Opce: Skoro jako pojištění

| rubrika: Jak na to | 28. 3. 2008
Opce: Skoro jako pojištění
Opce jsou v řadě ohledů podobné pojištění. Jejich cenu ovlivňují podobná kritéria jako výši pojistného u pojištění auta nebo domu.

Opce mají řadu podobností s jiným finančním produktem, s pojištěním. Podobně jako pojištění auta chrání jeho majitele pro případ, že mu vůz někdo ukradne nebo nabourá, opce neboli právo v budoucnu koupit či prodat určité podkladové aktivum dává investorovi určitou jistotu pro případ, že cena akcie či komodity klesne či vzroste.

Stejně jako za pojištění, platí se i za opce. Je na klientovi, jak drahé a jaký druh pojištění zvolí a kolik za něj chce zaplatit. Podobnosti opcí a pojištění vystihuje následující tabulka, která srovnává klíčové pojmy spojené s pojištěním a s opcemi.

Pojištění Opce
Cena pojištěné věci (dům, auto)Cena podkladového aktiva (akcie, komodita.)
SpoluúčastCena striku (cena, za kterou investor může aktivum prodat či koupit)
Čas platnosti pojistné smlouvyExpirační den
Míra rizikaVolatila
PojistnéPremium (hodnota opce)

U pojištění nemovitosti je dům či byt vlastně totéž, jako podkladové aktivum pro opční obchodování. Podkladovým aktivem mohou být např. akcie, indexy, komodity, ETF. Stejně jako domy mají různou cenu, od které se odvíjí cena pojištění, tak i podkladová aktiva mají různé ceny.

Pokud chceme snížit cenu pojištění, zvolíme si větší spoluúčast pro pojistnou událost. U opcí si místo spoluúčasti můžeme zvolit cenu podkladového aktiva, za kterou ho v budoucnu chceme nakoupit či prodat neboli strike cenu. Platí, že opce je dražší, když je cena akcie či jiného aktiva vyšší než strike cena. Říkáme, že v takovém případě je opce in-the-money. Naopak opce je levnější, když aktuální cena podkladového aktiva je nižší než strike cena. Pak hovoříme o opci, která je out-the-money. Když se aktuální cena podkladového aktiva rovná strike ceně, je opce tzv. at-the-money. Zmiňovaný příklad platí pro call opce. Pro put opce je situace opačná. Opce jsou in-the-money, když je cena akcie pod strikem, a out-the-money, když strike je pod cenou akcie. Stejně jako u call opcí platí, že ceny opcí jsou vyšší u in-the-money než u opcí out-the-money.

Každá pojistná smlouva je časově omezená (většinou na jeden rok a následně se prodlužuje). U opcí najdeme podobnost v době expirace. Měsíc, který jsme si pro podkladové aktivum sami vybrali a kdy platnost opce (kontraktu) končí.

U opcí je důležitým pojmem volatilita. Zde najdeme podobnost u pojištění ve stupni rizika. Stejně jako je dražší pojištění např. pro domy v hustě obydlené oblasti (větší riziko vykradení, poškození), tak i opce jsou dražší v období vyšší volatility (větší nebezpeční pro obchodování - velké výkyvy a pohyby na trhu).

Cenu opce tedy ovlivňují všechna výše zmiňovaná kriteria. Jak se s cenou opce pracuje a jakou vhodnou cenu zvolit ukážeme v některém z příštích článků.

Autor působí ve společnosti Czechwealth.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.