Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Česká penzijní reforma: Když všichni omezují penzijní fondy, zaveď je!

| rubrika: Komentář | 13. 9. 2011 | 16 komentářů
Česká penzijní reforma: Když všichni omezují penzijní fondy, zaveď je!
Česká penzijní reforma se systémem fondů zkouší to, co země našeho regionu opouštějí. Jediným kladem českého systému je, že zůstal dobrovolný. Toho by měl každý občan plně využít ke klidnému, střízlivému vyhodnocení kladů i záporů spoření na důchod v penzijních fondech.

Staré známé pravidlo burzovních makléřů zní: když ostatní prodávají, nakupuj. Česká penzijní reforma se řídí podobným pravidlem, zavádí do českého penzijního systému to, co všichni kolem ruší a od čeho odstupují, poněvadž si nevědí rady s důsledky – které můžeme po reformě očekávat i v Česku.

Spoření v penzijních fondech (nebo penzijních společnostech, jak se jim má říkat), které je základem české důchodové reformy, prochází v posledních třech letech zatěžkávací zkouškou, jež odhalila několik jeho základních nedostatků.

V době globální finanční a hospodářské krize se ukázala zásadní přednost průběžného systému: jeho relativní bezpečnost. Prostředky se nikde neukládají a putují přímo od plátců sociálního pojištění k důchodcům, nemohou být tedy nikde znehodnoceny. Peníze může „zcizit“ pouze stát, pokud vyplatí důchodcům méně, než kolik vybere, a peníze ani nikam neuloží, ale prostě takříkajíc projí. To se bohužel dělo i v České republice. Teď, když je důchodový účet v minusu, by se ty desítky miliard hodily.

Zisk? V lepším případě jako na běžném účtu

Čtenáři doporučují

Penze, penzijní systémy, penzijní reforma v kostce: videorozhovory s Vladimírem Bezděkem:

Penzijní fondy, které investují peníze na důchody do státních dluhopisů, určitých druhů akcií či jiných finančních komodit, však úspory mohou – navzdory všem pojistkám, kterými státy omezují riziko jejich zmizení – když ne znehodnotit, tak „nezhodnotit“.

Přesně to se děje například na Slovensku, kde je reálný výnos penzijních fondů po pěti letech v minusových číslech. Ne výrazně, ale přesto platí, že kdyby si Slováci místo do důchodcovských správcovských společností dávali peníze do slamníku, budou na tom lépe. Zcela určitě by pak vydělali více, kdyby své peníze uložili na termínovaný bankovní účet. Podobné je to s penzijními fondy ve všech středoevropských zemích.

Téměř všude se nyní ze systému penzijních fondů couvá. Ne vždy tak drsně jako v Maďarsku, kde Orbánova vláda úspory v penzijních fondech prostě znárodnila – vlády v době napjatých státních rozpočtů nejčastěji omezují objem peněz, kterým na penze do fondů přispívají. Činí tak dokonce i Polsko, jehož ekonomika roste více než dvojnásobně rychleji než česká a které jako jediná země Evropy nespadlo do hospodářské krize. A jen tak na okraj – Německo nechce o vstupu penzijních fondů do důchodového systému ani slyšet.

Platí samozřejmě, že akciové a dluhopisové trhy mají za sebou jedno z nejtěžších období od druhé světové války, že výkonnost penzijních fondů by měl člověk poměřovat v desetiletích, a ne v měsících a rocích, i to, že vlády v okolních zemích se ne vždy chovají s ohledem na dlouhodobé zájmy, před nimiž dávají přednost krátkodobému zisku.

Reklama za vaše (budoucí) penze

Reformovaní penzisté

Anketa

Máte (ještě) přehled, co je všechno součástí penzijní reformy?

Česká penzijní „dobrovolná“ poloreforma je v dnešní době velice zvláštním krokem. Nevydělají na ní ani budoucí penzisté (a to ani ti, kteří do nového systému půjdou, ani ti, kteří se rozhodnou zůstat mimo), nevydělá na ní ani stát, který už teď kvůli financování reformy musí zvyšovat daně. Vydělají penzijní fondy, a to hlavně na poplatcích za správu nových účtů (ať už jich budou „jen“ statisíce, nebo dva či tři miliony). Celá reforma tak dělá dojem předem oceněného úkolu, který bylo třeba splnit, „i kdyby čert na koze jezdil“.

Až se za pár týdnů rozjede zběsilá reklamní kampaň penzijních fondů – mám ji v živé paměti ještě ze Slovenska – myslete na to, že je placená z vašich budoucích důchodů. A při rozhodování – poněkud nehorázně nastaveném na „jednou a navždy“ – se držte zdravého rozumu. I tak to bude těžké. Ostatně ani autor tohoto článku – zdravý, slušně vydělávající čtyřicátník zatím s jedním dospívajícím dítětem – neví, jak se nakonec rozhodne. Ale určitě bude dlouho sedět, propočítávat a zvažovat.

Autor je redaktorem Lidových novin

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 9. 2011 13:19, Honza

Z fondů možná nějakou penzi uvidím, ale jen pokud je nějaký "pravicový" Orbán nebo levicový nástupce Paroubka neznárodní, pokud nevypukne válka, pokud nebudou krachovat státy (už téměř krachují), jejichž dluhopisy bude fond kupovat, pokud nedojde k nějakému velekrachu, měnové reformě, pokud ten fond nebude řídit ani Kocáb (ze společenství Pravdy a Lásky) ani Viktor Kožený (ze společenství pana prezidenta) ani Standa a Paroubek, co myslí upřímně, že se dluhy neplatí, o komouších snad ani mluvit nemusím.... Průběžné důchody nějak fungují už mnoho desítek let, i když to bude almužna. A komu je almužna málo, ať si naspoří (dům, zlato, dobře vychované děti, ...) mimo oficiální penzijní systém.

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michal Kára 13. 09. 2011 11:39)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 9. 2011 11:39, Michal Kára

Asi takhle: Z fondů _možná_ nějakou penzi uvidím a hlavně nejsou povinné. Zato z průběžného systému je poměrně jisté, že bude pouze almužna a ten zůstal povinný. A co se týče rozkradení fondů, tak je pořád pravděpodobnější, že peníze ukradne vláda (viz Maďarsko), než vlastník.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vodník Česílko 13. 09. 2011 10:20)

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

19. 9. 2011 | 17:20 | vít suchý

...no jo, ale vo tom to právě ale je, milý(á) Brkleši.....jak by řekl klasik - pokud se do něčeho pustí stát, který je historicky nejhorším hospodářem, jak to asi může dopadnout i v ČR ? Kdo se chce vědomě stát politickým...více

18. 9. 2011 | 11:44 | Rada

To máte sice pravdu (auto měl zmínit i B), na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že i u nás je velmi pravděpodobné, že se stane něco podobného (pokud vláda nezačne být důvěryhodná, zvítězí levice a ta se jistě začne do...více

14. 9. 2011 | 17:12 | Vodník Česílko

No, ale o to přece právě jde! Základní výhodou prpůběžného systému přece je, že u něj nic podobného nehrozí! Pokud by se při té Kalouskově deformě nevyváděly ty 2 procenta z průběžného systému, a pokud by stát těm fondům...více

14. 9. 2011 | 8:30 | No

Domnívám se, že je to dobře promyšleno a jsem pro, aby se výšepříjmoví zapojili co nejvíce. Současná snaha vlád o vyrovnávání rozpočtů povede ke snížení nabídky státních dluhopisů a fondy budou nuceny investovat do podnikových...více

13. 9. 2011 | 21:27 | josef

presne jak pise BRKLES: clanek je velmi zkresleny. Psat napriklad, ze realny vynost slovenskych fondu je za poslednich pet let zaporny, to je pekna zhovadilost - po 3 letech krize. Dale by si mel autor precist, proc je to...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK