Fondy: konečně vyklíčila aspoň čtvrtmiliarda

| rubrika: Sloupek | 5. 5. 2008 | 1 komentář
Fondy: konečně vyklíčila aspoň čtvrtmiliarda
Podivný začátek jara se možná chýlí ke konci a máj, byť nevýznamný statisticky, se může stát převratným realisticky. Zatím se to fondů u nás netýká, protože čtvrt miliardy korun neznamená žádný zvrat. Za poslední dva měsíce to je ale nejvíce. Dow Jones si dokonce sáhl na své letošní maximum.

Záchrannou službu celého týdne sehrál opět KBC Multi Cash ČSOB CZK, který sám předvedl 273 miliony korun. Protože ostatní fondypeněžního trhu necelou stovku postrádají, zbylo na kategorii jen málo přes 170 milionů korun. To přesto stačilo vynahradit stomilionový odliv z dluhopisových a padesátimilionový ze smíšených fondů. Standardně se (opět díky seriálu ČSOB) o více něž 150 milionů korun postaraly zajištěné fondy: zájem byl jak o býky a medvědy, tak o pivovary i krátkodobý růst.

Akciové fondy se ocitly opět v plusu o 50 milionů, ale stále jde spíše o paběrkování. Jen jediný fond posunul sumu nákupů pořádně vzhůru, a to Access Russia Funddo nějž v ČSOB zamířilo hned 26 milionů korun. Duben nakonec skončil, aniž by se vymanil z dlouhotrvajícího útlumu a celkem získaná půlmiliarda je jen chabou náplastí. Přesto například investorský týdeník Fond Shop již věštecky otitulkoval v posledním vydání analytický článek „Dno akciových trhů na dohled“.

Ač je finanční a zejména bankovní sektor stále ještě pod tlakem, reportovaná čísla ostatních sektorů vůbec nevyznívají špatně. Například Citi group za poslední týdny již posílila o 10 %, na ročním ohlédnutí ale stále ještě ztrácí přes 50 %. Zato třeba akcie McDonalds' vydělaly 25 %. Nu a akcie největšího výrobce žvýkaček na světě Wrigley's posílily o více jak 20 % poté, co proběhla informace, že je převezme Mars s pomocí Buffettovy společnosti Berkshire Hathaway.

Čas k nákupům tak možná ukazuje skutečně za pět minut dvanáct. Jak ostatně tento krátký týden naznačil i v Praze. Kdo jej promarnil, přišel o 5,6 %. Těm vytrvalým naopak čarodějnice pofoukaly bolístky. Po nevýrazném začátku týdne se totiž odehrál jakýsi prodloužený akciový sabat. A sice nevím, zda české čarodějnice fungují i na Wall Street, ale někdo i tam medvědy vzal doslova koštětem.

Probíhalo to nenápadně: středeční série amerických makrodat zmrazila úsměv pesimistům, leč poslední hodina obchodování jim jej opět vrátila. FED sice snížil sazbu o čtvrt bodu, ale investoři se prý obávali, že dalšímu snižování sazeb je konec. Ovšem HDP za první čtvrtletí místo poklesu na očekávaných 0,2 % udržel tempo čtvrtého loňského kvartálu, tedy 0,6 %. Navíc počet pracovních míst v soukromém sektoru v USA v dubnu vzrostl o 10 tisíc, zatímco se očekával pokles o 60 tisíc. Také Chicagský index nákupních manažerů (PMI) v dubnu vzrostl na 48,3 bodu, přestože se očekával pokles.

Jakoby čarodějnice zakroužily i nad pražskou burzou. Poslední dubnový den se index PXpodíval po víc než čtvrt roce nad úroveň 1 600 bodů! Vzpomeneme-li hrůzné novoroční skluzavky o 23 % (od Silvestra do 23. ledna) tak jsme se konečně vrátili někam do poloviny „sešupu“. Přesto zbývá jen z letošního poklesu stále ještě „odpracovat“ přes 11 % a k říjnovému maximu zbývalo ještě skoro 17 %.

Pak šokoval 1. máj. V Česku sice bylo volno, ale Amerika svátek práce doslova oslavila růstem kolem 2 % za pomoci poklesu cen ropy i zotavení finančních institucí, ale zejména technologií. Praha tak v pátek doháněla, co svátečně prošvihla. Orco11 %, Erstea ECMo více než 5 %, další se přidaly. Erste vylétla o téměř 14 % během čtyř dnů, Orco posílilo o více jak 21 %. Jak již výše řečeno, PX byl za čtyřdenní týden +5,6 % a od začátku roku již tratí jen 8,5 % (totéž shodou okolností i za 12 měsíců).

Páteční večer ovšem již nadšení poněkud zchladil. Americké trhy sice v euforii nad o hodně menším úbytkem pracovních míst a poklesem míry nezaměstnanosti v USA na 5% vylétly ( DJIAse dotkl letošního maxima), ale začaly klesat, když opadlo prvotní nadšení. Je tedy možno považovat za varování, že přidaly jen další nerozhodný den.

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.