Daňové přiznání krok za krokem. Návod pro OSVČ

Jiří Hovorka | rubrika: Jak na to | 11. 3. 2020 | 1 komentář
Čas na odevzdání přiznání k dani z příjmů za rok 2019 se krátí. Přinášíme průvodce pro živnostníky a další podnikatele.
Daňové přiznání krok za krokem. Návod pro OSVČ

Zdroj: Shutterstock

Aktualizace: Daně počkají, odložíme i kontroly EET, říká Schillerová

Termín pro podání daňového přiznání se blíží. Kdo nemá daňového poradce, má přiznání odevzdat nejpozději 1. dubna. Jak na to?

Náš vzorový příklad počítá s příjmy fiktivního pana Hlaváče. Jeho průměrný měsíční příjem byl v roce 2019 ve výši 35 000 korun. Vydělává si administrativní činností, vyplatí se mu tedy uplatnit 60procentní výdajový paušál.

Od daňového základu si odečítá úroky zaplacené na hypotéku, příspěvky na důchodové spoření a dary na charitu. Čerpá daňovou slevu na jedno dítě.

První strana

Na první straně daňového přiznání se vyplňují údaje o plátci a daňovém přiznání. Postupně vyplníte, k jakému finančnímu úřadu podle místní příslušnosti přiznání podáváte, doplníte DIČ a rodné číslo a typ přiznání. Ve většině případů půjde – tak jako u pana Hlaváče – o přiznání řádné.

Opravné přiznání se podává, když jste řádné přiznání už odevzdali, ale ještě před uplynutím lhůty pro jeho podání jste zjistili, že v něm máte chybu. V takovém případě zaškrtnete dvě varianty zároveň – tedy řádné a opravné přiznání. Dodatečné přiznání se podává, když zjistíte po lhůtě pro podání řádného přiznání, že vaše daň nebo daňová ztráta má být jiná, než jakou jste přiznali nebo vám správce daně vyměřil.

Dál vyplníte, že jde o přiznání za rok 2019 a zadáte údaje o vás: jméno, adresu a můžete uvést i telefonní číslo či e-mailovou adresu.

Adresa na řádcích 19 až 22 se vyplňuje jen v případě, že se vaše současná adresa liší od adresy, na které jste bydleli ke konci roku 2019.

Další řádky na první straně jsou určené především pro cizince. Kontaktní údaje na řádcích 23 až 28 vyplňuje jen ten, kdo v Česku nemá trvalou adresu, ale zdržuje se tu.


S námi přiznání nebolí

Skřipeček

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Příloha

Z první strany přeskočíme na pátou stranu přiznání pana Hlaváče. Jde o přílohu číslo 1, ve které se vyplňují příjmy a výdaje za samostatnou činnost, tedy příjmy z podnikání a výdaje na něj.

Nahoře pan Hlaváč zaškrtne, že uplatňuje výdajový paušál. Do příslušných kolonek pak zadá celkové roční příjmy a od nich odečte 60 procent (výše paušálu) na nákladech. Dole na stránce přílohy ještě vypíše druh činnosti, výši paušálu a znovu příjmy a náklady (v našem případě 60 % příjmů).

Pokud budete používat některý z interaktivních formulářů, zadáte do něj jen příjmy a výdajový paušál, formulář pak za vás všechno spočte a automaticky doplní do příslušných kolonek.


Druhá strana

Z příjmů bez nákladů se dál bude počítat daňový základ. Pan Hlaváč má příjmy jen ze samostatné činnosti, propíšou se tedy na stranu dvě daňového přiznání na příslušné řádky. Nenavyšují se ani o příjmy ze zaměstnání, ani ze zahraničí, protože je pan Hlaváč nemá. Daňový základ ani nesnižuje o ztráty z minulých let. Až do řádku 45 se tak daňový základ (příjmy minus výdaje) nemění.

Na řádcích 46 až 53 je místo pro odečitatelné položky. Pan Hlaváč platí hypotéku na bydlení, na důchod si do penzijního fondu vkládá měsíčně 1500 korun a pravidelně posílá na charitu 200 korun každý měsíc.

Od banky má potvrzení o zaplacených úrocích v roce 2019, od penzijní společnosti má potvrzení o placení do penzijního fondu a i od charity má potvrzení o darech. Všechna tato potvrzení přidá k daňovému přiznání jako přílohu. Na řádcích 46 až 49 z nich opíše částky, které mu sníží daňový základ.

Na řádku 54 je součet odečitatelných položek, na dalších dvou řádcích je daňový základ po jejich odečtení a na samém konci druhé strany přiznání je z tohoto konečného základu vypočtená daň. Ta je před uplatněním daňových slev.


Třetí strana

Zde je prostor na uplatnění daňových slev. Pan Hlaváč kromě základní slevy na poplatníka využije ještě slevu na jedno dítě. Základní sleva na poplatníka patří na řádek 64 a je 24 840 korun. Na řádku 70 je prostor pro dílčí součet slev. Na řádku 71 se od vypočtené daně z konce druhé strany odečte výše slev. Pan Hlaváč je na nule.

V dalším oddíle pak vyplní údaje za dítě, na které uplatňuje slevu. Sleva na jedno dítě v roce 2019 dělá 15 204 korun = řádek 72. Na řádcích 73 a 74 se počítá výše uplatněné slevy a daň po uplatnění slevy. Protože pan Hlaváč byl s daní na nule už po odečtení základní daňové slevy, je i na těchto řádcích nula. Daňová sleva na dítě funguje jako daňový bonus. Celých 15 204 korun tak stát panu Hlaváčovi vyplatí. Vypíše si tuto sumu na řádky 75 a 77.

Další řádky se pana Hlaváče netýkají – jsou určeny těm, kdo podávají dodatečné přiznání nebo si platí zálohy na daň. Vyplní až poslední řádek na stránce, kde je konečná bilance daně. Pan Hlaváč od státu vyinkasuje 15 204 korun.


Čtvrtá strana

Poslední strana přiznání. Vyplníte zde počet příloh a vlastním podpisem potvrdíte, že zadané údaje v přiznání jsou pravdivé. A v případě pana Hlaváče ještě žádost o vrácení daňového přeplatku (bonus za dítě).

Boxík s údaji o podepisující osobě je určen pro daňové poradce, kteří přiznání podávají za někoho jiného. 

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Stát zdanil podporu stavebního spoření. Kdo ji musí dát do přiznání?

12. 3. 2025 | Petr Kielar

Stát zdanil podporu stavebního spoření. Kdo ji musí dát do přiznání?

Na první pohled z toho jde strach: státní příspěvek na stavební spoření už není osvobozený od daně z příjmů. Daň však zaplatíte jen výjimečně. Jak si s novinkou poradit v daňovém přiznání? celý článek

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

7. 3. 2025 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Jaké chyby v přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle zkušeností pracovníků finančních úřadů a ohlasů čtenářů.

Kdo musí podat daňové přiznání? Někdy i zaměstnanec

27. 2. 2025 | Petr Kučera, redakce Peníze.CZ

Kdo musí podat daňové přiznání? Někdy i zaměstnanec

Daňové přiznání musí podávat nejen podnikatelé. Kdy ho musí vyplnit i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Z jakých příjmů se platí daň a jaké jsou od... celý článek

Dvě daňové slevy končí, třetí zpřísnila. Které dál využijete v přiznání?

24. 2. 2025 | Petr Kučera

Dvě daňové slevy končí, třetí zpřísnila. Které dál využijete v přiznání?

Jaké slevy lze využít v daňovém přiznání za rok 2024? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální přehled.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

19. 2. 2025 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

V přiznání za rok 2024 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled.

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services