Fondy: Květen s další porcí nejistoty
12. 5. 2008 | Petr Fejtek

První kompletní májový týden byl opět kratší, takže se na ubohoučkých 25 milionů snad ani nelze zlobit. Navíc bylo tak hezké počasí, že jaksi zastínilo další bouře za Velkou louží.
Dění ve fondech peněžního trhu vypadá jako přes kopírák již skoro půl roku. Pokračuje přeliv do modra (barva ČSOB) hlavně na úkor ISČS Sporoinvestu(již má pod 43 miliard korun, tedy letos o 4,5 miliardy méně). Celková týdenní kladná bilance činí přes 120 milionů korun.
Dluhopisový masakr se stal také již standardem, krvácení pokračuje jen mírně zvýšeným průtokem 120 milionů korun. Tyto peníze obvykle mířily převážně do zajištěných fondů, tentokrát se však jakoby vypařily, protože ani zajištěné fondy nehlásí příliv, ale naopak 40milionový odliv. Navíc bez zjevné příčiny, jak tomu bylo dosud jen v situacích, kdy některý ze fondů starších končil své období a musel vyplácet klienty.
Ani smíšené fondy se ještě nezotavily z nepřízně investorů, která od začátku roku již přesáhla miliardu. Na ročním ohlédnutí na nich mají investoři většinou ztrátu kolem 5 %, ale i 10 % a najdeme dokonce i propad o 25 %. To je tak, když se sečtou ztráty z dluhopisů i akcií. I u samotných dluhopisových fondů najdeme ještě i 5 až 7% ztráty, protože u některých stále řádí „konvergenční“ bumerang měnového rizika.
Česká koruna posilovala vůči euru během posledních pěti let (od února 2003 do února 2008) ročním tempem 4,88 %. O dolaru raději ani nehovořit. Kdo by se pak divil, že takový ISČS Global Stockza poslední rok ztrácí přes 23 % a od svého vzniku tratí přes 10 % ročně (původně podíl za korunu je dnes za 42 haléřů).
Akciové fondy minulý týden předvedly sice nepříliš přesvědčivé, ale etapové vítězství. K celkovým 137 milionům přispěl 38 miliony ING Český akciový, 17 milionů přidal ISČS Sporotrend, takže je vidět, že sbírka skutečně probíhala jako kdysi pod heslem „národ sobě“.
Amerika zavelela sice v pondělí k růstu, ale globální trhy reagovaly dost nejistě – chvílemi pomohlo zlevnění ropy, pak zas technologie. Za zajímavost lze považovat návrh amerického Senátu zastavit doplňování ropných rezerv a vyčkat, až cena klesne k 75 dolarům za barel. Pěkně držela růstový trend týdne Asie a nakonec i Amerika ve čtvrtek přidala další procento a index S&P 500se dostal tam, kde byl naposled 3. ledna – tedy skoro vyrovnal svá letošní maxima.
V pátek panasijský index MSCI Asia-Pacific prodloužil řadů růstových seancí na 5 dnů po sobě (celkem přidal 3 %), takže zaznamenal nejvyšší hodnotu od 9. ledna. I Evropu jakoby chytil amok – nákupní horečka vytlačila DAXaž přes 1,5 %, v Praze zas řádili investoři na ČEZpo výsledcích za první čtvrtletí. Odpoledne sice index americké spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za květen klesl pod očekávání dokonce na 28leté minimum, trhy to však nakonec srovnaly na plichtu.
Takže Amerika si za týden polepšila o necelá 3 %, Praha dokonce růstem skoro 4 % přeskočila limit 1700 bodů, kde byla naposled 8. ledna před „velkým sešupem“. Ovšem realisté vědí, že tam byla také již loni v srpnu a pesimisté mohou naříkat, že také už 7. února před rokem a čtvrt. Lekce volatility pokračuje.
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem