„Příspěvek na bydlení pro tebe.“ Pozor na SMS falešného ministerstva

gp | rubrika: Aktuality | 19. 8. 2022
Podvodníci, kteří chtějí získat přístup k vaší platební kartě nebo internetovému bankovnictví, mají nový trik. Rozesílají SMS, abyste si řekli o příspěvek na bydlení. Na webové stránce, kam vás přesměrují, z vás pak chtějí vylákat přístupové údaje k účtu. Před novým phishingovým útokem varuje Česká spořitelna, týkat se ale může i klientů jiných bank.
„Příspěvek na bydlení pro tebe.“ Pozor na SMS falešného ministerstva

Zdroj: Shutterstock

Příspěvek na bydlení je dávka, které se v souvislosti s prudce rostoucími náklady na energie a vůbec rychlým zdražováním dostává stále víc pozornosti. Dřív bývala opomíjená a mnoho lidí o její existenci nevědělo, případně netušili, že by na ni mohli mít nárok. A letos má po lednové změně parametrů možnost získat příspěvek na bydlení – navíc zvýšený – ještě víc domácností, dosáhne na něj i poměrně dost OSVČ.

Zjednodušilo se také komplikované žádání o příspěvek na bydlení. Od července je možné si o něj říct i přes internet, potřebné dokumenty nemusíte dokládat v originálech, stačí jejich skeny nebo fotky. A pak už je potřeba mít jen nějakou elektronickou identitu – a například bankovní identitu může mít pět nebo až šest milionů lidí.

To není Jurečka, říká George

Takhle vypadá esemeska od falešného MPSV. To pravé by vám jistě netykalo.
Zvětšíte klikem.
Falešné MPSVZdroj: Česká spořitelna
A takhle varuje George ze Spořky.
Zvětšíte klikem.
George varujeZdroj: Česká spořitelna

Naposledy k příspěvku na bydlení přitáhl pozornost premiér Petr Fiala, když prohlásil, že nikdo v Česku nebude za bydlení vydávat víc než 30 procent (nebo 35 procent v Praze) příjmu. Zbytek by podle vyjádření premiéra měl doplatit stát právě prostřednictvím příspěvku na bydlení. Konstrukce příspěvku na bydlení je ale poněkud složitější, ve skutečnosti na něj zdaleka nedosáhne každý, kdo dá za nájemné a další služby spojené s bydlením více než 30 nebo 35 procent příjmů. Ve výpočtu ještě hrají roli takzvané normativní náklady na bydlení. O tom, jak se nárok na příspěvek na bydlení počítá, si víc můžete přečíst v našem článku: Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese.

Nebo rovnou vyzkoušejte kalkulačku příspěvku na bydlení, která váš nárok na příspěvek na bydlení otestuje.

Zvýšeného zájmu o dávku státní sociální podpory se snaží využít internetoví podvodníci, varuje před nimi Česká spořitelna. „V posledních dnech evidujeme zvýšené zasílání podvodných SMS, které vyvolávají dojem, že jde o příspěvek na bydlení od MPSV. Po rozkliknutí vloženého odkazu se klienti dostanou na falešné stánky portálu občana s informací, aby se přihlásili a potvrdili zaslání příspěvku na bydlení v určité výši,“ uvádí banka. Pokud to uděláte, nejenomže žádné peníze nedostanete, ale přijdete o ty, které máte.

Pravděpodobnost napadení je vysoká i u klientů dalších bank. Podobně se objevují falešné nabídky investic do ČEZ a vůbec do energetického odvětví, zkrátka do všeho, co frčí v novinách. Dodržujte proto zásady bankovní hygieny, neklikejte na podezřelé odkazy, nezadávejte přístupová hesla nikam jinam než přímo do internetového bankovnictví. A do toho nikdy nevstupujte přes odkaz, ale vždycky přímo. 

Pokud chcete zkusit zažádat o příspěvek na bydlení elektronicky, jděte přímo na elektronický formulář na webu MPSV.

Nespolkněte háček! Podívejte se na další nástrahy webových podvodníků

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! A už jsme i na Instagramu.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

Air Bank začíná nabízet pojištění osobních věcí a platebních prostředků. Služba, na které spolupracuje s Maxima pojišťovnou, je dostupná v bankovní aplikaci My Air.

Partners Financial Services