První zmínku o něčem, co připomíná opčním obchodování, lze zaznamenat již před více než 2 500 lety. Řecký matematik a obchodník Thales z Miletu (žil v letech cca 624-587 BC), koupil opci na lisované olivy.
Další zmínka o opčním obchodování je z doby tulipománie v Holandsku na počátku 16. století. V té době používali dealeři tulipánových cibulí call opce k pojištění zisku a pěstitelé používali put opce. V té době však neexistovala žádná regulace trhu a systémy zúčtování obchodů. Proto když cena tulipánových cibulí šla stále nahoru, spekulanti nebyli schopni plnit své závazky z opcí. Situace přestala být udržitelná, ceny tulipánů se hluboko propadly a holandské zemědělství se ocitlo téměř před zánikem.
Opce jako moderní finanční nástrojvznikly ve 20. století po hospodářské krizi v roce 1929. Pravidla pro obchodování s nimi zakotvil v roce 1934 americký zákon o investicích.
Moderní opční burza byla otevřena 26. dubna 1973 v Chicagu, kdy CBOT (Chicago Borard of Trade) založil CBOE Chicago Board Option Exchange. Zpočátku se obchodovaly pouze nákupní call opce. Zpočátku se obchodovaly opce pouze na 16 akcií a první den otevření burzy se zobchodovalo 911 kontraktů. Pro porovnání, dnes se denně v Chicagu obchoduje 3,9 milionu kontraktů. Loni se za celý rok zobchodovalo 944,5 milionu kontraktů.
Na dodržování pravidel obchodování dohlíží federální komise pro cenné papíry SEC (Security Exchange Comision), která rovněž vyšetřuje případné přestupky. Každá burza si ustanovila i své dozorčí orgány, to znamená, že například burza CBOE má své Floor Governor nebo Floor Official, kteří dohlíží na aktivity na parketu své burzy.
Pro snazší a přehlednější obchodování se opce standardizovaly. Sjednotily se podmínky pro obchodování, určily se opční cykly a stanovilo rozmezí striků, tedy po kolika bodech budou striky odstupňovány a od jaké ceny budou začínat.
Na standardizování se podílela mimo jiné organizace OCC (Option Clearing Corporation), která začala vypořádávat obchody mezi kupujícími a prodávajícími. Nedrží tedy vlastní pozice, ale pouze obchody zprostředkovává.
V roce 1983 začala CBOE nabízet opční obchodování akciových indexů, prvními byli index OEX ( S&P 100 Index) a S&P 500(SPX). O rok později se počet zobchodovaných opčních kontraktů vyšplhal na 100 milionů.
CBOE přichází stále s dalšími produkty, jako jsou např. LEAPS – dlouhodobé opce, nebo jednoduše řečeno opce s delším časem do vypršení, Index VIX – označován za barometr nálady investorů, Index XSP (mini SPX Index), ETF (např. SPY, který je odvozený od SPX, IWM je odvozený od indexu RUT atd.), BXM – buy write index a řadou dalších.
Opce se stávají stále známějším investičním nástrojem. U opcí na akcie činí nárůst zobchodovaných kontraktů 17 procent ve srovnání s předchozím rokem. U opcí na ETF objemu obchodů vzrostl za stejné období o 42 procent.
Sdílejte článek, než ho smažem