Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hypotéky se zbavíte snáz. ČNB jasně řekla, co si banky smí účtovat

| rubrika: Co se děje | 15. 3. 2019 | 7 komentářů
Předčasné splacení hypotéky dostalo jasná pravidla, která pomůžou klientům bank. Poštovné si banky účtovat můžou, ušlý zisk z úroků ne.

Když budete chtít splatit hypotéku sjednanou po 1. prosinci roku 2016, smí vám banka účtovat převážně jen administrativní náklady. Místo tisícových položek tak půjde o stokoruny. Rozhodla o tom Česká národní banka ve svém výkladu k zákonu o spotřebitelském úvěru.

Ten platí právě od začátku prosince roku 2016 a dovoluje bankám účtovat za předčasné splacení hypotéky jen účelně vynaložené náklady. Do těch banky zatím účtovaly lecos. Třeba provizi vyplacenou zprostředkovateli, který pomáhal se zařízením úvěru, nebo ušlé úrokové výnosy.

„ČNB tímto výkladem reaguje na nejasnou formulaci v zákoně o spotřebitelském úvěru, která vyvolávala opakující se dotazy veřejnosti i poskytovatelů spotřebitelských úvěrů na bydlení,“ říká Markéta Fišerová, mluvčí centrální banky.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Podle stanoviska ČNB se za účelně vynaložené náklady můžou považovat takzvané věcně nutné náklady spojené s předčasným ukončením smlouvy. „Jedná se tedy zejména o administrativní náklady poskytovatele. Nelze vyloučit ani případné další náklady, a to za podmínky, že v dané konkrétní situaci v udávané výši prokazatelně vzniknou, že by bez předčasného splacení konkrétního úvěru vůbec nevznikly a že jsou vynaloženy účelně,“ vysvětluje Fišerová.

Centrální banka ve svém stanovisku vyjmenovává typické náklady, které považuje za oprávněné: poměrné náklady na zaměstnance – plat zaměstnance, který zpracovává žádost o předčasné splacení, poplatky za katastr nemovitostí, poštovné, náklady na tisk a kopírování dokumentů, telefonní poplatky či spotřebované kancelářské potřeby. Podle ČNB se může jednat i o poplatky za případné notářské úkony, které si předčasné splacení vyžádalo.

Konec dlouhých fixací?

Nové podmínky se zpočátku týkaly jen hypoték sjednaných po 1. prosinci roku 2016. U starších smluv, kde banky běžně účtovaly za předčasné splacení 10 procent ze splácené částky nebo pět procent za každý započatý rok do konce fixace, platí až od prvního nového fixačního období domluveného po 1. prosinci 2016.

Banky i zprostředkovatelské firmy zatím nový výklad centrální banky analyzují a do obsáhlých komentářů se nepouštějí. I z prvních krátkých vyjádření je ale jasné, že jde o závažnou změnu. „Nové pokyny České národní banky mohou vést k relativně významným změnám hypotečního trhu, zejména v oblasti dlouhodobých fixací u hypoték, které klienty doposud chránily před výkyvy úrokových sazeb po dobu splácení úvěru,“ říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Příprava na hypotéku

Chcete si říct o hypotéku? Trochu jiný štos papírů potřebujete, když chcete nemovitost koupit, a trochu jiný, když vás chytlo budovatelské nadšení a chcete stavět. V obou případech to taky trochu jinak funguje s čerpáním. Připravte se s námi:

Kupujete nemovitost. Jaké doklady k žádosti o hypotéku

Stavíte nemovitost. Co je potřeba při žádosti o hypotéku

A když budete chtít, pomůžeme i s vybíráním hypotéky:

Vyzkoušet hypoteční kalkulačku Ušetři.Peníze.cz

Banky v poslední době začaly lákat klienty na dlouhé fixace i na deset až dvacet let, s novými podmínkami si to možná rozmyslí, protože nezískají kompenzaci ušlého úrokového výnosu. „Náhrada ušlých úroků byla dosud klíčovým parametrem, od kterého se odvíjela výše poplatku za předčasné splacení,“ říká Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.

Banky změna podle Ostatka staví do nerovného ekonomického vztahu se spotřebitelem. „Klient může čerpat výhodu z konstantní splátky hypotéky v době úrokové fixace, jakmile ale úrokové sazby poklesnou, bude logicky chtít nižší splátku a úvěr může s minimálními náklady splatit a odejít k jiné bance. Pro banku je to ekonomický problém, neboť musela nakoupit peníze na dobu fixace, a klient ze závazku odešel předčasně, což přináší riziko ztráty,“ vysvětluje Ostatek.

Banky se tak podle něj budou snažit snížit riziko ušlého zisku, může tedy přijít zdražování hypoték, ať už na poplatcích nebo na vyšších úrokových sazbách. „Zároveň to může ovlivnit vztah s distribucí, se zprostředkovateli. Zkušenosti s obdobnými změnami v zahraničí ukazují, že může nastat větší příklon bank k hypotékám s plovoucí úrokovou sazbou,“ dodává Ostatek.

Zdarma jen ve dvou bankách

Pro klienty bank jde každopádně o zlepšení. Jednak většinou podstatně ušetří a také pro ně předčasné splacení půjčky bude výrazně přehlednější. Když se dnes podíváte do ceníků bank na položku předčasné splacení, tak se nedozvíte většinou vlastně nic. Najdete v nich obecné formulace – například, že si banka účtuje účelně vynaložené náklady.

Anketa

Líbí se vám nová pravidla pro předčasné splacení?

Jediná Česká spořitelna vyčísluje v sazebníku administrativní náklady spojené s předčasným splacením, a to na 700 korun. K tomu ale dodává, že po vás bude chtít i náklady na financování, tedy náklady vynaložené v souvislosti s obstaráním peněz na poskytnutí úvěru. Dopředu tedy dnes nevíte, kolik za předčasné splacení zaplatíte.

Výjimkou je Air Bank a Fio banky. Ty mají předčasné splacení zdarma, pokud nepřevádíte hypotéku jinam. Úroky hypoték v obou bankách jsou přitom konkurenceschopné. Možná to ukazuje, že nakonec ke zdražování s novými pravidly dojít nemusí. Předčasné splacení hypotéky je totiž mimořádné. Moc často se nestává, aby klientům „spadl do klína“ třeba milion korun na splacení zbývajícího dluhu.

Nové samozřejmě bude pro banky riziko s levným předčasným splacením za účelem převodu hypotéky ke konkurenci. To bude platit hlavně v době, kdy úroky budou klesat a nové hypotéky budou levnější než ty dříve sjednané.

Doplňme, že v případě vážné nemoci, úmrtí nebo na konci fixace je možné celou hypotéku splatit zdarma podle zákona. Stejně tak lze jednou ročně bezplatně splatit až čtvrtinu celkové výše úvěru. Pokud člověk prodává byt či dům zatížený hypotékou, nesmí mu banka naúčtovat víc než procento a maximálně 50 tisíc korun ze zbytku úvěru.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+22
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 3. 2019 18:03, Honza

Máte tam metodickou chybu. K výročí se zdarma nesplácí 1/4 ze zbývajícího dluhu, ale 1/4 z původního dluhu.

cituji:

§ 117 Předčasné splacení spotřebitelského úvěru

f) u spotřebitelského úvěru na bydlení do 25 % celkové výše spotřebitelského úvěru během 1 měsíce přede dnem výročí uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru na bydlení.

Reagovat

 

+10
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 3. 2019 7:10, takUrcite

Jinými slovy nesplatitelný úvěr

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (takUrcite 17. 03. 2019 06:54)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

18. 3. 2019 | 14:47 | Jiří Hovorka

Máte pravdu, děkuji za upozornění. Opravil jsem. více

17. 3. 2019 | 7:10 | takUrcite

Jinými slovy nesplatitelný úvěr více

17. 3. 2019 | 6:54 | takUrcite

Ještě názorněji - znamenalo by to, že hypotéku nikdy předčasně nesplatíte. Každý rok by totiž vznikl nový celek, ze kterého ukrájíte 1/4, takhle můžete krájet do nekonečna, a to vám dříve skončí splátkový kalendář. více

16. 3. 2019 | 18:05 | Honza

Tedy pokud si půjčím na bydlení 1 mil Kč, tak ke každému výročí mohu splatit bezplatně až 250 tis Kč. V případě, jak to popisujete vy, by se ta částka s každým výročím snižovala a bylo by to nejspíš pro spotřebitele i značně...více

16. 3. 2019 | 18:03 | Honza

Máte tam metodickou chybu. K výročí se zdarma nesplácí 1/4 ze zbývajícího dluhu, ale 1/4 z původního dluhu.
cituji:
§ 117 Předčasné splacení spotřebitelského úvěru
f) u spotřebitelského úvěru na bydlení do...
více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK