Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sousedské výbory zavřou cestu z ghetta

| rubrika: Komentář | 11. 3. 2016 | 21 komentářů
Pokud budou nájemníky nebo nové vlastníky bytů vybírat jejich sousedi, tisíce lidí přijdou o naději na lepší bydlení – a motivaci o cokoliv se v životě snažit.

Lidé z Ministerstva práce a sociálních věcí hledají spolu s náměstky Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj cesty k tomu, jak bránit sestěhovávání problematických nájemníků do bezproblémových míst. Do médií se zatím dostala dvě možná opatření: ostatní majitelé bytů v domě by museli souhlasit s novými nájemníky, případně i s prodejem bytu novým majitelům.

Publikum Novy je takovým představám podle ankety u článku nakloněné. Existuje ale několik dobrých důvodů, proč domovní výbory odmítnout:

Za prvé, ztížilo by už tak dost složité postavení lidí z etnických nebo jiných menšin při hledání bydlení. Dva ze tří účastníků předloňského průzkumu agentury STEM by „nesli těžce“ nebo „pokládali za zcela nepřijatelné“, kdyby měli bydlet vedle Romů. Necelá polovina to měla podobně s Araby, a to se výzkumníci dotazovali ještě před migrační krizí. Třetina by měla problém s Ukrajinci nebo Číňany.

Anketa

Měli byste mít právo mluvit do toho, komu se pronajme sousední byt?

Zatím není jasné, jak by se měli potenciální nájemníci nebo kupci hodnotit, pokud by ale měla právo veta každá partaj na patře, pak by bylo i pro Ukrajince nebo Asiaty těžké najít stoprocentně „vítací“ dům. O Romech nemluvě.

Kdyby podobné opatření navrhl Tomio Okamura, bylo by to pořád drsné, ale aspoň konzistentní s ostatními názory předkladatele. Jestli ho zvažuje ministerstvo obviňované ze sluníčkářství a neomarxismu, překvapuje to podobně, jako kdyby Jiřího Dienstbiera napadlo označovat homosexuály fialovými trojúhelníky.

Za druhé, navrhovaný model by upřednostňoval preventivní postihování nevítaných vnějších rysů (Rom, chudá svobodná matka, abstinující alkoholik, potetovaný, propuštěný vězeň – natož to všechno dohromady) před represí skutečně problémového chování (rušení nočního klidu, ohrožení hygieny v domě). Princip kolektivní viny přitom trh s bydlení vyznává už teď a jiné státní instituce, jako úřad ombudsmanky, proti němu paralelně vedou válku.

Upřímně: těžko se některým lidem divit, že jsou pro prevenci i za cenu paušalizace. Stát a obce dílem jednak vymáhají právo a pořádek ve vznikajících ghettech toliko drobnou šikanou chování, které se mimo ghetta naopak podporuje (tím myslím klábosení se sousedy mezi domy, v dotační hipsteřině „oživení veřejného prostoru“). Dílem k jejich vzniku přímo přispívají podporou byznysu s takzvaně sociálním bydlením. – Pak je ale nutné postarat se o spolehlivější vymáhání práva a naopak menší návratnost byznysu s chudobou, ne pokračovat hlouběji do spirály.

Humanitární bombardování

Doplatek na bydlení

Doplatek na bydlení má – jako ostatně sociální dávky vůbec – ty nejušlechtilejší cíle. A rčení o dobrých úmyslech a cestě do pekla na něj sedí přesně. Je dlouhodobě nejzneužívanější dávkou a v minulosti roztočil zhoubný byznys s chudobou:

Za třetí, lidé, kteří si pořizují byt, mají možnost vybrat si relativně svobodně, jestli se o chod domu chtějí starat víc kolektivně, za cenu toho, že jejich byt nebude jenom jejich, nebo ryze individuálně, za cenu toho, že si ostatní budou se svými byty dělat, co chtějí. Kdyby návrh prošel, ze společenství vlastníků by udělal pseudodružstva.

Za čtvrté, zatímco lidé v lepších ulicích by takto získali účinnou zbraň proti tomu, aby na chodbě začali potkávat kohokoliv z nižší kasty, obyvatele chudších čtvrtí by šlo k souhlasu pravděpodobně motivovat relativně nízkým úplatkem. Což je pro ně na jednu stranu krátkodobě výhodnější, než kdyby se s nimi nikdo nebavil. Na druhou stranu by ale opatření, které má bránit vzniku ghett, paradoxně mohlo vést k tomu, že se budou vyloučené lokality dál rozšiřovat a že cesta z nich zůstane zavřená.

Čímž se vracíme na začátek: ministerstvo, které věnuje tolik úsilí a veřejných prostředků na to, aby vysvobodilo chudé ze sociálně vyloučených lokalit, si teď pohrává s nápadem, který je v nich může uvěznit natrvalo.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+13
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 3. 2016 11:33, kodiak medvěd

Pokud by to mělo takto fungovat, znamenalo by to faktický konec trhu s nemovitostmi v této zemi. Bylo by to větší omezení vlastnických práv, než bylo za socialismu.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 3. 2016 9:31, josef

nevim, kde jste prisel na tuto blbost: "Kdyby návrh prošel, ze společenství vlastníků by udělal pseudodružstva."

Druzstva, tedy predstavenstvo, v podstate nemaji zadne moznosti, jak odmitnout zmenu clena. Ano jiste, lze to jakymsi zpusobem omezit stanovami, ale stanovy nemohou byt v rozporu s LZPS a dalsimi zakony.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

13. 3. 2016 | 20:49 | kodiak medvěd

Připouštím, že jste mě opravdu trochu zklamal. Ale což, už jsem v životě zažil horší věci, já to snad přežiju. Naštěstí svým dalším příspěvkem jste zůstal plně konsekventní a beze zbytku jste naplnil prototyp průměrného příznivce...více

13. 3. 2016 | 15:10 | jezevec

:-) omlouvám, se pokud nevyhovuji vaší představě o tom, co by si měl myslet člověk, kterého vy považujete za pravicově zaměřeného. vaše právo nakládat se svým majetkem je omezeno stovkami zákonů o několika tisíci paragrafech....více

12. 3. 2016 | 18:17 | kodiak medvěd

To, že stát neplní funkce, za které ho platíme, ještě neznamená, že se to má řešit zrušením jedné ze základních svobod - svobody nakládání se svým majetkem. Pokud budeme ustupovat těm, kteří nedodržují pravidla a řešit to...více

12. 3. 2016 | 17:42 | jezevec

pokud přiznáváte všem ostatním právo nastěhovat do vaší bezprostřední blízkosti stovky nepřizpůsobivých, nepracujících, 24/7 hlučících a bordel dělajících, agresívních jedinců - pak samozřejmě proti gustu žádný dišputát....více

12. 3. 2016 | 16:21 | Pavel

Takový případ se nám stal a vyřešili jsme ho i bez nějakého zákona. Majitel bytu jej pronajal paní s českým jménem a ta si dovedla tlupu cikánů. Vyvinuli jsme na něj velký tlak a to zejména ekonomický. Škody způsobené na...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK