Při přerušení splátek vám odpustíme úroky, rozhodly se dvě banky

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 6. 4. 2020 | 5 komentářů

Dvě banky umožní odklad splátek hypoték takovým způsobem, aby to pro klienta bylo skutečně zadarmo a nemusel na konci zaplatit nic navíc.

Česká spořitelna se rozhodla, že během přerušení splácení nebudou spotřebitelům u hypoték počítat úroky (u spotřebitelských úvěrů ano). Také Banka Creditas nebude spotřebitelům počítat úroky u hypoték a jiných úvěrů zajištěných nemovitostí. Jsou tak vstřícnější než konkurenti, kteří už zveřejnili podrobné podmínky.

Samotný odklad splátek kvůli koronaviru sice umožňují všechny banky bez poplatku, jenže většina z nich během přerušení dál počítá úroky. Spotřebitelům je pak připočte k celkovému dluhu. Výše jednotlivých splátek po skončení odkladu se nezvýší, ale celková doba splácení se prodlouží právě o připočtené úroky – na konci tak klienti zaplatí navíc několik tisíc až desítek tisíc korun.

Jak vysoké úroky během odkladu splácení naběhnou, záleží jednak na výši hypotéky a úrokové sazby, jednak na tom, jakou část doteď klient zaplatil. Hypotéka se totiž obecně splácí tak, že v prvních letech připadá mnohem vyšší podíl na úroky a menší na samotnou jistinu (půjčenou částku), postupně se obě části vyrovnají a v posledních letech už převažuje podíl jistiny nad úroky.

Banka Creditas zároveň nově nabízí až šestiměsíční odklad splátek. Vyrovná se tak Air Bank, která se stejným rozšířením přišla v minulém týdnu. Už v březnu nabídla Equa bank odklad na pět měsíců. Ostatní banky zatím spotřebitelům umožnily odklad na tři měsíce – splátky za duben až červen. ČSOB pak nabízí i odklad až na dvanáct měsíců, jde však jen o jistinu, zatímco úroky během této doby nejenom počítá, ale každý měsíc je chce i rovnou zaplatit.

Banky vycházejí z dobrovolného kroku, na němž se shodly 12. března v rámci České bankovní asociace. Vláda však v minulém týdnu rozhodla, že pravidla pro odklad splátek stanoví přímo zákonem – v úterý nebo středu ho schválí poslanci.

Zákon prodlouží možnost odkladu na šest měsíců (většina bank zatím dobrovolně nabídla tři měsíce) a zjednoduší (bez potřeby dalšího dokazování na něj dosáhne prakticky každý, kdo o něj s odkazem na dopady koronaviru požádá). Týkat se má splátek za květen až říjen, ve zkrácené variantě za květen až červenec. Komu banka poskytla odklad už za duben, může tak v součtu dosáhnout až na sedmiměsíční odklad.

Ohledně počítání úroků nebude zákon přísnější než dosavadní praxe většiny bank. Dovolí jim tedy, aby úroky spotřebitelům během přerušení splácení dál počítaly s tím, že je od nich vyberou až na úplném konci splácení. Výše jednotlivých splátek se sice nezvýší, celková částka ke splacení však ano – a úměrně tomu se prodlouží doba splácení.

Podle zákona se úroky u spotřebitelů během odkladu zastropují na úrovni repo sazby ČNB navýšené o osm procentních bodů. V současnosti by to znamenalo maximálně devět procent. Hypoték se to v praxi nedotkne (úroky jsou nižší než schválený strop), omezení míří hlavně na některé nebankovní poskytovatele půjček s vysokými úroky.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.