„Příspěvek na bydlení pro tebe.“ Pozor na SMS falešného ministerstva

gp | rubrika: Aktuality | 19. 8. 2022
Podvodníci, kteří chtějí získat přístup k vaší platební kartě nebo internetovému bankovnictví, mají nový trik. Rozesílají SMS, abyste si řekli o příspěvek na bydlení. Na webové stránce, kam vás přesměrují, z vás pak chtějí vylákat přístupové údaje k účtu. Před novým phishingovým útokem varuje Česká spořitelna, týkat se ale může i klientů jiných bank.
„Příspěvek na bydlení pro tebe.“ Pozor na SMS falešného ministerstva

Zdroj: Shutterstock

Příspěvek na bydlení je dávka, které se v souvislosti s prudce rostoucími náklady na energie a vůbec rychlým zdražováním dostává stále víc pozornosti. Dřív bývala opomíjená a mnoho lidí o její existenci nevědělo, případně netušili, že by na ni mohli mít nárok. A letos má po lednové změně parametrů možnost získat příspěvek na bydlení – navíc zvýšený – ještě víc domácností, dosáhne na něj i poměrně dost OSVČ.

Zjednodušilo se také komplikované žádání o příspěvek na bydlení. Od července je možné si o něj říct i přes internet, potřebné dokumenty nemusíte dokládat v originálech, stačí jejich skeny nebo fotky. A pak už je potřeba mít jen nějakou elektronickou identitu – a například bankovní identitu může mít pět nebo až šest milionů lidí.

To není Jurečka, říká George

Takhle vypadá esemeska od falešného MPSV. To pravé by vám jistě netykalo.
Zvětšíte klikem.
Falešné MPSVZdroj: Česká spořitelna
A takhle varuje George ze Spořky.
Zvětšíte klikem.
George varujeZdroj: Česká spořitelna

Naposledy k příspěvku na bydlení přitáhl pozornost premiér Petr Fiala, když prohlásil, že nikdo v Česku nebude za bydlení vydávat víc než 30 procent (nebo 35 procent v Praze) příjmu. Zbytek by podle vyjádření premiéra měl doplatit stát právě prostřednictvím příspěvku na bydlení. Konstrukce příspěvku na bydlení je ale poněkud složitější, ve skutečnosti na něj zdaleka nedosáhne každý, kdo dá za nájemné a další služby spojené s bydlením více než 30 nebo 35 procent příjmů. Ve výpočtu ještě hrají roli takzvané normativní náklady na bydlení. O tom, jak se nárok na příspěvek na bydlení počítá, si víc můžete přečíst v našem článku: Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese.

Nebo rovnou vyzkoušejte kalkulačku příspěvku na bydlení, která váš nárok na příspěvek na bydlení otestuje.

Zvýšeného zájmu o dávku státní sociální podpory se snaží využít internetoví podvodníci, varuje před nimi Česká spořitelna. „V posledních dnech evidujeme zvýšené zasílání podvodných SMS, které vyvolávají dojem, že jde o příspěvek na bydlení od MPSV. Po rozkliknutí vloženého odkazu se klienti dostanou na falešné stánky portálu občana s informací, aby se přihlásili a potvrdili zaslání příspěvku na bydlení v určité výši,“ uvádí banka. Pokud to uděláte, nejenomže žádné peníze nedostanete, ale přijdete o ty, které máte.

Pravděpodobnost napadení je vysoká i u klientů dalších bank. Podobně se objevují falešné nabídky investic do ČEZ a vůbec do energetického odvětví, zkrátka do všeho, co frčí v novinách. Dodržujte proto zásady bankovní hygieny, neklikejte na podezřelé odkazy, nezadávejte přístupová hesla nikam jinam než přímo do internetového bankovnictví. A do toho nikdy nevstupujte přes odkaz, ale vždycky přímo. 

Pokud chcete zkusit zažádat o příspěvek na bydlení elektronicky, jděte přímo na elektronický formulář na webu MPSV.

Nespolkněte háček! Podívejte se na další nástrahy webových podvodníků

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! A už jsme i na Instagramu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

23. 11. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

Výběr kreditkou z bankomatu je za běžných podmínek nevýhodný. Banky si za něj účtují buď vyšší poplatek, nebo ho hned úročí, někdy i obojí současně. ČSOB teď u všech karet umožní půjčit... celý článek

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

23. 11. 2022 | Petr Kučera

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

Před dvěma lety to byl odvážný průlom na trhu: Kdo nepřejde na potvrzování v mobilní aplikaci, připlatí si. Teď Raiffka připouští, že zbývající klienty už stejně nepřesvědčí. Pro zpřísnění... celý článek

Internetové bankovnictví nepoužívá skoro 30 % Čechů

22. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Internetové bankovnictví nepoužívá skoro 30 % Čechů

Internetové bankovnictví používají už víc než dvě třetiny (71 %) obyvatel Česka starších 16 let. Ukazují to čerstvě zveřejněné výsledky průzkumu Českého statistického úřadu. Před dvěma... celý článek

Fio banka přidá do mobilu a hodinek i karty Visa

18. 11. 2022 | Petr Kučera

Fio banka přidá do mobilu a hodinek i karty Visa

Placení mobilem nebo chytrými hodinkami je už dostupné i pro klienty Fio banky s kartou Visa. Nově si ji mohou přidat do aplikací Google Pay (Peněženka Google), Garmin Pay i Fitbit... celý článek

Okamžité platby jako nový normál. Chystá se další rozšíření

18. 11. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Okamžité platby jako nový normál. Chystá se další rozšíření

Pamatujete si ještě, kdy převod korun z jedné tuzemské banky do jiné trval několik hodin, nebo dokonce dorazily až následující pracovní den? Okamžité platby se začaly rozvíjet přesně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.