Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dlouhodobé opce místo akcií? Ano, je to lacinější

| rubrika: Jak na to | 13. 6. 2008 | 2 komentáře
Dlouhodobé opce místo akcií?  Ano, je to lacinější
S opcemi se nemusí obchodovat pouze v řádu dnů či týdnů. Někdy může být zajímavé koupit dlouhodobé opce, které vyprší za několik let. Špatná zpráva je, že se dají pořídit jen u malého počtu akcií.

V několika posledních článcích jsme se zabývali obchodními strategiemi, při nichž jsme opce drželi jen několik dnů či týdnů. Existují však i dlouhodobé opce, které mohou mít platnost třeba až tři roky. Říká se jim LEAPS. Pokud bychom nakoupili dlouhodobou opci třeba na akcie Wal-Mart, mohli bychom ji držet až do doby vypršení v lednu 2011. Tento druh opcí nemají všechny akcie. Lze je koupit jen asi u 10 procent akcií, na něž opce existují. Většinou to jsou akcie, kde je velký objem obchodů a jedná se o známé společnosti. Jako příklad můžeme uvést – Apple, Intel, GE, Citigroup, Wal-Mart, Microsoft, Johnson & Johnson.

Z Yahoo/finance/option je ukázka dlouhodobé opce společnosti Microsoft, kde je zakroužkovaná opce s expirací v lednu 2010. Když se podíváme na sloupec Open Interest, vidíme, že se už s těmito opcemi obchoduje.

V okamžiku, když akcie společnosti Microsoft stojí 28,18 USD, stojí 100 ks akcií 2 818 USD. Jeden opční kontrakt Call LEAPS pro tuto akcii, strike 25, jejíž platnost končí třetí pátek v lednu 2 010, ovšem stojí 635 USD (vše uvedeno bez makléřských poplatků). Jen pro zajímavost uvedeme, že opce se strikem 25, ale s měsícem expirace o rok dříve, v lednu 2009, stojí 468 USD/kontrakt. Takže roční časová opční premie od ledna 2009 do ledna 2010 je 167 USD (635 – 468 USD).

Pokud držíme 100 ks akcií a akcie vzroste o 1 USD, vydělali jsme 100 USD. Když držíme 1 opční kontrakt a akcie vzroste o 1 USD, hodnota opce se nezvýší o dolar, ale vzroste o hodnotu řeckého písmene delta.

Ukázka z opčního softwaru OptionVue, kde vidíme hodnotu delta


Delta je ukazatelem, o kolik se změní hodnota opce, pokud podkladové aktivum vzroste o dolar. V tomto případě opce vzroste o 0,71 USD a bude 6,35 plus 0.71 tj. 7,06 USD. Pokud by akcie Microsoftu poklesla o dolar, hodnota opce poklesne o 0,71 a bude tedy 5,64 USD. Obecně platí, že delta je vyšší u opcí s nižšími dodacími cenami a že čím více je opce in-the-money, tím je i vyšší ukazatel delta. Do hry vstupují ještě další faktory, ale zatím se spokojíme s vysvětlením jednoho z řeckých písmen.

LEAPS – dlouhodobé opce mají ve své hodnotě velkou časovou složku právě pro svoji dlouhou platnost. Proto jsou dražší než běžné opce. Stále jsou ale lacinější než nákup 100 ks akcií. Proto je možné uvažovat o jejich nákupu místo pořízení akcií.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

13. 6. 2008 | 7:52 | Michal Kára

Michal Stupavsky: Autor pouziva slovo "lacinejsi" evidentne ve smyslu "mene kapitalove narocny". Ani jinde v clanku netvrdi, ze by se timto zpusobem dal zlepsit vynosove - rizikovy profi.. Takze LEAPS opce jsou jednou z variant,...více

13. 6. 2008 | 2:54 | Michal Stupavský

1) Finanční teorie dokázala, že v investování vždy platí něco za něco, tzn. očekávaný výnos versus očekávané riziko. 2) Kvůli ad1) nesouhlasím s nadpisem Vašeho článku. 3) Poslední věta Vašeho článku je poměrně zajímavá....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK