Vladimír Bezděk: Jak se budou od října vypočítávat důchody

Vladimír Bezděk: Jak se budou od října vypočítávat důchody
Od října se budou starobní penze vypočítávat podle nových pravidel. Ta jsou stanovena takzvanou malou důchodovou reformou, která zajistí vyšší důchody těm, kteří platili vyšší sociální pojištění. Ekonom Vladimír Bezděk vám v našem videu vysvětlí, co vše se bude měnit.

V dalším díle videorozhovorů s ekonomem Vladimírem Bezděkem bude řeč o jedné ze změn, které důchodcům v České republice přinese takzvaná malá důchodová reforma. Od října 2011 se totiž lidem, kteří odcházejí do důchodu, změní způsob vypočítávání starobní penze. Celý tento proces je důsledkem rozhodnutí Ústavního soudu z dubna 2010. Současný výpočet byl podle něj protiústavní, jelikož v kombinaci s ostatními parametry důchodového systému nezaručoval dostatečné právo na přiměřené hmotné zabezpečení. Lidé s vyššími příjmy tak začnou pobírat vyšší důchod. Většinu nových důchodců naopak čeká mírné snížení penze. K definitivnímu schválení novely zákona, jež tuto změnu zahrnuje, došlo na konci letošního června, kdy Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát.

Předchozí díly videorozhovoru

Jak se mění výpočet starobní penze

Zatímco v úvodních částech našeho cyklu o důchodových systémech byl výklad Vladimíra Bezděka spíše teoretický, zatím poslední dějství již předvedlo penzijní kalkulačku v praxi. Dozvěděli jsme se především to, jakým způsobem se vypočítává procentní výměra důchodu. Vysvětlovaly se pojmy jako redukční hranice či osobní vyměřovací základ. Jejich pochopení se nám hodí i při sledování dnešního videa, v němž bude Vladimír Bezděk popisovat, co vše se mění pro občany ČR, kteří nastupují do penze po 30. září 2011.

TIP REDAKCE

Už jste vyzkoušeli naše kalkulačky na Peníze.cz? Ty důchodové s malou důchodovou reformou již počítají.

Výpočet důchodového věku
Výpočet výše penze

Jaké změny nás tedy čekají? Snižuje se strop pro placení pojistného. Zatímco dnes je na úrovni šestinásobku průměrného měsíčního platu, nově bude jen na jeho čtyřnásobku. Základní výměra bude trvale nastavena procentem průměrného platu – každý rok to bude 9 procent průměrného platu. Zafixovány budou také relace redukčních hranic, jejichž hodnota se rovněž mírně změní. V závěru prezentace si ukážeme, jak se výpočet důchodu změní pro člověka, jehož plat je na úrovni průměrného měsíčního příjmu, a pro toho, jenž pobírá dvojnásobek průměrného měsíčního příjmu.

Vladimír Bezděk však sám nevěří, že by se princip zásluhovosti mohl v této podobě v českém důchodovém systému usadit na delší dobu.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.