Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kondor dává slušnou šanci na dobrý zisk

| rubrika: Jak na to | 20. 6. 2008 | 7 komentářů
Kondor dává slušnou šanci na dobrý zisk
Jednou z neutrálních opčních strategií, kterou používají i hedgeové fondy, je strategie Iron Condor. Pro dosažení zisku není nutné správně odhadnout předpokládaný pohyb podkladového aktiva. Případná ztráta ale může vymazat i několikaměsíční zisk.

Strategii Condor je vhodné použít ve fázi, kdy na trhu nejsou výraznější pohyby. Jde o strategii kreditní a řadíme ji do neutrálních nebo také income strategií. To znamená, že nestanovujeme předpokládaný směr pohybu podkladového aktiva, obchodujeme jí každý měsíc a pravidelně bychom z ní měli mít zisk.

Mezi její hlavní výhody patří: vysoké procento pravděpodobnosti zisku, velké procento měsíců, které skončí v zisku, a za jednu z výhod lze považovat i to, že není nutné drženou pozici často upravovat a není tedy nutné časté obchodování.

Mezi hlavní nevýhody kondora patří skutečnost, že případná ztráta může být o dost vyšší než zisk, takže může smazat i několikaměsíční výdělek. Proto je nutné mít dopředu jasno v tom, kdy vezmeme zisk a kdy budeme ochotni tolerovat ztrátu.

Pro kondora není dobré, když otevírací cena podkladové aktiva bývá často výrazně výše nebo níže než jeho zavírací cena. Z tohoto důvodu volíme obchodování indexů – S&P 500, Nasdaq 100, Russell 2000, které splňují tento požadavek a mají i dostatečnou likviditu pro plnění příkazů ke vstupu a výstupu.

Iron Condor se sestaví prodejem a nákupem spreadů call a put umístěných na rozhraní první a druhé standardní deviace nebo ještě více out-the-money. První standardní deviace je oblast, ve které se teoreticky bude cena podkladového aktiva pohybovat s 68% pravděpodobností do doby expirace (v tomto případě do třetího pátku v listopadu). Ve druhé standardní deviaci se cena podkladového aktiva bude pohybovat s 95% pravděpodobností. Praktický význam však nemá.

Tato strategie je postavená na tom, že každý den s blížící se expirací, opce ztrácí na hodnotě díky její časové složce. Oba spready jsou sestavené out-the-money a mají jenom časovou hodnotu. Z matrixu vidíme, že theta je kladná. Theta je jedno z řeckých písmen, které měří, o kolik se mění hodnota opce vzhledem k časovým změnám. Hodnota opcí u sestavené pozice každý den ztrácí nějakou hodnotu. K zobrazovanému dni je to 51 USD za den. A protože máme kreditní spread a vypisovaná opce má větší hodnotu než kupovaná, chceme, aby spread vypršel bezcenný a nám zůstala opční prémie. Velikost thety se každý den mění a s blížícím se koncem platnosti opcí je její nárůst výrazný.

Graf průběhu časového úbytku opcí. Časový úbytek není přímka, ale exponenciála a s blížící se expirací, je nárůst řecké písmene théta velký.


Matrix z opčního software OptionVue

Grafická analýza ukazuje, jaký je předpokládaný průběh zisku a ztráty. Horní rohy iron kondora v analýze jsou vypisované striky, short put strike 790 a short call strike 900. Spodní hrany jsou nakupované striky, vlevo long put strike 770 a vpravo long call strike 920. Také si všimneme maximálního zisku a maximální ztráty. Maximální zisk je součet kreditů z put a call spreadu, což je při 5 kontraktech 2 195USD. Maximální ztráta je 7 820 USD. Názorně vidíme, špatný poměr rizika a zisku a důležitost money managementu.

Graf technické analýzy

Do obchodů s touto strategií se vstupuje tak, aby doba do expirace byla okolo 35 až 50 dní. Ještě sledujeme sledujeme maximální zisk u obou spreadů (např. pro call stranu: rozdíl vypsaného striku a koupeného striku, tedy 3,10 – 1,20 x 5 x 100 tj. 950 USD ). Z tohoto zisku si stanovíme cíl pro zisk, např. 70 %,  a po jeho dosažení, tj. 665 USD spread  uzavřeme a  kupujeme nový spread blíž at-the-money a tedy s potenciálem vyššího zisku než zbylo z původního spreadu.  Při určení striků  opět použijeme první standardní deviaci. Tento přístup se používá při obchodování indexů a jejich ETF.

U druhého konceptu bereme kondora jako celek a při dosažení cíle pro zisk ukončujeme celého kondora. Tento přístup se používá, kdy je jako pokladové aktivum akcie.

Kde a kdy si stanovíme body pro ukončení obchodu se ztrátou? Tady je opět několik možností: můžeme si stanovit částku v dolarech, kterou maximálně chceme ztratit. Jako bod pro přiznání ztráty mohou sloužit vypisované striky nebo okamžiky, kdy se cena podkladového aktiva dostane k nějaké specifikované ceně.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 6. 2008 23:32, jezevec

+1 :-)

Reagovat

 

+29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (T. 20. 06. 2008 17:00)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

2. 2. 2012 | 16:37 | Index

Přesně, takže pokud tu někoho chcete poučovat, tak se jazyky nejprve naučte Vy. :-) více

20. 6. 2008 | 23:32 | jezevec

+1 :-) více

20. 6. 2008 | 17:00 | T.

Oslovení je "pane Košťále" a místo "kdyby jste" se používá "kdybyste". více

20. 6. 2008 | 13:30 | Josef Košťál

Myslel jsem tím, že u akcií bychom mohli být v pozici, když je vyhlašování výsledků nebo u akcií, které jsou zaměřené na biotechnologii. Pak by mohlo dojít k nějakému výraznému pohybu. Proto dávám přednost indexům SPX a...více

20. 6. 2008 | 12:01 | k.u.

Z clanku: "Pro kondora není dobré, když otevírací cena podkladové aktiva bývá často výrazně výše nebo níže než jeho zavírací cena."
A proc ne? Pokud se tak deje, ale podkladove aktivum netrenduje, tak by to snad melo...
více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zlatý standard, Rizikový kapitál, Imprinter, letiště, zahraničí, cestování, letenky, letecká doprava, základní osobní potřeby, rodinný účet, Realizační cena, Julínek, EcoHypotéka, letoviska, Spoluvlastnické vztahy, firmy, státní půjčka, Student volání

KIJ6339, 4H83484, 5M15197, 4H55836, 4Z94025

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK