Fiala slíbil na drahé energie víc, než měl. Příspěvek má limit

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 8. 2022
Fiala slíbil na drahé energie víc, než měl. Příspěvek má limit

Zdroj: Shutterstock

Lidé v Česku zaplatí za bydlení maximálně 30 %, v Praze 35 % svých příjmů včetně poplatků za energie. Veškeré náklady nad tuto hranici jim proplatí stát přes příspěvek na bydlení. Po včerejším jednání vlády to prohlásil premiér Petr Fiala.

Kabinet právě řeší finální podobu úsporného tarifu, který by měl lidem zlevnit drahé energie. Zaplatí stát. Podrobnosti k úspornému tarifu Fiala slíbil do konce srpna, zatím je známý jen obecný rámec, ne konkrétní výše pomoci, kterou má stanovit nařízením.

Pozornost ale Fiala včera vzbudil hlavně v úvodu zmíněným slibem. Pokud by platilo, co řekl, pak by stát musel příspěvek na bydlení vyplácet víc lidem než dnes. Současné podmínky totiž nezaručují doplacení nákladů na bydlení přes tento příspěvek každému, kdo na bydlení vynakládá zmíněných 30 % a v Praze 35 % příjmů.

Pro nárok na příspěvek je třeba splnit ještě druhou podmínku: vejít se do normativních nákladů. „Ty stanovují hranici, za kterou by se mělo (teoreticky) najít přijatelné bydlení,“ vysvětluje David Borges, analytik neziskové organizace Člověk v tísni.

Normativy závisí na počtu členů domácnosti a na velikosti obce. Například dvoučlenná domácnost z města, kde žije 20 tisíc lidí, má normativ 9261 Kč. „Předpokládejme, že skutečné náklady na bydlení této domácnosti dosahují 20 tisíc a její příjem je 50 tisíc. V takovém případě je sice splněna podmínka 30 %, ale protože 30 % z 50 tisíc je 15 tisíc, byl překročen normativ a domácnost nedostane nic. Nárok na příspěvek by vznikl teprve u příjmu domácnosti pod 31 tisíc,“ vypočítává Borges.

„A ještě bych dodal, že právě výše normativů je skutečný problém. Zmíněných 9261 Kč vystačí v malém městě možná na nájem, svícení a vodu, ale určitě ne na teplo. Pokud tedy vláda chce pomoci potřebným, měla by zvýšit normativy a nevymýšlet ‚úsporné tarify‘,“ dodává Borges. Normativy vláda mimořádně zvyšovala na začátku letošního roku právě v reakci na rychlý růst cen energií, jenže ty od té doby výrazně rostly.

Premiér včera k celé věci i tweetoval a kromě jiného uvedl: „Vyšší náklady je připraven stát uhradit v podobě příspěvku na bydlení, jehož čerpání bylo v poslední době výrazně zjednodušeno a byl upraven tak, aby na něj dosáhla větší skupina domácností.“

Nevypadá to tedy, že by vláda měla v současnosti připravený plán na změnu příspěvku na bydlení, tak aby na něj skutečně dosáhl každý, kdo na bydlení vynakládá přes 30 % svých příjmů, respektive 35 % v Praze. To by kabinet musel zrušit limit v podobě normativních nákladů nebo je výrazně zvýšit. Spíš to vypadá, že premiér si svým vyjádřením zbytečně naběhl, protože neměl dostatečně nastudované podmínky příspěvku.

Detailní podmínky čerpání příspěvku na bydlení včetně výše aktuálně platných normativních nákladů najdete v tomto textu:

Doporučujeme i průvodce chystaným úsporným tarifem:

A v kalkulačce si u nás také můžete vypočítat, jestli máte nárok na příspěvek na bydlení:

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2022

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Další kalkulačky

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

21. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

O příspěvek na bydlení bude moct od října zažádat víc lidí. Mnoho současných příjemců příspěvku dostane víc peněz, rozhodla dnes vláda. Spočítejte si to.

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Tady je návrh

14. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Tady je návrh

Nové vládní nařízení má zvednout takzvané normativní náklady na bydlení. Na příspěvek díky tomu dosáhne víc domácností. A některým, které mají nárok už teď, může jeho výše stoupnout... celý článek

Až sto tisíc domácností si neřeklo o příspěvek na bydlení. Nejste to vy?

9. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Až sto tisíc domácností si neřeklo o příspěvek na bydlení. Nejste to vy?

V červenci se vyplatilo 177 tisíc příspěvků na bydlení. Podle ministerstva sociálních věcí na něj ale může mít nárok až 280 tisíc domácností. Zjistěte, jestli mezi nimi nejste i vy.... celý článek

Dosáhnete teď na příspěvek na bydlení? Odpovědi na nejčastější otázky

22. 8. 2022 | Gabriel Pleska | 8 komentářů

Dosáhnete teď na příspěvek na bydlení? Odpovědi na nejčastější otázky

Po letošních změnách je příspěvek na bydlení dostupnější a vyšší. Poradíme, jestli na něj máte nárok a jak žádat.

„Příspěvek na bydlení pro tebe.“ Pozor na SMS falešného ministerstva

19. 8. 2022 | Gabriel Pleska

„Příspěvek na bydlení pro tebe.“ Pozor na SMS falešného ministerstva

Podvodníci, kteří chtějí získat přístup k vaší platební kartě nebo internetovému bankovnictví, mají nový trik. Rozesílají SMS, abyste si řekli o příspěvek na bydlení. Na webové stránce,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.