Vladimír Bezděk: Deficit důchodového systému může být ve stovkách miliard

Vladimír Bezděk: Deficit důchodového systému může být ve stovkách miliard
Dnešním dílem se přehoupneme do druhé poloviny série videorozhovorů s ekonomem Vladimírem Bezděkem. Tentokrát se budeme zabývat deficitem českého důchodového systému. Po roce 2055 by jeho roční výše mohla překročit neskutečných 150 miliard korun.

Ústředním tématem dnešního výkladu bude deficit důchodového systému České republiky. Vladimír Bezděk vám ukáže, jak se od roku 2005 změnil jeho výhled na příštích sto let. Porovnávat se totiž budou závěry Bezděkovy komise z roku 2005 a Poradního expertního sboru (PES) z června 2010. Ani jedna z analýz však českému důchodovému systému nevěstí nic dobrého. Pokud se se současnou podobou důchodového systému nic nestane, čeká ho kolem roku 2055 deficit čtyři procenta hrubého domácího produktu, což v podstatě znamená, že v důchodovém systému bude každý rok chybět přes 150 miliard korun.

Balíček parametrických změn situaci nezachránil

Pro zvídavé hlavy

Zvídavé hlavy

Chcete vědět, jaký je stav i výhled českého penzijního systému? Loňská zpráva Poradního expertního sboru (PES) ekonomických ministrů obojí shrnuje na pouhých osmnácti stranách. Jsou vám k dispozici ve formátu pdf: Závěrečná zpráva PES

V roce 2005 se zdálo, že v následujících dvaceti letech bude systém v mírném přebytku, než ho stárnutí populace převáží do deficitu. Tyto domněnky se však ukázaly jako liché, důchodový systém začal kvůli ekonomické krizi velmi záhy klesat do minusu.

V roce 2008 přijala vláda premiéra Mirka Topolánka balíček parametrických úprav, jejichž úkolem bylo důsledky nepříznivého vývoje minimalizovat. V čele ministerstva práce a sociálních věcí, které se na tomto kroku podílelo, byl shodou okolností dnešní premiér Petr Nečas. Jaký efekt parametrické změny přinesly, uvidíte na videu na přehledném grafu. Na začátek druhé poloviny 21. století se podařilo výhledově snížit deficit o pouhého půl procenta HDP.

Předchozí díly videorozhovoru

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.