Pražskou burzu nedávno poctila emisí další akcie – New World Resources (NWR). Společnost se ale rozhodla, že akcie bude obchodovat i ve Varšavě a v Londýně. V pátek 13. června skončil kurz NWR v Praze na hodnotě 513 korun za akcii. V té samé době bylo možné ve Varšavě koupit akci za 73 zlotých, v přepočtu kurzem daného dne 521,45 korun. Rozdíl tedy činil přes šest korun. V pondělí večer byl již poloviční. Akcie na obou burzách si připsaly růst zhruba o čtyři procenta, ale přeci jen rychlejšího růstu NWR dosáhlo v Praze.
To, že se kurz přiblížil, nebo že se vůbec pohybuje zhruba stejným směrem, není náhoda. Mechanismus, který zajišťuje, že jsou ceny akcií zhruba stejné na obou burzách, se nazývá arbitráž. Jde o postup, kde je cenný papír nakoupen na jedné burze a prodá se na jiné. „Arbitráž dělají všichni, kteří jsou schopni takové příležitosti využít,“ potvrzuje Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT a dodává, že Atlantik takové obchody také uskutečňuje. Vzhledem k nepatrným cenovým rozdílům se nejlépe arbitráž uskutečňuje právě velkým hráčům, kteří překonají náklady s tím spojené.
Arbitráž nemusí být jediný důvod, proč akcie koupené na jedné burze prodat na jiném trhu. Může to být výhodné třeba proto, že investor chce cenný papír koupený v zahraničí prodat za koruny. Nebo se snaží využít lepších poplatků pro provedení transakce. „V poslední době se setkáváme zejména s převodem akcií AAA na RM-S, kde začíná být větší likvidita, než na pražské burze,“ dodává Jiří Vodička, další důvod ředitel pro strategii a marketing RM-Systém.
K provedení transakce na jiném trhu, než na kterém investor akcie koupil, je třeba akcie nejdříe převést. Například v Česku by se akcie koupené na pražské burze a uložené na učtu v Univyc, který vede účty jednotlivým obchodníkům s cennými papíry a jednotlivé obchody na pražské burze vypořádává, převedly do Svyt, které dělá totéž pro RM-Systém. Pak je možné třeba akcie AAA koupené na burze prodat v RM-Systému. Podobně by se postupovalo, kdyby investor chtěl prodat ve Varšavě akcie NWR, které koupil v Praze. Jen by se akcie musel nejdřív převést z Univyc do varšavského vypořádacího systému.
„Klient při zadání pokynu svému obchodníkovi s cennými papíry pouze upřesní, že žádá zároveň o převod cenného papíru z Univyc do příslušného custody (vypořádací systém, pozn. red.) na jiném trhu (Vídeň, Varšava, Londýn). Musí však zaplatit náklady za takový převod, ty činí zhruba 1000 korun,“ vysvětluje Jan Langmajer ze společnosti Atlantik. „Je to otázka vyplnění jednoho až dvou formulářů,“ tvrdí Vodička.
Vzhledem k poplatkům za převod se ovšem takové transakce vyplatí jen u větších obchodů. Příkladem může být arbitráž s akciemi NWR mezi Prahou (513 Kč za akcii) a Varšavou (521,45 Kč za akcii). Pokud by takovou operaci chtěl investor udělat s 50 tisíci korunami, po uskutečnění transakce by skončil kvůli poplatkům ve ztrátě 647 korun. Kdyby ale do celého obchodu vložil půl milionu korun, vydělal by 2260 korun.
Zkoušeli jste někdy kupovat a prodávat akcie na různých burzách? Podělte se o zkušenosti.
Sdílejte článek, než ho smažem