Pomoc s drahými energiemi má zelenou. Co přinese úsporný tarif

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 14. 7. 2022 | 34 komentářů
Poslanci schválili novelu, která zavádí úsporný energetický tarif. Jak domácnostem uleví od prudkého zdražení elektřiny a plynu? Kdo na něj dosáhne a kdy? Týká se i tepla? Máme průvodce v otázkách a odpovědích.
Pomoc s drahými energiemi má zelenou. Co přinese úsporný tarif

Zdroj: Shutterstock

Kdo a jak dosáhne na pomoc se zdražením energií?

Pomoc je plošná a bude se týkat těch, kdo mají smlouvy o odběru energií.

O úsporný tarif (ani o odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů) nebude třeba nikde žádat, projeví se automaticky ve výši záloh nebo v konečném vyúčtování. „Nikdo nebude muset o nic žádat, nikdo nebude muset nikam chodit,“ slibuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Jak vysoká bude státní pomoc s drahými energiemi?

V novele zákona, kterou schválili poslanci, je uvedena podpora maximálně 30 tisíc korun na jedno odběrné místo za kalendářní rok. Ministr Síkela ale dnes řekl, že na jednu domácnost počítá s příspěvkem do 16 tisíc korun – jde o celkovou sumu v kombinaci s odpuštěním poplatku na podporu obnovitelných zdrojů, o kterém vláda rozhodla už dříve. V návrhu zákona je tedy stanovena maximální možná částka na jedno odběrné místo, v praxi se vláda chystá vyplácet méně.

Schválená novela zatím neřeší podrobnosti, zavádí jen obecnější rámec a nový právní institut: příspěvek na úsporný tarif. Jeho konkrétní výši pro jednotlivé kategorie zákazníků stanoví vláda svým nařízením. později. Podle Síkely má být jasno na přelomu července a srpna.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Předpokládáme, že kategorie zákazníků odebírajících elektřinu budou v nařízení vlády stanoveny podle distribuční sazby a kategorie zákazníků odebírající plyn budou stanoveny podle plánované roční spotřeby plynu,“ napsalo ministerstvo průmyslu a obchodu v návrhu novely. Jednat se bude o fixní částku, která pokryje jen určitou část spotřeby.

Od kdy úsporný tarif začne fungovat?

Vláda s ním počítá na příští topnou sezonu, tedy od začátku října do začátku dubna. Úsporný tarif plánuje jako jednorázovou pomoc, nicméně schválený zákon jí umožňuje ho vyhlašovat kdykoli. 

Odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů vláda schválila na období od začátku října 2022 do konce roku 2023.

Modelové příklady podle ministerstva průmyslu a obchodu:

Zdroj: ministerstvo průmyslu a obchodu

Jde o modelové příklady, které se ještě mohou změnit podle definitivního rozhodnutí vlády.

Jak stát energie přes úsporný tarif zadotuje?

Stát zašle operátorovi trhu (společnosti OTE) ze státního rozpočtu peníze na úhradu příspěvku na úsporný tarif, operátor trhu pošle příspěvek obchodníkům s elektřinou či plynem a obchodníci ho uplatní ve výši zálohy či ve faktuře ve prospěch zákazníka.

Nižší zálohy, nebo až vyúčtování?

U zákazníků, kteří platí přes SIPO nebo prostřednictvím inkasa, budou dodavatelé energií uplatňovat příspěvek v nejbližší zálohové platbě. Pokud zákazník platí trvalým příkazem, uplatní se příspěvek v nejbližším vyúčtování. Lidé s trvalým příkazem to mohou změnit, pokud si sami upraví příkaz o výši poskytnuté slevy a zálohu sníží.

Týká se úsporný tarif i tepla?

Původní návrh myslel jen na elektřinu a plyn, za což vláda sklidila kritiku, když vyjmula například lidi, kteří mají teplo z centrálních zdrojů (tepláren). Nakonec uznala, že nedává smysl dotovat vytápění plynem, zatímco centrálním teplem nebo lokálními kotelnami nikoli.

Na kotelny v domech tak mají dostat příspěvky přímo bytová družstva nebo společenství vlastníků. Ta budou pro získání příspěvku muset předat provozovateli distribuční soustavy informaci o počtu bytů využívaných k bydlení. Ministerstvo průmyslu uvádí, že příspěvek bude započítán uživatelům bytů jako mimořádná záloha na služby do jejich vyúčtování tak, jako by tuto částku sami zaplatili.

U tepláren ale pomoc nemusí být tak přímočará. Vláda chce přispět 10 miliardami korun na jejich modernizaci, za což by teplárny odběratelům nezvedaly ceny – alespoň ne o plný nárůst cen na trzích. Jelikož jde ale o veřejnou podporu podnikatelských subjektů, musí takové schéma schválit Evropská komise. Pokud by to nevyšlo, nastane druhá varianta, a sice úsporný tarif i na dálkové teplo. Také tady zatím detaily chybí.

Proč úsporný tarif?

Mimořádně vysoké ceny energií ohrožují podle ministerstva práce a obchodu fungování většiny domácností v Česku. Řešení současné energetické krize přes sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení, není podle ministerstva v tuto chvíli dostatečné. Vláda proto navrhuje mechanismus, který státu umožní prostřednictvím energetického zákona konečnou cenu elektřiny nebo zemního plynu zákazníkům snížit.

Co když jsem v nájmu?

Rozhodující je, na koho je uzavřena smlouva o dodávkách energií. Dodavatelé budou dotace zohledňovat přímo v zálohách nebo ve vyúčtování. Pokud tedy bydlíte v nájmu a zálohy na energie platí vlastník nemovitosti, budete se muset na slevě případně dohodnout s ním.

Kdo úsporný tarif nedostane?

Na rozdíl od odpuštění poplatku na obnovitelné zdroje se úsporný tarif nebude vztahovat na firmy. Netýká se ani chat a chalup, které využívají takzvaný víkendový tarif. Nepomůže ani s dobíjením elektromobilů.

Na kolik peněz to vyjde státní rozpočet?

Ministr Síkela počítá, že na dotaci cen elektřiny a plynu přes úsporný tarif stát pošle 27 miliard korun, dalších 10 miliard má jít na modernizaci tepláren a 3,6 miliardy na podporu tepla z kotelen v domech. Odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů má státní rozpočet vyjít na 23 miliard korun.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 7. 2022 18:08, Co jste to zvolili

Po 4 měsících vysílání signálů nikdo přesně neví kolik dostane. :DDDD

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 7. 2022 18:36, Voliči děkujeme

Něco odsouhlasili a ani neznají podrobnosti návrhu. Co na to říct?

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

17. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

Česká asociace pojišťoven rozšířila takzvané povodňové mapy o další informace. Kromě záplavových zón nově obsahují dalších 50 vrstev ohledně například svahové stability, odtokové linie,... celý článek

Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2024? Spočítejte si v kalkulačce

4. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2024? Spočítejte si v kalkulačce

Vládní politici říkají, že většině z nás elektřina zdraží jen trochu. Opoziční říkají, že moc. Naše kalkulačka říká pravdu. I když jen orientačně a zatím ne definitivně.

Partners Financial Services