Finance a koronavirus

Odklad splátek hypoték a spotřebitelských půjček

Odkládat klientům splátky půjček, pokud je postihly následky koronaviru a boje proti němu, se dobrovolně rozhodly banky i nebankovní poskytovatelé úvěrů. Přesto se ale odklad splátek dostal taky do zákona. O takzvané moratorium mohli zájemci požádat do konce září. Týkat se mohl splátek za maximálně šest měsíců, nejpozději však těch říjnových. Počínaje listopadem už je potřeba znovu začít splácet, nebo se s věřitelem dohodnout individuálně.

Čtěte podrobněji:


Odložené přiznání k dani z příjmů

Odložený termín pro podání přiznání k dani z příjmů i takzvaných přehledů už vypršel. Další odklad se zatím nechystá. To znamená, že daňové přiznání za rok 2020 se má podat do začátku dubna, při online podání stačí do začátku května (o novele daňového řádu, která měsíční posun a další novinky zavádí, jsme psali podrobněji). 

Standardně lze požádat o odložení platby daně, popřípadě její rozložení na splátky. Stačí podat vyplněnou žádost a zdůvodnit, proč o odklad nebo rozložení žádáte. Až do 31. prosince 2020 lze podat žádost bezplatně.  

V žádosti musí poplatník uvést a doložit některý ze zákonných důvodů, pro které může finanční úřad posečkání povolit, např. pokud byly obtíže při úhradě daně prokazatelně způsobeny výskytem koronaviru (obtížná ekonomická situace, výpadek příjmů, vliv mimořádných opatření, nemoci, nutné péče o člena domácnosti a podobně). 

Čtěte podrobněji: 


Daň z příjmů: letošní ztráty do loňských přiznání

Vládní liberační balíček zavádí institut zpětného působení daňové ztráty. Podnikatelé budou moci uplatnit případnou ztrátu vykázanou v roce 2020 zpětně ve svých základech daně v roce 2019 a 2018, díky čemuž získají od státu vratku.


Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí je definitivně schváleno. Daň skončí zpětně – pro všechny vklady v katastru povolené počínaje loňským prosincem. Šanci tak mají i ti, kdo podali návrh ještě v listopadu, jestliže ho katastrální úřad vyřídil až v prosinci. (Zákon to bere přes termín přiznání: pokud nastal 31. března 2020 či později, tak se daň ruší – i v případě, že už jste podali přiznání a zaplatili ji).

Daňové přiznání nemusíte podávat, jestliže katastrální úřad povolil vklad loni v prosinci nebo kdykoliv v letošním roce. Vláda totiž prodloužila termíny pro přiznání i placení daně až do 31. prosince 2020. Předpokládala, že do té doby už daň z nabytí definitivně skončí – takže nakonec žádné přiznání nebude potřeba. Možná jste dřív slyšeli o odkladu jenom do konce srpna – mezitím se ale prodloužil až do konce roku. Podle dosavadních standardních pravidel se přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí muselo podávat do konce třetího měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž byl v katastru nemovitostí proveden vklad.

U vkladů povolených do konce listopadu 2019 zůstávají dřívější podmínky, tedy povinnost podat přiznání i zaplatit daň. Zrušení daně se jich nedotkne. Tříměsíční lhůta (počítaná od měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž byl proveden vklad) už v těchto případech dávno skončila.

Co dělat, když už jste přiznání podali a daň zaplatili, přestože se na vás vztahuje její zrušení? Tedy když došlo k „zápisu“ od začátku loňského prosince a navazující povinnosti jste splnili dřív, než politici oznámili jejich chystané zrušení? V takovém případě dostanete celou daň zpátky.

Podrobněji: Daň z nabytí nemovitosti definitivně končí. Limit pro odpočty klesne


Omezení daňových odpočtů úroků z hypotéky

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí chtěla ministryně financí Alena Schillerová původně „kompenzovat“ zrušením daňových odpočtů zaplacených úroků pro nově sjednané úvěry. To by zhoršilo situaci lidí, kteří si berou hypotéku třeba na stavbu nového domu. Opozičním poslancům ODS, Pirátů, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a SPD se ale podařilo návrh zablokovat, jednoznačnou podporu dokonce nenašel ani u těch koaličních.

Poslanci nicméně omezili odpočty na polovinu dosavadního maxima. Zatímco doteď si lze ročně snížit základ daně až o 300 tisíc korun zaplacených na úrocích, nově to bude nejvýš 150 tisíc za rok. Omezení daňových odpočtů se bude týkat jenom smluv (úvěrů) sjednaných od začátku roku 2021 (původně počítali až s rokem 2022). 

Podrobněji: Daň z nabytí nemovitosti definitivně končí. Limit pro odpočty klesne


Odklad placení nájmů a příspěvek na nájemné

Lidé a firmy mohli odložit platby nájmu, jestliže kvůli dopadům koronaviru nemají peníze. Týkalo se to nájmů do 30. června, doplatit se musí do konce roku. Na podzimní nájmy se už podobné plošné opatření nevztahuje.

Se zpožděním pak vláda přišla s tím, že stát podnikatelům pomůže s placením nájmu. Pokud si ovšem dohodne také jeho snížení s pronajímatelem. V zásadě se o náklady na původní nájem podělí stát, pronajímatel i nájemce.


Mírnější insolvence

U insolvenci zahájených před loňskou novelou insolvenčního zákona by soud neměl rušit oddlužení, když dlužník nebude dodržovat splátkový kalendář v důsledku koronavirové situace. V oddluženích zahájených po novele zákona může dlužník už teď požádat o přerušení oddlužení až na období jednoho roku. Osvobození od dluhů bude možné dosáhnout, i když se nepodaří splatit povinné minimální procento. 


Úlevy u exekucí

Vláda schválila úlevy pro dlužníky v exekuci. Do konce června se nesmí provádět dražby nemovitostí určených k bydlení a provádět mobiliární exekuce (tedy zabavování věcí). Toto omezení se ale nevztahuje na některé přednostní pohledávky: jde například o exekuce na výživné, náhradu újmy způsobené pracovním úrazem, nemocí z povolání, ublížením na zdraví nebo trestným činem. Nejčastější forma exekuce, tedy strhávání peněz z účtu dlužníka, bude fungovat dál – při zachování pravidel, že dlužníkům musí zůstat nezabavitelná částka, aby měli na živobytí. Ještě před koronavirem vláda rozhodla, že se letos zvýší.

Nakonec neprošel návrh na zrušení marných exekucí

Dále:

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Partners Financial Services