula na devítinásobek ročního příjmu.

Maximální limit LTV

Jak velkou část příjmů může spolknout hypotéka

Ukazatel DSTI (debt service-to-income ratio) říká, že výše měsíčních splátek všech vašich úvěrů nesmí překročit určitou hranici. Podle ČNB mohla suma měsíčních splátek původně dosahovat maximálně 45 % měsíčních příjmů. Od dubna tento limit posunula na 50 % a 18. června rozhodla o jeho úplném zrušení.

Z patnácti bank a stavebních spořitelen se jich devět i nadále řídí pravidlem DSTI, a to maximálně 45 %. Čtyři subjekty tento limit navýšily.

Naopak dvě banky přitvrdily a klientům nepůjčí více, pokud suma jejich splátek přesahuje 40 % čistých měsíčních příjmů. V praxi to znamená, že domácnost s měsíčním příjmem 40 000 Kč může na splácení úvěrů vynaložit maximálně 16 000 Kč. Pokud by neměla jiné úvěry a chtěla si zažádat o hypotéku, splatnost si nastavila na obvyklých 25 let a vyjednala si sazbu 2 %, banka by jí půjčila maximálně 3,75 milionu korun.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Velké rozdíly

V přístupu bank k posuzování příjmů se vytvořily docela velké rozdíly, a to nejen co se týče parametrů DTI a DSTI, ale i zdroje příjmů, respektive oboru podnikání nebo zaměstnání žadatele o hypotéku. Při výběru banky je tedy třeba dát větší pozor a limity – včetně parametru LTV – si dopředu prověřit.

Že to není úplně jednoduché, dokazuje i množství změn, které v posledních měsících zapracováváme do našich srovnávacích nástrojů. Díky nim mohou hypoteční experti klientům jejich předvýběr bank výrazně ulehčit. Je velký rozdíl, jestli klient pořizující si nové bydlení za dva miliony bude muset ze svého na začátku profinancovat 400 000 korun, nebo mu bude stačit 200 000 korun.

O autorovi: Libor Vojta Ostatek je ředitelem makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Data vycházejí od bank a stavebních spořitelen spolupracujících s externími zprostředkovateli: Česká spořitelna, ČSOB, Hypoteční banka, Equa bank, Komerční banka, mBank, Moneta Money Bank, Modrá pyramida, Moneta stavební spořitelna, Oberbank, Raiffeisenbank, Raiffeisen stavební spořitelna, Sberbank, Stavební spořitelna České spořitelny, UniCredit Bank.

Libor Vojta Ostatek

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 18 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

19. 8. 2021 | Olga Skalková | 37 komentářů

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

Už v příštím roce by Česká spořitelna ráda prolomila dosavadní maximum a nabídla hypotéky s ještě delší splatností. Později mohou následovat také mezigenerační hypotéky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.