Hypotéky dál zlevňují, potvrzují skutečná čísla z trhu

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 16. 7. 2020 00:01 aktualizováno 16. 7. 2020 09:31 | 3 komentáře
Průměrný úrok se vrátil o dva a půl roku zpátky. Koronavirus přitom zájem o hypotéky nesnížil.
Hypotéky dál zlevňují, potvrzují skutečná čísla z trhu

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v červnu potřetí v řadě klesl, tentokrát na 2,21 procenta z květnových 2,3 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Takhle nízko byla průměrná sazba hypoték naposledy na přelomu let 2017 a 2018. Hypotéky začaly letošní rok zdražováním: Ještě v prosinci dělal průměrný úrok 2,34 %, na konci března už 2,44 %. Pak ale peníze začaly zlevňovat kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %.

V červnu hypotéky zlevnili nejdřív všichni tři největší hráči na trhu, tedy Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka, pak se přidala většina konkurentů.

Výjimečné už nejsou ani nabídky začínající hluboko pod dvouprocentní hranicí. Na nejnižší úrok nyní láká mBank – 1,64 procenta s pětiletou fixací vypadá hezky, ale dostanete ho, jen když si zároveň sjednáte životní pojištění a budete aktivně využívat účet u mBank.

Loni v červnu dosahoval průměrný úrok podle Hypoindexu dělal 2,76 procenta, byl tedy o 0,55 procentního bodu výš než letos.

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Banky podle dat Hypoindexu letos v červnu prodaly 7621 hypoték za celkem 20,95 miliardy korun. Koronavirus tak chuť Čechů po hypotékách výrazně ochladil jen dočasně, když v květnu (s 6203 novými smlouvami) hlásily banky nejhorší květen za posledních deset let. V červnu už byly nad loňskými čísly, prodaly o 502 hypoték víc.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

S tím, jak dál rostou ceny bydlení, stoupá i průměrná výše hypotéky. V červnu dělala 2 748 954 korun. Bankám to zvyšuje objem poskytnutých peněz, který se v červnu dostal nad hranici 20 miliard korun poprvé od října roku 2018.

Za prvních šest letošních měsíců banky podle Hypoindexu poskytly hypotéky v celkové výši přes 109,5 miliardy korun a oproti loňskému prvnímu pololetí si polepšily o téměř 26 miliard korun. Na rekordní první polovinu roku 2017 ztrácí „pouze“ devět miliard korun.

„Pokud by si banky udržely tempo, mohly by se objemy poskytnutých hypoték opět vrátit nad hranici 200 miliard korun, kde se držely v letech 2016 až 2018. Zatím se zdá, že koronavirová krize hypoteční trh příliš nezasáhla. Stále ale ještě hrozí, že by mohla přijít další vlna koronaviru. Na prognózy je tak ještě příliš brzy,“ říká Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Podle Michala Skořepy, ekonoma České spořitelny, je kombinace vysokého objemu a nízké sazby trochu záhadou. „V nynější rizikem zatížené situaci by dávala smysl buď kombinace nízké sazby a nízkého objemu (pokud by banky poskytovaly hypotéky jen pečlivě vybraným klientům, u kterých by nebyla nutná velká riziková prémie), nebo naopak kombinace vysoké sazby a vysokého objemu (pokud by banky poskytovaly hypotéky leckomu, ale s velkou rizikovou prémií),“ říká Skořepa.

Výpočet splátek u hypotéky

let
%

Další kalkulačky


Čtěte víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

24. 6. 2022 | Olga Skalková | 39 komentářů

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Nejdůležitější je včasná reakce klienta, zdůrazňují banky. Možností je odklad splátky, ale i prodloužení celkové splatnosti.

Kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky padla další pokuta

17. 6. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky padla další pokuta

Komerční banka dostala od České národní banky pokutu sedm a půl milionu korun za porušení zákona o spotřebitelském úvěru. Důvodem je účtování nepřiměřeně vysokých poplatků za předčasné... celý článek

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

16. 6. 2022 | Petr Kielar | 6 komentářů

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

V době vysokých úrokových sazeb roste význam úvěrů ze stavebního spoření. Jejich sazby končí tam, kde začínají nejlevnější hypotéky.

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

8. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,71 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 8 komentářů

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.