Jedna ku deseti, že přijdete o peníze. Nová studie k dluhopisům

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 5. 10. 2022
Jedna ku deseti, že přijdete o peníze. Nová studie k dluhopisům

Zdroj: Shutterstock

Každá desátá firma, která vydala dluhopisy po roce 2013, skončila v insolvenci. V polovině případů je to do tří let od vydání první emise. Ukazuje to nová analýza forenzní společnosti Surveilligence, která se specializuje na vyšetřování hospodářské kriminality.

Analýza dál ukazuje, že emitenti podlimitních emisí (objem vydaných dluhopisů do hodnoty jednoho milionu eur) končí v insolvenci častěji (12 procent) než emitenti emisí nadlimitních (7 procent).

Dvě pětiny emitentů vůbec nepublikovaly finanční výkazy za období, které předcházelo datu první emise, ve sbírce listin. To obecně patří k varovným znakům – když nemáte finanční výkazy, nemáte se podle čeho rozhodnout o tom, jestli je firma finančně zdravá.

„Analýza ukázala, že počet emisí, ale i objem dluhopisů neustále roste, a to i navzdory covidovému období. Jen za prvních devět měsíců letošního roku překonal celkový objem vydaných emisí úroveň celého roku 2020 a očekáváme, že do konce roku překročí i úroveň roku 2021,“ říká Jan Lalka, zakladatel a šéf Surveilligence.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Od roku 2018 můžeme pozorovat postupný nárůst počtu emitentů v insolvenci. Loni jich bylo 17, letos po prvních devíti měsících už 16. Očekávám, že tento počet poroste až do konce roku 2022,” dodává Lalka.

Promo

Srovnejte si to s námi

Ve veřejných zdrojích společnost dohledala za období od začátku roku 2013 do konce srpna 2022 celkem 1526 nadlimitních a podlimitních emisí podnikových dluhopisů v souhrnné výši 399,4 miliardy korun od 594 emitentů. V insolvenci jich skončilo 57. Ti dohromady vydali dluhopisy ve výši 6,4 miliardy korun. Pokud si u tohoto čísla vzpomenete na skupinu Arca, která je v insolvenci kvůli téměř dvacetimiliardovému dluhu, tak dodejme, že většina z toho jde za vydanými směnkami, nikoli dluhopisy. Výsledek je vlastně stejný, ale studie se týká jen dluhopisů.

„Mezi nejvýznamnější identifikovaná rizika patří kreditní riziko, tedy riziko nesplacení vložených prostředků investorů emitenty, a riziko podvodného jednání emitentů. Kromě neetického jednání, informační asymetrie nebo morálního hazardu jsme identifikovali výskyt Ponziho schématu (tzv. letadla), podvody, zkreslování informací o osobě a o hospodaření emitenta a tunelování majetku emitenta,“ říká Lalka.

Dodává také, že emise podlimitních podnikových dluhopisů jsou spojeny s vysokými náklady. „Až třetina získané částky z emise dluhopisů není využita na investiční záměr, ale je spotřebována na administraci emise a úrokové závazky emitenta v prvním roce,“ říká Lalka.

Každý investor, který zamýšlí investovat do podnikových dluhopisů, by měl podle autorů studie důkladně prověřit nejen společnost emitenta, ale rovněž fyzické osoby ovládající právnickou osobu emitenta, parametry emise a prodejce emise. Kdo toho není schopen, neměl by do dluhopisů investovat. Podrobně jsme o tom nedávno psali v textu: Výnos kolem 10 %. Dluhopisy kupujte, jen když jim rozumíte.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Podílové fondy v září nezářily. Proč klesají akcie i dluhopisy

9. 10. 2023 | Martin Mašát

Podílové fondy v září nezářily. Proč klesají akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v září, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Protiinflační dluhopisy: vyplatí se je teď prodat, nebo dál držet?

9. 10. 2023 | Jan Traxler | 9 komentářů

Protiinflační dluhopisy: vyplatí se je teď prodat, nebo dál držet?

O poslední emisi státních Dluhopisů Republiky – konkrétně jejich protiinflační variantu – byl na konci roku 2021 obrovský zájem. Byla z toho jedna z nejlepších investic v posledních... celý článek

Partners Financial Services