Pošta ztratila balík. Úřad řekl, jakou cenu má platit

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 23. 6. 2021 | 34 komentářů
Pošta ztratila balík. Úřad řekl, jakou cenu má platit
Ilustrační foto.
Zdroj: Mino Surkala, Shutterstock

Česká pošta odpovídá za prokázanou cenu ztracené zásilky bez ohledu na hodnotu uvedenou v celním prohlášení. Rozhodl o tom Český telekomunikační úřad. Vyjádřil se také k situaci, kdy je skutečná cena nižší než udaná.

Žena odesílala luxusní zboží do zahraničí prostřednictvím služby Cenný balík. Na podací lístek napsala udanou cenu zásilky 10 000 korun. Jako hodnotu obsahu do celního prohlášení však uvedla jen 50 eur.

Zásilka se během přepravy ztratila, žena proto chtěla v reklamačním řízení zaplatit 10 000 korun. Jenže Česká pošta jí vyplatila náhradu škody pouze ve výši 1369 korun, což odpovídalo částce 50 eur u celního prohlášení.

Odesílatelka se však nenechala odbýt a podala námitku proti vyřízení reklamace k Českému telekomunikačnímu úřadu. Potvrzením o nákupu zboží prokázala, že hodnota ztraceného obsahu zásilky byla 6440,40 Kč.

Český telekomunikační úřad konstatoval, že odpovědnost pošty při ztrátě Cenného balíku do zahraničí se podle poštovních podmínek odvozuje od výše udané ceny, která je současně limitem náhrady škody. Hodnota zboží uvedená v celním prohlášení není pro posouzení náhrady škody nijak relevantní.

Úřad proto přiznal odesílatelce zbývající část ceny do prokázané výše hodnoty obsahu, tedy 5071,40 Kč. Zbytek původně požadované náhrady škody ve výši 3 559,60 Kč odesílatelce nepřiznal, protože tato částka přesahuje prokázanou škodu.

„Obecně lze říci, že v případě, že odesílatel zásilky udá cenu zásilky vyšší, než je skutečná cena obsahu zásilky, a v případě sporu s provozovatelem poštovní služby se následně domáhá náhrady škody ve výši udané ceny, musí rovněž prokázat, že tato odpovídá skutečné ceně obsahu zásilky,“ upozorňuje telekomunikační úřad.

„V případě, že odesílatel nemá cenu obsahu zásilky jak prokázat, nelze jeho nároku vyhovět. Proto upozorňujeme spotřebitele, aby si uchovávali všechny doklady o výši kupní ceny za posílané zboží,“ dodává úřad.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 6. 2021 7:45, J Novák

Chování pošty je neoddiskutovatelné téma. Dnes podáte, zítra hledáte, pozítří nemáte. Mám jen ty nejhorší zkušenosti, jak z hororu. A podat stížnost? A kam? ještě se vám vyšklebí do ksichtu.

+124
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 6. 2021 12:04, leka

Nechci se pošty v žádném případě zastávat, ale co ta Vaše Čeština?? Hezký den

Zobrazit celé vlákno

-76
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Kde natankovat na dovolenou? Ceny benzinu a nafty v Evropě

1. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Kde natankovat na dovolenou? Ceny benzinu a nafty v Evropě

Na dovolenou vlastním autem vyjeďte z Česka klidně s plnou nádrží. A to přesto, že mnohé státy snížily daně z pohonných hmot nebo cenu stropují. Například v Německu nebo Itálii si teď... celý článek

Jízdenky za polovinu. S QR kódem nově i pro invalidy

23. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Jízdenky za polovinu. S QR kódem nově i pro invalidy

Lidé ve třetím stupni invalidity dostanou od začátku července novou slevu v dopravě. Ve vlacích druhé třídy a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si budou moci kupovat jízdenky... celý článek

Jaké Porsche to bude? Velké srovnání legendy na vlastní kůži

20. 6. 2022 | Vojtěch Dobeš

Jaké Porsche to bude? Velké srovnání legendy na vlastní kůži

Porsche si udržuje image výrobce sportovních aut, i když už téměř dvě dekády vyrábí i auta rodinná. Projeli jsme se skoro všemi modely v jeho nabídce, abychom zjistili, co vlastně tahle... celý článek

Pumpaři snížili ceny, platí nižší daň

1. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Pumpaři snížili ceny, platí nižší daň

Od dneška klesla na čtyři měsíce spotřební daň na benzin a naftu, což by mělo pohonné hmoty pro konečné zákazníky zlevnit téměř o dvě koruny na litr.

Kolik si připlatíte na dovolené? A kde letos můžete ušetřit

1. 6. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Kolik si připlatíte na dovolené? A kde letos můžete ušetřit

Inflace, válka, pandemie a vývoj kurzu koruny. Jak to ovlivní cenu letošních dovolených v zahraničí? Zjišťovali jsme, kde a za co si připlatíte nejvíc a kde můžete naopak ušetřit.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.