Moneta opakuje milostivé léto, odpouští sankce

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 1. 6. 2022 | 4 komentáře
Moneta opakuje milostivé léto, odpouští sankce

Zdroj: Shutterstock

Moneta Money Bank umožňuje od dneška svým klientům s dluhy jejich splacení za výhodnějších podmínek. Znovu se tak dobrovolně přidává ke státnímu milostivému létu, o jehož prodloužení dnes mají hlasovat poslanci.

Klienti Monety, kteří jsou v exekuci, mají ode dneška tříměsíční lhůtu na doplacení dlužné jistiny a obchodního úroku (tedy původně sjednané ceny půjčky), banka jim oplátkou odpustí veškeré sankční poplatky a úroky.

Takzvané Milostivé léto II se bude týkat i těch klientů Monety, kteří byli k 31. květnu letošního roku v prodlení o více jak 90 dní se splácením svých finančních závazků vůči bance. Na rozdíl od klientů v exekuci ale mají na splacení dlužné jistiny až sedm let. I oni se ale o využití akce musí přihlásit během následujících tří měsíců.

„Rozhodli jsme se tak vyjít vstříc těm našim klientům, kteří se možná i v kontextu zhoršující se ekonomické situace ocitli v aktuální finanční nouzi, ale mají zájem svým finančním závazkům v budoucnu dostát,“ uvedl Tomáš Spurný, předseda představenstva Moneta Money Bank.

Nabídka banky se ke konci května týkala téměř pěti tisíc smluv. „Znamená to, že Moneta je v tuto chvíli připravena odpustit téměř 115 milionů korun,“ upřesnil Spurný.

Generální pardon na výše uvedené sankční poplatky a úroky udělí Moneta v okamžiku doplacení jistiny a obchodního úroku. Na to budou mít klienti v exekucích tři měsíce, lidé v prodlení se splácením svých závazků pak až sedm let, během nichž jim banka nastaví nové parametry splátkového kalendáře. V případě, že budou tuto novou splátkovou dohodu řádně plnit, nebude jim banka během této doby účtovat žádný další úrok ani sankční poplatky.

„Při splnění základních podmínek mohou zájemci již od dnešního dne o tuto možnost zažádat online prostřednictvím našeho webu. I v případě Monety je nicméně tato nabídka omezená a stejně, jako vládní milostivé léto, platí tři měsíce, v našem případě tedy do konce srpna tohoto roku,“ dodala Zuzana Filipová, mluvčí Monety.

Nabídka Monety se vztahuje na nezajištěné spotřebitelské úvěry pro fyzické osoby a také na nezajištěné půjčky živnostníkům a OSVČ. Možnost sjednání splátkové dohody na dobu sedmi let a následné odpuštění sankčních poplatků se naopak nevztahuje na klienty v insolvenci.

Druhé milostivé léto vyhlášené státem má trvat od začátku září do konce listopadu. Návrh na pokračování akce, která původně běžela na přelomu let 2021 a 2022, dnes projednají poslanci (bod je pevně zařazený k projednání na poledne) a předpokládá se, že by ho měli schválit ve zrychleném režimu projednávání.

Už při původním milostivém létu se k němu dobrovolně přidávaly některé firmy. Byla mezi nimi například Air Bank, Česká spořitelna, Moneta nebo Home Credit. Zákon totiž s možností ukončit exekuce za výhodnějších podmínek počítá jen u těch vedených na dluh vůči státu a organizacím jako jsou například dopravní podniky, ČEZ či zdravotní pojišťovny.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

15. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Důchodcům v exekuci zůstávalo půl roku méně peněz, než mělo. Česká správa sociálního zabezpečení, která prováděla vyšší srážky kvůli nejasnému výkladu zákona, to sice po rozhodnutí... celý článek

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

10. 6. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 11 komentářů

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

Lidem v exekuci nebo insolvenci má zůstat z výplaty či důchodu víc peněz, rozhodl Nejvyšší soud.

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, nejspíš čeká ještě jedno opakování od začátku září do konce listopadu. Návrh na pokračování dnes ve zrychleném... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 4. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty víc peněz.

O milostivé léto nebyl zájem, tvrdí exekutoři. Jen hra, namítají poslanci

31. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

O milostivé léto nebyl zájem, tvrdí exekutoři. Jen hra, namítají poslanci

Během takzvaného milostivého léta zastavili exekutoři 42 tisíc exekucí a 15 tisíc lidí se zcela zbavilo exekucí. Čísla dnes zveřejnila Exekutorská komora. Podle autorů této „amnestie... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.