Při přerušení splátek vám odpustíme úroky, rozhodly se dvě banky

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 6. 4. 2020 06:00 | 5 komentářů

Dvě banky umožní odklad splátek hypoték takovým způsobem, aby to pro klienta bylo skutečně zadarmo a nemusel na konci zaplatit nic navíc.

Česká spořitelna se rozhodla, že během přerušení splácení nebudou spotřebitelům u hypoték počítat úroky (u spotřebitelských úvěrů ano). Také Banka Creditas nebude spotřebitelům počítat úroky u hypoték a jiných úvěrů zajištěných nemovitostí. Jsou tak vstřícnější než konkurenti, kteří už zveřejnili podrobné podmínky.

Samotný odklad splátek kvůli koronaviru sice umožňují všechny banky bez poplatku, jenže většina z nich během přerušení dál počítá úroky. Spotřebitelům je pak připočte k celkovému dluhu. Výše jednotlivých splátek po skončení odkladu se nezvýší, ale celková doba splácení se prodlouží právě o připočtené úroky – na konci tak klienti zaplatí navíc několik tisíc až desítek tisíc korun.

Jak vysoké úroky během odkladu splácení naběhnou, záleží jednak na výši hypotéky a úrokové sazby, jednak na tom, jakou část doteď klient zaplatil. Hypotéka se totiž obecně splácí tak, že v prvních letech připadá mnohem vyšší podíl na úroky a menší na samotnou jistinu (půjčenou částku), postupně se obě části vyrovnají a v posledních letech už převažuje podíl jistiny nad úroky.

Banka Creditas zároveň nově nabízí až šestiměsíční odklad splátek. Vyrovná se tak Air Bank, která se stejným rozšířením přišla v minulém týdnu. Už v březnu nabídla Equa bank odklad na pět měsíců. Ostatní banky zatím spotřebitelům umožnily odklad na tři měsíce – splátky za duben až červen. ČSOB pak nabízí i odklad až na dvanáct měsíců, jde však jen o jistinu, zatímco úroky během této doby nejenom počítá, ale každý měsíc je chce i rovnou zaplatit.

Banky vycházejí z dobrovolného kroku, na němž se shodly 12. března v rámci České bankovní asociace. Vláda však v minulém týdnu rozhodla, že pravidla pro odklad splátek stanoví přímo zákonem – v úterý nebo středu ho schválí poslanci.

Zákon prodlouží možnost odkladu na šest měsíců (většina bank zatím dobrovolně nabídla tři měsíce) a zjednoduší (bez potřeby dalšího dokazování na něj dosáhne prakticky každý, kdo o něj s odkazem na dopady koronaviru požádá). Týkat se má splátek za květen až říjen, ve zkrácené variantě za květen až červenec. Komu banka poskytla odklad už za duben, může tak v součtu dosáhnout až na sedmiměsíční odklad.

Ohledně počítání úroků nebude zákon přísnější než dosavadní praxe většiny bank. Dovolí jim tedy, aby úroky spotřebitelům během přerušení splácení dál počítaly s tím, že je od nich vyberou až na úplném konci splácení. Výše jednotlivých splátek se sice nezvýší, celková částka ke splacení však ano – a úměrně tomu se prodlouží doba splácení.

Podle zákona se úroky u spotřebitelů během odkladu zastropují na úrovni repo sazby ČNB navýšené o osm procentních bodů. V současnosti by to znamenalo maximálně devět procent. Hypoték se to v praxi nedotkne (úroky jsou nižší než schválený strop), omezení míří hlavně na některé nebankovní poskytovatele půjček s vysokými úroky.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Předčasné splacení hypotéky: Vysoký poplatek odmítá i finanční arbitr

16. 6. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Předčasné splacení hypotéky: Vysoký poplatek odmítá i finanční arbitr

Na stranu klientů, po nichž banky chtěly vysoké poplatky za předčasné splacení hypotéky, se postavil i finanční arbitr.

Zájem o hypotéky míří k rekordu. Úroky rostou

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Zájem o hypotéky míří k rekordu. Úroky rostou

Průměrný úrok hypoték potřetí v řadě stoupl – v květnu na 2,06 % z březnových 1,98 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Fronta na hypotéky. Banky nestíhají, úroky rostou se zpožděním

19. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Fronta na hypotéky. Banky nestíhají, úroky rostou se zpožděním

Průměrný úrok hypoték podruhé v řadě stoupl – v dubnu na 1,98 % z březnových 1,94 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Státní půjčky pro mladé: Letošní rozpočet nebude stačit

10. 5. 2021 | Olga Skalková

Státní půjčky pro mladé: Letošní rozpočet nebude stačit

Díky vylepšeným pravidlům roste zájem o úvěry z programu Vlastní bydlení. Pro většinu mladších zájemců o vlastní bydlení ve větších městech to ale přesto není řešením.

Hypotéky zdražuje i poslední z velké trojky

3. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Hypotéky zdražuje i poslední z velké trojky

Česká spořitelna zvýšila od začátku května úrokové sazby u hypoték. Reaguje tak na aktuální vývoj na hypotečním trhu, říká Filip Belant, šéf oddělení bydlení v České spořitelně.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.