Bankéři vám dají sto tisíc. Zachráníte je před piráty?

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 1. 9. 2022 | 2 komentáře
Bankéři vám dají sto tisíc. Zachráníte je před piráty?

Zdroj: Shutterstock

Počet kybernetických útoků na klienty bank se za dva roky zvýšil čtyřnásobně, uvádí Česká bankovní asociace (ČBA). Připravila proto rozsáhlou vzdělávací kampaň s názvem #nePINdej!, kterou odstartovala právě dnes.

Na webu kybertest.cz si můžete vyzkoušet, jak jste vůči trikům podvodníkům odolní. Na začátku zábavného testu vám na virtuální účet připíšou sto tisíc korun a pak vás provádějí nejčastějšími situacemi, ve kterých jako bankovní klient můžete přijít o peníze. Pokud naletíte, peníze ztrácíte – naštěstí jen ty ve hře. Ve skutečnosti to může být mnohem nepříjemnější: průměrná škoda na jednoho poškozeného klienta podle ČBA dosáhla 161 500 korun.

Otázky kybertestu se liší podle věku, který na začátku uvedete. I praktiky hackerů jsou totiž odlišné. Test si můžete zopakovat – pokaždé se v něm objeví i nějaká nová otázka, která v předchozím nebyla.

Pozor i na falešný příspěvek na dítě nebo úsporný tarif

Pokus o kybernetický útok podle ČBA zaznamenalo loni 81 procent finančních institucí, nejčastěji jde o phishing (podvodné e-maily, které se od klientů snaží získat jejich hesla k bankovnímu účtu) a škodlivé kódy, mířící na klienta.

„Jen za prvních sedm měsíců letošního roku byl počet útoků na klienty bank dvojnásobně vyšší než za celý loňský rok. Dramaticky přitom narostly hlavně podvodné telefonáty (takzvaný vishing), které patří k těm nejzákeřnějším,“ říká výkonná ředitelka asociace Monika Zahálková. Narostlo rovněž množství podvodů na sociálních sítích. Loňskou novinkou byly takzvané reverzní inzertní podvody, kdy podvodníci oslovují prodávající na internetových bazarech a snaží se od nich získat údaje k platebním kartám:

Útoky na klienty jsou stále rafinovanější a využívají nové příležitosti – policie nedávno upozornila na snahu hackerů získat od lidí Bankovní identitu pomoci nabídky na zařízení žádosti o pětitisícový příspěvek na dítě. Podobné podvody policie čeká v souvislostmi s podáváním žádosti o podporu na energie.

PIN nedej!

Banky se průběžně snaží informovat klienty o probíhajících kybernetických útocích. Současně opakovaně upozorňují, že přístupové údaje ke svému účtu si lidé mají chránit a neposkytovat je nikomu dalšímu. V případě pochybností mají klienti hned kontaktovat svou banku. Citlivé údaje jako jsou přístupová hesla k účtu ani banky od klientů nesmí požadovat.

Kampaň České bankovní asociace má velké ambice, kromě asociace samotné se do ní zapojily státní i organizace a firmy: Národní úřad púro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), dále pak Policie ČR, itego, Cisco, Thein Security, Česká pošta, ČEZ, Mastercard, O2 a České dráhy. Kampaň probíhá v médiích a na sociálních sítích, do poštovních schránek seniorů míří letáky. České dráhy je zase budou využívat třeba na papírovém prostírání v jídelních vozech. Kampaň #nePINdej! bude trvat do prosince.

Na tohle přece neskočíte...

Otevíráme galerii skutečných pokusů o podfuk. Podívejte se, jak to může vypadat. Ale hlavně: furt ve střehu! Pořád přibývají další. 

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

KB má novou ředitelku privátního bankovnictví

5. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ

KB má novou ředitelku privátního bankovnictví

Novou ředitelkou útvaru privátního bankovnictví Komerční banky se od ledna stane Dita Pasquier. Dosavadní ředitel Petr Slabý se rozhodl svoji kariéru v bance po 35 letech ukončit k... celý článek

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

28. 11. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

Moneta zůstává jednou z mála bank, která má hotovostní pokladny na všech pobočkách, nabízí i směnárnu. Plánuje jejich omezení? Kdy spustí platby na číslo mobilu, společné vkladomaty... celý článek

Bankomat má spotřebu jako rodinný dům. A další zajímavosti

27. 11. 2022 | Olga Skalková

Bankomat má spotřebu jako rodinný dům. A další zajímavosti

Proč potřebuje bankomat tolik elektřiny? Kolik stojí jeho pořízení? Kolik už jich v Česku vlastně je? Projděte si čísla.

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

23. 11. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

Výběr kreditkou z bankomatu je za běžných podmínek nevýhodný. Banky si za něj účtují buď vyšší poplatek, nebo ho hned úročí, někdy i obojí současně. ČSOB teď u všech karet umožní půjčit... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.