Podílové fondy ztrácejí. Zasáhly je jestřábí centrální banky

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 6. 10. 2022
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v září?
Podílové fondy ztrácejí. Zasáhly je jestřábí centrální banky

Zdroj: Shutterstock

Centrální bankéři v září nešetřili překvapivými a silnými slovy. Na ceny finančních aktiv to mělo vesměs negativní vliv. Americký Fed přitvrdil rétoriku ohledně boje s inflací a s úroky se dostal už na 3,25 %. Překvapivě silně jestřábí tón zazněl i z Evropské centrální banky, která zvýšila depozitní sazbu na 0,75 % a potvrdila další zpřísňování měnové politiky.

Inflace celosvětově dosahuje mnohaletých maxim: v USA jsme meziročně přes 8 %, v Evropě na 10 % a v Česku dokonce na 17 %. Centrální banky nechtějí, aby se takzvané inflační očekávání lidí přenastavilo na současné úrovně růstu cenové hladiny. To by znamenalo vyšší tlak na růst mezd a následně i akceptování dalšího růstu cen. Výsledkem by byla dlouhodobá, a navíc vyšší a vyšší inflace. Ta je extrémně škodlivá a může dlouhodobě rozvrátit standardní ekonomické procesy.

Proto se centrální banky rozhodly vcelku rychle zpřísnit měnové podmínky, aby tomu zabránily. Znamená to, že se přehlíží obavy z možné recese, protože zpomalení ekonomického růstu je relativně malý náklad oproti zastavení pádící inflace.

Obavy z vyšší inflace a vyšší úroky spustily další kolo výprodejů na dluhopisových trzích, protože investoři očekávají v budoucnu vyšší výnosy. Podobně v září dopadly i ceny akcií, kde vyšší pravděpodobnost recese a vyšší náklady na úvěry nejsou tím pravým ořechovým pro zisky firem a tedy pro jejich akcie.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

září 2022-7,1 %-8,7 %
od začátku roku-17,5 %-23,2 %
poslední rok-12,9 %-22,2 %
poslední tři roky10,9 %-4,3 %
posledních pět let19,2 %-4,3 %
posl. deset let88,9 %18,9 %
počet fondů3814

Vedle vyšších úroků útočily na ceny aktiv i vysoké ceny energií či zpráva o mobilizaci v Rusku. Hodnoty akciových indexů proto prohloubily svoji letošní korekci. Většina indexů se letos po devíti měsících pohybuje v medvědím trhu a jejich hodnota klesla o více jak 20 %. Další vývoj cen akcií bude hodně záviset na rychlosti jakou se podaří inflaci srazit a na hloubce případného zpomalení ekonomiky.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v září okolo minus 7,1 %. V letošním roce ztratili investoři v průměru už 17,5 %. Za posledních 12 měsíců je hodnota podílů v akciových fondech o 12,9 % níž.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v září pokles o 8,7 % a za posledních 12 měsíců jsou o 22,2 % níž. Důvodem je nedůvěra v ceny akcií v nerozvinutých zemích, kde vyniká pokles akcií ve střední Evropě, a korekce technologických sektorů, které jsou extrémně citlivé na úrokové sazby.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

září 2022-0,8 %-3,3 %
od začátku roku-3,6 %-11,9 %
poslední rok-5,3 %-12,2 %
poslední tři roky-5,6 %-7,1 %
posl. pět let-4,8 %-4,6 %
posl. deset let1,2 %20,1 %
počet fondů1822

Srovnejte si to s námi

Česká inflace se drží nad 17 %, kdy hlavní část zdražení jde na vrub energií a potravin. I když Česká národní banka ponechala v září základní sazbu nezměněnou na 7 %, pokračovala na trhu státních dluhopisů korekce a jejich ceny klesaly. Důvodem pro výprodej byl růst výnosů v zahraničí a také riziko, že sazby v Česku mohou ještě vzrůst. Guvernér ČNB Aleš Michl zmínil především riziko růstu mezd, které by mohlo vézt k mzdově-inflační spirále. Dalšími argumenty pro větší výnosy českých státních dluhopisů jsou nižší úroková výhoda vůči zahraničním dluhopisům a rostoucí deficit státního rozpočtu.

Pokles cen dluhopisů se propsal i do zářiové výkonnosti dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů v září klesla o 0,8 %. Za posledních 12 měsíců je to nominální ztráta 5,3 % způsobená propadem cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovala inflace a základní sazba ČNB.

Nárůst rizikových prémií související se zvýšenou volatilitou cen akcií srazil ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v září svoji hodnotu o další 3,3 % dolů. Meziročně jsou níže o 12,2 %.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
září 2022-3,7 %
od začátku roku-11,2 %
poslední rok-9,6 %
poslední tři roky-1,5 %
posledních pět let-0,2 %
posledních deset let18,7 %
počet fondů50

Když ztrácejí akcie i dluhopisy, padají i smíšené fondy. Jejich průměrná hodnota se v září snížila o 3,7 % a meziročně jsou níže o 9,6 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

7. 2. 2024 | Martin Vlnas

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

Nemovitostní fond Trigea získal pražské obchodní centrum Arkády Pankrác. Jak se mu to podařilo a jaké s ním má další plány? Rozhovor s Tomášem Trčkou, zakladatelem a generálním ředitelem... celý článek

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

6. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

Dvě třetiny obyvatel Česka (66,7 %) si pravidelně odkládají část peněz na dobu, kdy už nebudou pracovat – tedy aby si mohly zpříjemnit důchod. Ukázal to internetový průzkum, který na... celý článek

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

6. 2. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

Inflace ve světě klesá, centrální banky sníží převysoké úrokové sazby a aspoň americká ekonomika hrubě produkuje. Investorům to k dobré náladě stačí a cenné papíry jsou stále cennější:... celý článek

Partners Financial Services