Takzvané milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, čeká pokračování. Po poslancích to už potvrdili i senátoři a zbývá jen formalita: podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů.
Na dlouhou dobu má jít o poslední podobnou akci. První „amnestii sankcí” mohli lidé využít od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Během tohoto období měli šanci zbavit se exekucí vedených na dluh vůči státu a organizacím jako jsou například dopravní podniky, ČEZ či zdravotní pojišťovny. Lidem stačilo zaplatit nebo doplatit celou jistinu, tedy původní dluh, plus náklady na zastavení exekuce 907 korun a 50 haléřů včetně DPH. Veškeré narostlé příslušenství – tedy sankce – jim pak bylo odpuštěno.
Druhé milostivé léto má fungovat prakticky stejně. Včetně toho, že se bude vztahovat pouze na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021, protože vlastně jen prodlužuje původní akci o další tři měsíce. „Mnoho dlužníků se na tuto akci nestihlo připravit i z důvodu dramatického nárůstu cen energií, případně čelili obstrukcím ze strany některých exekutorů. Proto je třeba ji zopakovat,” vysvětluje Marek Výborný, šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL, který je autorem původního i nového návrhu.
„Milostivé léto 2 začne 1. září a skončí 30. listopadu 2022 (pokud exekutoři nepošlou pozdě vyčíslení – mají na to 15 dnů),” upřesňuje poslanec Patrik Nacher (ANO), spoluautor návrhu.
Původní pravidla se pro pokračování mírně změnila:
Exekutoři budou mít například nově povinnost reagovat do 15 dnů na dotazy dlužníků – pokud tak neučiní, tak se lhůta tří měsíců, během nichž může dlužník jistinu splatit, protáhne o počet dní, kdy nebyla odpověď doručena.
Politici také vyjasnili spornou záležitost u penále, které je nově označeno vždy za příslušenství.
Odměna exekutorovi za ukončení exekuce se má zdvojnásobit na 1815 korun. Exekutoři si stěžovali, že původní částka ani zdaleka nekryla náklady, které s ukončováním exekucí měli. Pro dlužníky bude i dvojnásobný poplatek stále výhodný, protože příslušenství mnohdy dosahuje desítek tisíc – a někdy i víc.
Exekutorská komora opakování akce kritizuje. „Překvapilo mě, jak malý zájem měli o tuto dobročinnou akci ze strany státu samotní dlužníci. Přitom mnozí na ní mohli opravdu vydělat. Pokud ani takto velkoryse nabídnuté řešení nepřiměje některé lidi, aby dostáli svým závazkům vůči věřiteli, pak opakování milostivého léta je přinejmenším diskutabilní,“ řekl nedávno prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík, když představoval data za milostivé léto. Podle nich akci využily maximálně nižší desítky tisíc lidí v exekuci. S akcemi typu milostivé léto bude ochota dlužníků platit dluhy čím dál menší, varoval Mlynarčík.
Podmínky druhého milostivého léta kritizuje například i Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení. „Přestože druhá oddlužovací akce bude obsahovat určitá legislativní zlepšení týkající se například lhůt na odpověď exekutora, nebude obsahovat změny, které odborníci považovali za důležité. Mluvilo se například o rozšíření na daňové a správní exekuce, přeprodané pohledávky nebo zahrnutí Pražské energetiky,“ říká.
K opakování akce jsou podle navrhovatelů objektivní důvody, když první milostivé léto provázely „porodní“ těžkosti. „Měsíc jsme řešili se zdravotními pojišťovnami, zda je penále jistina či příslušenství. Následně hledali někteří exekutoři kličky a snahy násobit zákonnou odměnu za zastavení exekucí. A do toho přišel dramatický růst cen energií a někteří dlužníci museli primárně myslet na uhrazení násobně vyšších složenek," připomíná Výborný.
Dodává, že milostivé léto dál vnímá jako mimořádný nástroj a tudíž by mělo jít o poslední opakování na dlouhou dobu. V žertu odkázal na původní biblické milostivé léto, které se opakovalo po 49 letech.
„Za 10 let se povedly velké věci: snížení šílených odměn advokátů, zákaz rozhodčích řízení či regulace úvěrů, takže nové dluhy vznikají férověji. Ale tyto změny nemohly zpětně zrušit miliony již běžících exekucí. Proto jsou třeba i nesystémové změny jako milostivé léto," připomíná Daniel Hůle, specialista na dluhové poradenství z neziskové organizace Člověk v tísni.
Na rok 2023 pak vládní koalice připravuje novelu daňového řádu, která pomůže i lidem ve správních (daňových) exekucích. Dluhů se tak budou moci zbavit například ti, kteří dluží na sociálním pojištění. Tím vláda reaguje na další kritiku od Exekutorské komory, která upozorňuje, že milostivé léto se netýká exekucí vedených přímo státními institucemi.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
27. 6. 2022 9:13
Mladý muž zaplatil za svojí hloupost... Pokud je někdo neschopný platit svoje závazky nebo jít na pracák, aby je nemusel platit tak si nic jiného nezaslouží. To že s ním teď vydrbávají exekutoři tak to je pouze výsledek jeho nezodpovědnosti a cena za jeho prodloužené prázdniny.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.