Nakoupit akcie například Zentivy může být pro drobného investora problém. Pokud půjde na burzu a nakoupí v systému SPAD, kde se obchoduje v lotech, který v případě farmaceutické firmy obsahuje 2 000 akcií, zaplatí i s poplatky zhruba 2 miliony korun. Tato částka není ve SPADu výjimkou. Druhou možností je, že si koupí méně akcií v druhém systému, který se nazývá KOBOS. Jeho problém je, že má vyšší poplatky a nulovou záruku likvidity, tedy pokud všichni chtějí prodávat a nikdo kupovat, investor akcie neprodá. Nebude komu. Tuto nevýhodu se snaží odstranit systémy pro drobné a střední investory, jako je RM-Systém, jehož hlavními akcionáři jsou majitelé skupiny Fio, a miniSPAD od firmy Patria.
MiniSPAD spustila Patria 3. března. Jde o systém pro drobné a střední investory. Ti mohou akcie kupovat či prodávat po tzv. miniLOTech, které mají hodnotu zhruba 100 tisíc korun. Hodnota miniLOTu je závislá na aktuální tržní ceně. Obchodování probíhá v době standardního obchodování burzy. „Jsme zvědaví, jakým způsobem budeme konkurovat RM-Systému,“ uvedl Oldřich Pavlovský, výkonný ředitel Patria Direct.
Poplatek za nákup v miniSPADu je 0,45 procenta z objemu obchodu, nicméně pokud je nákup i prodej proveden v rámci jednoho dne, je poplatek za jednu operaci 0,3 procenta.
„Chtěli jsme dát investorům možnost, aby si mohli užít na spekulativních trzích,“ říká Pavlovský z Patrie.
RM-Systém, jehož hlavními klienty jsou také menší investoři, tuto hozenou rukavici zvedá. „Od 1. dubna snížíme poplatky tak, abychom byli nejlevnější na trhu,“ tvrdí Jiří Vodička, ředitel pro strategii a marketing RM-Systému. Přesná čísla zatím nejsou k dispozici. Jiří Vodička potvrdil, že RM-Systém půjde s poplatkem pod 0,3 procenta. Nyní se platí za pokyn k nákupu či prodeji v obchodním systému EasyClick, kde se také nakupuje v lotech, jejichž hodnota se pohybuje od 25 tisíc do čtvrt milionu korun, poplatek 0,39 procenta z objemu obchodu.
Pro obchodování ovšem nejsou důležité pouze poplatky, ale i to, zda je investor rychle schopen přeměnit cenné papíry zpět na peníze. To může být problém systému KOBOS, v němž zprostředkovávají drobným investorům nákupy a prodeje obchodníci s cennými papíry. V KOBOSu se může stát, že prodávající nenajde pro své akcie kupce. Pokud by třeba trh hodně padal, mohou chtít všichni prodávat, ale nikdo nebude nic kupovat. Takto může nelikvidní trh lehce přivodit investorovi ztrátu.
V miniSPADu likviditu zajišťuje Patria všem třinácti titulům, které se obchodují v systému SPAD pražské burzy. Znamená to, že když se nenajde žádná osoba či firma, která by nabízené akcie od jiného investora koupila, udělá to za něj Patria. V RM-Systému je podobným tvůrcem trhu burzovní společnost Fio, která ho vlastní, a u několika největších titulů nově i společnost BH Securities. V systému EasyClick od RM-Systému není zajištěna likvidita jen třem akciovým titulům – Jihočeským papírnám Větřní, Tatře a České spořitelně.
Obchody v lotech mají i své stinné stránky. Investor, který by chtěl prodat v miniSPADu dříve koupené akcie, musí jich mít alespoň tolik, kolik tvoří jeden miniLOT. U Komerční banky je to například 25 akcií, v případě ČEZ 80 akcií. Nemůže se ale v tomto systému zbavovat akcií po jednotlivých kusech. Tento systém se nazývá „všechno, nebo nic“, konkurenční RM-Systém takto nefunguje.
Posledním podstatným faktorem pro rozhodování investora je rozpětí mezi nákupní a prodejní cenou, v kterém se mohou tvůrci trhu pohybovat. Pokud bude rozpětí 20 korun, tak klient nakoupí za 120, ale prodat bude moci v zápětí pouze za 100 korun. Při větším rozpětí bude investor k výdělku potřebovat větší růst akcie, aby se dostal alespoň na nákupní cenu 120 korun, v příkladu tedy 20procentní růst. Systém miniSPAD, který se řídí pravidly burzy, má toto rozpětí menší než RM-Systém.
Strategie obou obchodních systému se neliší jen velikostí lotu či poplatky, ale i druhy cenných papírů, které chtějí klientům nabídnout. Zatímco Patria, podle obchodního ředitele Martina Kodýdka, zatím neuvažuje o brzkém zařazení investičních certifikátů do systému miniSPAD, RM-Systém hodlá brzy nabídnout investorům obchodování s pěti až deseti certifikáty. I ty budou mít podle Vodičky v RM-Systému svého tvůrce trhu.
Věříte službám, které se začínají objevovat pro drobné investory? Podělte se o zkušenosti s obchodováním.
Sdílejte článek, než ho smažem