Když důchodová komise hodnotila svou práci [pdf] za rok 2015 a výhled na rok letošní, vypočítala také největší překážky, které před jakoukoli reformou penzijního systému stojí. Na prvním místě je to prý tahle: „Nízká schopnost české politiky definovat, analyzovat a řešit otázky strategického charakteru (deficity strategického řízení) na bázi celospolečenského konsenzu.“
Dvacet let? Volby jsou za dva roky
Dovolím si rozšířit o nevyřčené a přeložit do méně diplomatického jazyka: Abychom mohli pracovat, potřebujeme zadání. Nikdo nám ho ale nedá, protože dvacet let je pro naše politiky stejně nedohledná budoucnost jako okamžik, kdy se Slunce promění v supernovu a zničí všechen život na Zemi. Možná nás někdy čeká nějaký průšvih, ale abych se o tom bavil s Lojzou z Demokratické pokrokové strany?
Důchodová komise si dokonce pro vládu připravila sadu otázek, kde se napřímo ptá, co se po ní tedy chce. Ptá se, jestli chceme důchodový systém jenom přeleštit, nebo jestli jsme připraveni ho opravdu měnit, ptá se, jestli chceme zohledňovat výchovu dětí, jestli budeme s důchody měnit daně…
Otázky jsou formulované jasně a srozumitelně. Pokud přijdou odpovědi, o jejich jasnosti mi dovolte mít předem pochyby. O trvalosti nemluvě.
Jistěže většina politiků chce blaho národa, jenže ho chce tady a teď: přestřihnu pásku u nové silnice a blažený národ zatleská. Potlesk, který přijde za dvacet let, není teď slyšet a volby napřesrok nevyhraje.
Jak dostat lidi do fondů
Když chybí iniciativa ze strany politiků, bere si ji byznys. Jeho přístup je ovšem jiný. Zájem politika je, aby se nic moc nedělo a důchodová reforma zůstala na tom, kdo přijde po něm. Zájem byznysmena je vydělat co nejvíc. A to je dneska problém. Nejsou lidi.
Tedy – lidi jsou, ve starém penzijku. Do nového se ovšem nehrnou. V součtu penzijním společnostem klienti ubývají. Další by třeba šlo sehnat. Nově se třeba bude možné zaplatit víc peněz na provizi prodejcům, dá se zapracovat na marketingu… A pak taky máme své lidi v komisi, třeba by mohli zařídit, aby k nám klienti přišli zadarmo.
Hospodářské noviny přinesly rozhovor s Alešem Poklopem, šéfem Asociace českých penzijních společností a členem důchodové komise. Řeč byla o tom, jak se velice nedaří novému penzijku a jak do něj nalákat lidi. Případně i nahnat, když to jinak nepůjde.
Kouzelné slovíčko
Jedno potenciální lákadlo prý je nachystané. Je to kouzelné a reklamními tvůrci tak oblíbené slůvko garance. S nápadem přicházejí penzijní společnosti. Tedy, přesněji: „Reagujeme tím na poptávku vyvolanou v rámci pracovního týmu,“ říká za penzijní společnosti předseda jejich asociace. Jinak člen týmu, kde „se“ poptávka vyvolávala. Jak přesně by ta garance měla vypadat, to ještě není upečeno, ale z toho, jak si ji penzijní společnosti v hrubých obrysech představují, je jasné jedno: ony na tom neprodělají.
1. garance nebude povinná, penzijní společnost ji nebude muset k žádnému ze svých fondů nabízet
2. garance bude podmíněná věrností, nárok na ni bude mít klient třeba po desíti letech
3. garance bude nárokovatelná až při řádném ukončení doplňkového penzijního spoření
4. garance asi nebude stoprocentní, klient tedy bude mít garantovanou nižší částku, než bude suma jeho peněz, příspěvků zaměstnavatele a příspěvků státních.
Reklama zdarma
Některé penzijní společnosti k některému ze svých fondů už nějaké garance nabízejí, jak bylo řečeno, tvůrci reklam je milují – protože je milují zákazníci. Jenomže reklamní mágy si zatím musí penzijní společnosti platit samy. V okamžiku, kdy garance projdou jako návrh důchodové komise, a zejména v okamžiku, kdy se jejich podoba bude vtělovat do zákona, bude se o nich psát všude. A i když třeba my budeme psát, že je to konina, kouzelné slovíčko zazní a zafunguje. A že se garance do zákona vtělovat budou, to si pište – nejsou nic proti ničemu, lid bude spokojen a lesk slova garance padne i na politika.
Co se tedy ale ani v nejmenším nevyřeší, to je problém s důchody těch lidí, kteří budou do garantovaných fondů sypat peníze. Protože tahle garance bude znamenat zhruba to, co znamenaly garance u starého penzijka. Nevyděláš. Na rozdíl od penzijní společnosti.
Co si o tom myslíte vy? Dočká se důchodová komise nějakých jasnějších zadání? Dočkáme se nějaké reformy, která bude víc než jen kosmetická? Čekáte na reformu, nebo se staráte sami? A taky – mají mít penzijní společnosti své zástupce v odborné komisi?
Pište do diskuze, pro jednoho z vás, za nějak vynikající komentář, máme v redakci připravenou knížku z nakladatelství Grada.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
17. 4. 2016 12:55
12. 3. 2016 21:15 | josef
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 3. 2016 18:27 | kodiak medvěd
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 3. 2016 16:34 | Zbyněk
11. 3. 2016 9:27 | josef
a ze skonci, az se jim podari naplnit inflacni cil.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 3. 2016 23:58 | Rada
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 3. 2016 22:49 | pawell
10. 3. 2016 20:32 | josef
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 3. 2016 17:51 | Jaroslav
10. 3. 2016 11:44 | josef
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 3. 2016 9:31 | Zdenek
10. 3. 2016 7:38 | Vladimír Procházka
Zobrazeno všech 12 komentářů