Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: Nervozita nebere konce

| rubrika: Sloupek | 28. 4. 2008
Fondy: Nervozita nebere konce
Investic do fondů je stále méně než šafránu, protože i ta pouhá necelá čtvrtmiliarda pochází jen a jen z fondů peněžního trhu. Ani ty zajištěné opět nedokázaly nahradit krvácení dluhopisových fondů.

Blíží se závěr třetiny roku a inventura se stále jen potácí kolem černé nuly – tak bídné období nepamatují ani černé kroniky. Faktem zůstává, že odliv z dluhopisových a smíšených fondů již od začátku roku přesáhl 3,5 miliardy korun, což bylo nutno vynahradit na straně fondů peněžního trhu a zejména zajištěných fondů. Potom se půlmiliarda přílivu do akciových fondů jeví jako úplný úspěch.

Obvykle se díváme na fondbyznys z pohledu sektorů, ale podívejme se dnes na vývoj jednotlivých producentů či správců fondů. To je možná ještě zajímavější, protože zde lze „otipovávat“ klientelu jednotlivých bank. Právě banky jsou totiž stále ještě dominantním kanálem prodeje, finanční poradci totiž buší do klientů životní pojištění, na kterém právě oni víc vydělají.

Vezmeme-li tedy hledisko správce fondů, vidíme, že celý fondbyznys drží „nad vodou“ vlastně jen ČSOB. Jestliže za první třetinu letošního roku sama „shrábla“ téměř 7 miliard korun (jen do tzv. zahraničních fondů, v souhrnu všech jde „jen“ o 6 miliard), znamená to, že – alespoň teoreticky – podobná suma od ostatních „odešla“. Realita bude jistě poněkud jiná, ale lze říci, že díky své široké a kvalitní nabídce i „přetahuje“ klienty z ostatních finančních skupin. To vidíme zejména u peněžního trhu, kde zatímco z ISČS Sporoinvestuodešlo více než tři miliardy korun, do KBC Multi Cashještě více přišlo.

Pochopitelně další segment trhu ČSOB přímo ovládá a z dalších tří miliard, které do zajištěných fondů letos přišly, jde velká většina právě na její konto. Můžeme ovšem konstatovat, že přestože má ČSOB zřejmě nejprogresivnější klientelu, ani ta se zatím nijak nekloní k dynamičtějším investicím. Doba ani sentiment zkrátka akciím nepřeje.

Další kapkou do poháru nervozity akciových trhů se staly výsledky Bank of America. Nepotěšil nejen čistý zisk hluboko pod očekáváním, ale i vysoké opravné položky na špatné úvěry – to ukazuje, že delikvence při splácení úvěrů výrazně vzrostla. Kostlivci tedy ze skříní přímo nepadají, ale kostmi stále chrastí (viz např. propad výsledků společnosti Ambac Financial a pád jejích akcií o 48 %).

Recese trhu nemovitostí v USA je stále ještě v běhu, a tak se na další ze série „údajů zkázy“ úzkostně čeká: „Skutečný fundamentální problém je, že ceny realit klesají a mohly by ještě výrazně spadnout,“ řekl Robert Shiller, ekonom na Yale University, který již roky varoval, že se na realitním trhu vytváří cenová bublina s tím, že dominantní instituce, ani poskytovatelé hypoték nikdy neuvažovaly o možnosti masivní korekce na realitním trhu. Zablikala však již i dobrá zprávička: ceny domů za 12 měsíců končících únorem 2008 sice klesly o 2,4 %, ale ceny domů mezi lednem a únorem 2008 již o 0,6 % vzrostly.

Nemastný neslaný týden byl k vidění na burzách. Indexy v Česku i za velkou louží přidaly jen desetiny procenta, ale sílí hlasy, že většina evropských i českých akciových titulů je podhodnocena. A kdo nechce dluhopisové fondy, ať si koupí Telefonicu O2s P/E na úrovni 16,6 a s dividendovým výnosem 10 %. Nebo ať vsadí na dobu kamennou a jde s uhlobaronem Bakalou fárat do zdrojů nového světa – uhlí.

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK