Pošta ztratila balík. Úřad řekl, jakou cenu má platit

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 23. 6. 2021 | 34 komentářů
Pošta ztratila balík. Úřad řekl, jakou cenu má platit
Ilustrační foto.
Zdroj: Mino Surkala, Shutterstock

Česká pošta odpovídá za prokázanou cenu ztracené zásilky bez ohledu na hodnotu uvedenou v celním prohlášení. Rozhodl o tom Český telekomunikační úřad. Vyjádřil se také k situaci, kdy je skutečná cena nižší než udaná.

Žena odesílala luxusní zboží do zahraničí prostřednictvím služby Cenný balík. Na podací lístek napsala udanou cenu zásilky 10 000 korun. Jako hodnotu obsahu do celního prohlášení však uvedla jen 50 eur.

Zásilka se během přepravy ztratila, žena proto chtěla v reklamačním řízení zaplatit 10 000 korun. Jenže Česká pošta jí vyplatila náhradu škody pouze ve výši 1369 korun, což odpovídalo částce 50 eur u celního prohlášení.

Odesílatelka se však nenechala odbýt a podala námitku proti vyřízení reklamace k Českému telekomunikačnímu úřadu. Potvrzením o nákupu zboží prokázala, že hodnota ztraceného obsahu zásilky byla 6440,40 Kč.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Český telekomunikační úřad konstatoval, že odpovědnost pošty při ztrátě Cenného balíku do zahraničí se podle poštovních podmínek odvozuje od výše udané ceny, která je současně limitem náhrady škody. Hodnota zboží uvedená v celním prohlášení není pro posouzení náhrady škody nijak relevantní.

Úřad proto přiznal odesílatelce zbývající část ceny do prokázané výše hodnoty obsahu, tedy 5071,40 Kč. Zbytek původně požadované náhrady škody ve výši 3 559,60 Kč odesílatelce nepřiznal, protože tato částka přesahuje prokázanou škodu.

„Obecně lze říci, že v případě, že odesílatel zásilky udá cenu zásilky vyšší, než je skutečná cena obsahu zásilky, a v případě sporu s provozovatelem poštovní služby se následně domáhá náhrady škody ve výši udané ceny, musí rovněž prokázat, že tato odpovídá skutečné ceně obsahu zásilky,“ upozorňuje telekomunikační úřad.

„V případě, že odesílatel nemá cenu obsahu zásilky jak prokázat, nelze jeho nároku vyhovět. Proto upozorňujeme spotřebitele, aby si uchovávali všechny doklady o výši kupní ceny za posílané zboží,“ dodává úřad.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 6. 2021 7:45, J Novák

Chování pošty je neoddiskutovatelné téma. Dnes podáte, zítra hledáte, pozítří nemáte. Mám jen ty nejhorší zkušenosti, jak z hororu. A podat stížnost? A kam? ještě se vám vyšklebí do ksichtu.

+123
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 6. 2021 12:04, leka

Nechci se pošty v žádném případě zastávat, ale co ta Vaše Čeština?? Hezký den

Zobrazit celé vlákno

-78
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

25. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

Státní podnik České dráhy zdraží jízdné v průměru o 9,5 procenta – to je ve stejné výši, jako stoupne cena u státního systému jednotného tarifu OneTicket.

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

21. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

Obchodní řetězec Billa a síť čerpacích stanic OMV otevírají první společný obchod na benzince v Praze nedaleko Chuchle na Strakonické ulici. Další tři obchody pod značkou Viva Billa... celý článek

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

19. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

V letošním roce měla skončit platnost 875 tisíc řidičských průkazů. Větší část řidičů už si pořídila doklad nový, ale pořád zbývá 316 tisíc těch, kteří to zatím odkládají.

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

4. 9. 2023 | Petr Kučera

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

Zásilkovna od září zvyšuje maximální hmotnostní limit u přepravy zásilek z 10 kilogramů na 15 kilogramů. Vyšší limit mohou využít jak běžní spotřebitelé, tak e-shopy, a to při doručení... celý článek

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

10. 8. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

Přejmenování čerpacích stanic Benzina výrazně zrychlí. Do konce letošního roku ponese název Orlen a logo orla už téměř 90 procent této sítě, oznámila dnes skupina Orlen.

Partners Financial Services