Směnárny na pražském letišti mají být lepší. Hledá se nový provozovatel

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 13. 6. 2023 | 1 komentář
Směnárny na pražském letišti mají být lepší. Hledá se nový provozovatel

Zdroj: Shutterstock

Letiště Praha vypisuje koncesní řízení na nového provozovatele směnárenských služeb a bankomatů. Cílem je změnit a zlepšit směnárenské služby na letišti, oznámila společnost.

U tří stěžejních měn – euro, dolar, britská libra – letiště nově zastropuje podmínky směny v porovnání ke středovému kurzu České národní banky (ČNB), a to na maximálně 15 procent. Pětiletá smlouva stávajícímu provozovateli, kterým je společnosti Interchange, skončí na konci tohoto roku, pak nastoupí nový provozovatel. 

Jakub Puchalský, člen představenstva Letiště Praha, k vyhlášení tendru říká, že letiště při jeho přípravě vycházelo z důkladné rešerše napříč jinými mezinárodními letišti, aby si ověřilo podmínky nabízených kurzů. Nastavené kurzovné je podle něj na spodní hranici napříč evropskými letišti.

„V rámci koncese požadujeme, aby nový provozovatel měl zkušenost s provozováním směnárenské činnosti a výplaty vratek DPH minimálně na třech mezinárodních letištích a smluvně byl ošetřen takzvaný spread pro euro, dolar a britskou libru. V našem případě rozdíl nabízeného kurzu ke středu kurzu ČNB. V případě rezervace měny online a vyzvednutí měny na letišti činí strop obchodování pro zmíněné tři měny dokonce jen pt procent, což by mohlo být zajímavé zejména pro tuzemské cestující,“ dodává Puchalský. 

Mezi požadované služby nového provozovatele budou patřit směnárenské služby, provoz bankomatů, vyřízení a výplaty vratek DPH, online rezervace měny předem s vyzvednutím na letišti nebo peněžní služby včetně převodu hotovosti.  

Nový provozovatel získá exkluzivitu na směnárenské služby a bankomaty v neveřejném prostoru obou letištních terminálů. 

Hledáte cestovní pojištění na míru? Poradíme!

Najděte cestovní pojištění podle svých představ, ať na pracovní cestu nebo dovolenou. Sjednáte i v den odjezdu sobě i ostatním.

Novinkou jsou také smluvní pokuty ve výši 10 tisíc korun za každé porušení kurzového stropu. V případě soustavného porušování bude mít Letiště Praha právo odebrat exkluzivitu nebo smlouvu vypovědět.

Nový provozovatel bude mít také nad rámec zákona povinnost vyřídit storno transakce ve veřejné části, pokud byla transakce provedena v neveřejné části letiště, do které už klient nemá přístup. 

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro25,365+0,02 Kč
Americký dolar23,376-0,02 Kč
Britská libra29,664-0,04 Kč
Švýcarský frank26,572-0,05 Kč
Turecká lira75,108-0,13 Kč

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

22. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

Také na cesty po Evropě by od příštího roku měla nově stačit zelená karta jen v elektronické podobě, například uložená v mobilním telefonu. 

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2024 | Petr Kučera

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2024 mohou ovlivnit vaše osobní finance.