Problémy na letišti? Jak na odškodnění za zpožděný nebo zrušený let

dTest | rubrika: Jak na to | 15. 7. 2022
Kvůli velkému zájmu o cestování stále častěji dochází ke zpožděním letů či k jejich rušení. Na vině je nedostatek zaměstnanců na letištích, způsobený masivním propouštěním během pandemie covid-19. Jak se má cestující vyhnout problémům a v jakém případě má nárok na kompenzaci?
Problémy na letišti? Jak na odškodnění za zpožděný nebo zrušený let

Zdroj: Shutterstock

Stav na většině evropských letišť je v současné době opravdu tristní. Odlet na dovolenou provázejí často infarktové situace. Doporučený dvouhodinový časový úsek, který měl sloužit k pohodlnému odbavení a nastoupení na palubu letu, se prodlužuje. Letecké společnosti či letiště radí být před odletem na místě i o více než čtyři hodiny.

„Ani tak ale není zaručeno, že let stihnete," upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. „Na některých letištích není dost personálu k zajištění chodu letiště. Můžeme se setkat i se situací, kdy celé letiště otevře pouze jednu přepážku na check-in. Fronty jsou pak několikahodinové,“ říká.

Situace, kdy se nestihne odbavení včas, je bohužel ve většině případů posuzována jako vina cestujícího. Pokud tedy chcete stihnout let, vybavte se dostatečným časovým předstihem a trpělivostí.

Začátek očekávaného odpočinku od pracovních povinností se tak může kvůli problémům na letištích nečekaně zkomplikovat. Cenné dny dovolené nikdo nechce trávit na letišti. Málokdo sní o tom, že místo na pláží bude nervózně čekat na letadlo. Co tedy dělat, pokud nám tyto potíže dovolenou zkrátí?

Vždy záleží na tom, co zpoždění nebo zrušení letu způsobilo. V některých případech může vzniknout nárok na finanční kompenzaci. Přece jenom nám tato okolnost může způsobit ztrátu radosti z dovolené, což je pojem, se kterým operuje i samotný občanský zákoník. Neváhejte se tedy ozvat a bránit svá práva. „Pokud si nejste svým nárokem jistí, můžete se obrátit na naší spotřebitelskou poradnu. Kontaktujte nás na telefonním čísle 299 149 009," doporučuje Hekšová.

Pokud využíváte leteckou dopravu, jste vždy chráněni evropským nařízením. To počítá s kompenzací v případě zpoždění i zrušení letu. Situaci je ale dobré řešit hned na místě.

Nevíte si rady?

Zdroj: Shutterstock

Spotřebitelská poradna dTestu vyřídí ročně desítky tisíc dotazů. Dotazy vyřizuje prostřednictvím telefonické a elektronické poradny.

Další užitečné informace vám poskytnou publikace, články či databáze dříve zodpovězených dotazů.

Vhodné je požádat o vystavení dokumentu, jenž potvrzuje zpoždění či zrušení letu. Samozřejmě, že je možné tyto skutečnosti doložit i na základě odletových řádů, avšak vystavený dokument tuto situaci ulehčuje. Pokud je zpoždění větší než tři hodiny a jsou splněny i další podmínky podle unijního nařízení, je zde právo na náhradu v řádech stovek eur.

Čtěte víc: Zpožděný let a poškozený kufr? Vaše práva zjistí nový nástroj 

Samozřejmě záleží i na tom, zda cestujeme na vlastní pěst, nebo s cestovní kanceláří. V případě cesty na vlastní pěst na nás leží veškeré papírování a komunikace s leteckou společností. V případě cesty s cestovní kanceláří by nám měla pomoci právě ona.

Mysleme také na to, že často se již na letišti můžeme setkat s podnikatelem, který nám nabízí pomoc v případě zpoždění. Jejich nabídka zní často tak, že za vás vše vyřídí a z vymožené kompenzace od letecké společnosti si část strhnou jako vlastní provizi.

„Je to možnost, jak vymoci peníze téměř bez práce. Společnosti mají zkušenosti. Vždy ale doporučujeme prověřit si danou společnost a podívat se na její recenze. Naše poradna dTestu na základě zkušeností spotřebitelů však může vyhodnotit poskytování těchto služeb jako bezpečné,“ dodává Hekšová.

Nejhorší letiště podle analýzy společnosti Hopper

Nejvyšší podíl zpožděných či zrušených letů od 1. do 10. července.
Pouze evropská letiště s významným objemem cestujících.
Zdroj: Hopper podle databáze OAG

A nejlepší letiště?

Nejnižší podíl zpožděných či zrušených letů od 1. do 10. července.
Pouze evropská letiště s významným objemem cestujících.
Zdroj: Hopper podle databáze OAG

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro24,495+0,04 Kč
Americký dolar23,384+0,16 Kč
Britská libra28,238+0,00 Kč
Švýcarský frank25,358-0,02 Kč
Turecká lira0,850+0,00 Kč

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

25. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

Státní podnik České dráhy zdraží jízdné v průměru o 9,5 procenta – to je ve stejné výši, jako stoupne cena u státního systému jednotného tarifu OneTicket.

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

21. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

Obchodní řetězec Billa a síť čerpacích stanic OMV otevírají první společný obchod na benzince v Praze nedaleko Chuchle na Strakonické ulici. Další tři obchody pod značkou Viva Billa... celý článek

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

19. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

V letošním roce měla skončit platnost 875 tisíc řidičských průkazů. Větší část řidičů už si pořídila doklad nový, ale pořád zbývá 316 tisíc těch, kteří to zatím odkládají.

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

4. 9. 2023 | Petr Kučera

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

Zásilkovna od září zvyšuje maximální hmotnostní limit u přepravy zásilek z 10 kilogramů na 15 kilogramů. Vyšší limit mohou využít jak běžní spotřebitelé, tak e-shopy, a to při doručení... celý článek

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

10. 8. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

Přejmenování čerpacích stanic Benzina výrazně zrychlí. Do konce letošního roku ponese název Orlen a logo orla už téměř 90 procent této sítě, oznámila dnes skupina Orlen.

Partners Financial Services