Opce: Růst nebo pokles, s opcemi se dá vydělat na obojím

| rubrika: Jak na to | 9. 5. 2008 | 2 komentáře
Opce: Růst nebo pokles, s opcemi se dá vydělat na obojím
Obchodník nemusí zůstat jen u nákupu jednoho typu opce. Může zároveň koupit call i put opce a spoléhat na to, že cena podkladového aktiva výrazně vzroste, nebo klesne. V takovém případě slušně vydělá.

Jedna ze základních opčních strategií je strategie straddle. Je tvořená nákupem call a put opce na stejném striku a se stejným měsícem expirace. Protože opce jsou kupované, strategie se správně jmenuje long straddle. Většinou se vybírá strike, který je at-the-money. Protože opce kupujeme, za obě koupené opce zaplatíme, cash flow je tedy záporné. Pozice se dostane do zisku, když se podkladové aktivum pohne ve větším rozsahu, ať už nahoru, nebo dolů.

Grafická analýza pozice

Tato strategie se používá pro případ, kdy očekáváme výrazný pohyb, ale nevíme kterým směrem, což je například při vyhlašování hospodářských výsledků firem. Vybereme si akcie, u kterých dochází po vyhlášení výsledků k velkému pohybu jedním směrem. Vhodnými kandidáty pro tuto strategii při vyhlašování výsledků jsou například Google, Apple, Research In Motion.

Použití této strategie si ukážeme na následujícím příkladu. Společnost Google vyhlašuje hospodářské výsledky 17. 4. 2008 po uzavření trhů.

Denní graf akcie Google

Z historie víme, že vždy po vyhlášení výsledků nastane výrazný pohyb akcie, proto volíme strategii straddle, která přinese ziskprávě po větších pohybech podkladového aktiva. Protože je vyhlašování až po uzavření trhů, vstoupíme do pozice 17. 4. dopoledne.

Nákup jednoho kontraktu se strikem 460 USD v této strategii stojí 4 796 USD. Měsíc expirace jsme vybrali květen. Do dubnové expirace zbývají dva dny. Pokud vybereme duben a nedojde k výraznému pohybu, můžeme utrpět velkou ztrátu. Připomínáme, že to, co zaplatíme je i naše maximální možná ztráta.

Akcie Google po vyhlášení výsledků

Společnost Google vyhlásila velmi dobré výsledky a akcie otevřela následující den o 17 % výše než uzavřela předchozí den.

Náš plán byl hned uzavřít tu stranu kontraktu, která prodělává, což je v tomto případě koupená put opce. Vzhledem k tomu, že akcie otevřela výrazně výše než předchozí den, uzavřeme i call opci a vezmeme si zisk.

Slušný zisk za jeden den

Zisk z této strategie je 60 % investované částky. Připomínáme, že obchod jsme drželi jen jeden den.

Z názorného příkladu je zřejmé, pro jaké případy je strategie vhodná. Ovšem stejně rychle jako do zisku, je možné se dostat i do ztráty. Pokud vybereme dostatečné množství vhodných akcií (10-15), kde dochází pravidelně k velkým pohybům po vyhlašování výsledků, dojdeme po zobchodování této strategie k zajímavému výsledku.

Autor pracuje ve společnosti Czechwealth

V dnešním díle jsme si ukázali použití strategie long Straddle. V následujícím článku si ukážeme další použití kombinace opcí a to ve strategii vertikální spread.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.