Během takzvaného milostivého léta zastavili exekutoři 42 tisíc exekucí a 15 tisíc lidí se zcela zbavilo exekucí. Čísla dnes zveřejnila Exekutorská komora. Podle autorů této „amnestie sankcí“ je však statistika neúplná a komora ji zveřejnila účelově.
„Překvapilo mě, jak malý zájem měli o tuto dobročinnou akci ze strany státu samotní dlužníci. Přitom mnozí na ní mohli opravdu vydělat. Pokud ani takto velkoryse nabídnuté řešení nepřiměje některé lidi, aby dostáli svým závazkům vůči věřiteli, pak opakování milostivého léta je přinejmenším diskutabilní,“ říká prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.
Proti takovému výkladu i samotným číslům se ohradili poslanci Marek Výborný (KDU-ČSL) a Patrik Nacher (ANO), kteří myšlenku milostivého léta loni prosadili. Exekutorská komora se podle nich snaží zabránit opakování milostivého léta, které politici chystají na letošní podzim.
„Přijde mi velmi nekorektní a neseriózní, že zde jsou vydávána data, která jsou nevalidní a neúplná. V tuto chvíli ještě exekutorské úřady procesují možná více než polovinu případů, kde bylo možné využít milostivého léta. Ve statistice tedy reálně nefigurují,“ říká Výborný. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) k dnešnímu dni vydala téměř 14 tisíc rozhodnutí u více jak 10 tisíc dlužníků o uznání milostivého léta.
„Jsem velmi zklamán přístupem Exekutorské komory z hlediska jejich komunikace vůči nám,“ reaguje Nacher. „Ke všem jednáním, která měla za cíl kultivovat prostředí exekucí, byla vždy komora přizvána. O tom, že dnes zveřejní čísla, jsme se předem vůbec nedozvěděli. Přitom jen za pražský dopravní podnik bylo zastaveno téměř 11 tisíc exekucí. Opravdu nevím, jak kolegové z Exekutorské komory došli k číslu 42 tisíc zastavených exekucí,“ upřesňuje Nacher.
Komora také uvedla, že exekutoři zatím zastavili exekuce za 1,55 miliardy korun. Z této částky představovala jistina dluhu jen 20 procent, zbylých 80 procent bylo příslušenství dluhu. „Ukazuje to, jak absurdní systém zde máme a otevírá se otázka, zda je něco podobného běžné i na západ od našich hranic,” komentuje to Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení.
Milostivé léto běželo od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Během tohoto období měli lidé šanci zbavit se exekucí vedených na dluh vůči státu a organizacím jako jsou například dopravní podniky, ČEZ či zdravotní pojišťovny. Lidem stačilo zaplatit nebo doplatit celou jistinu, tedy původní dlužnou část, plus náklady na zastavení exekuce, které včetně DPH činí 907 korun a 50 haléřů. Veškeré narostlé příslušenství – tedy sankce – jim pak bylo odpuštěno. Exekutorům se nelíbilo, že za svou práci dostanou paušál necelých tisíc korun.
Od září do listopadu se má akce s novým názvem Babí léto ještě jednou a podle všeho naposledy zopakovat. Odměna exekutorovi za ukončení exekuce se z původních 908 korun pravděpodobně zdvojnásobí na 1816 korun. „Přestože druhá oddlužovací akce bude obsahovat určitá legislativní zlepšení týkající se například lhůt na odpověď exekutora, nebude obsahovat změny, které odborníci považovali za důležité. Mluvilo se například o rozšíření na daňové a správní exekuce, přeprodané pohledávky nebo zahrnutí Pražské energetiky,“ říká Hábl.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
1. 4. 2022 18:23, kamil
exekutory zruste cesi hladovi us nemaji na nic drahota nici cesko nici vetsinu lidi v teto drahe zemi
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
1. 4. 2022 18:25
zrusteje zlodeje
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.