Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kondor dává slušnou šanci na dobrý zisk

| rubrika: Jak na to | 20. 6. 2008 | 7 komentářů
Kondor dává slušnou šanci na dobrý zisk
Jednou z neutrálních opčních strategií, kterou používají i hedgeové fondy, je strategie Iron Condor. Pro dosažení zisku není nutné správně odhadnout předpokládaný pohyb podkladového aktiva. Případná ztráta ale může vymazat i několikaměsíční zisk.

Strategii Condor je vhodné použít ve fázi, kdy na trhu nejsou výraznější pohyby. Jde o strategii kreditní a řadíme ji do neutrálních nebo také income strategií. To znamená, že nestanovujeme předpokládaný směr pohybu podkladového aktiva, obchodujeme jí každý měsíc a pravidelně bychom z ní měli mít zisk.

Mezi její hlavní výhody patří: vysoké procento pravděpodobnosti zisku, velké procento měsíců, které skončí v zisku, a za jednu z výhod lze považovat i to, že není nutné drženou pozici často upravovat a není tedy nutné časté obchodování.

Mezi hlavní nevýhody kondora patří skutečnost, že případná ztráta může být o dost vyšší než zisk, takže může smazat i několikaměsíční výdělek. Proto je nutné mít dopředu jasno v tom, kdy vezmeme zisk a kdy budeme ochotni tolerovat ztrátu.

Pro kondora není dobré, když otevírací cena podkladové aktiva bývá často výrazně výše nebo níže než jeho zavírací cena. Z tohoto důvodu volíme obchodování indexů – S&P 500, Nasdaq 100, Russell 2000, které splňují tento požadavek a mají i dostatečnou likviditu pro plnění příkazů ke vstupu a výstupu.

Iron Condor se sestaví prodejem a nákupem spreadů call a put umístěných na rozhraní první a druhé standardní deviace nebo ještě více out-the-money. První standardní deviace je oblast, ve které se teoreticky bude cena podkladového aktiva pohybovat s 68% pravděpodobností do doby expirace (v tomto případě do třetího pátku v listopadu). Ve druhé standardní deviaci se cena podkladového aktiva bude pohybovat s 95% pravděpodobností. Praktický význam však nemá.

Tato strategie je postavená na tom, že každý den s blížící se expirací, opce ztrácí na hodnotě díky její časové složce. Oba spready jsou sestavené out-the-money a mají jenom časovou hodnotu. Z matrixu vidíme, že theta je kladná. Theta je jedno z řeckých písmen, které měří, o kolik se mění hodnota opce vzhledem k časovým změnám. Hodnota opcí u sestavené pozice každý den ztrácí nějakou hodnotu. K zobrazovanému dni je to 51 USD za den. A protože máme kreditní spread a vypisovaná opce má větší hodnotu než kupovaná, chceme, aby spread vypršel bezcenný a nám zůstala opční prémie. Velikost thety se každý den mění a s blížícím se koncem platnosti opcí je její nárůst výrazný.

Graf průběhu časového úbytku opcí. Časový úbytek není přímka, ale exponenciála a s blížící se expirací, je nárůst řecké písmene théta velký.


Matrix z opčního software OptionVue

Grafická analýza ukazuje, jaký je předpokládaný průběh zisku a ztráty. Horní rohy iron kondora v analýze jsou vypisované striky, short put strike 790 a short call strike 900. Spodní hrany jsou nakupované striky, vlevo long put strike 770 a vpravo long call strike 920. Také si všimneme maximálního zisku a maximální ztráty. Maximální zisk je součet kreditů z put a call spreadu, což je při 5 kontraktech 2 195USD. Maximální ztráta je 7 820 USD. Názorně vidíme, špatný poměr rizika a zisku a důležitost money managementu.

Graf technické analýzy

Do obchodů s touto strategií se vstupuje tak, aby doba do expirace byla okolo 35 až 50 dní. Ještě sledujeme sledujeme maximální zisk u obou spreadů (např. pro call stranu: rozdíl vypsaného striku a koupeného striku, tedy 3,10 – 1,20 x 5 x 100 tj. 950 USD ). Z tohoto zisku si stanovíme cíl pro zisk, např. 70 %,  a po jeho dosažení, tj. 665 USD spread  uzavřeme a  kupujeme nový spread blíž at-the-money a tedy s potenciálem vyššího zisku než zbylo z původního spreadu.  Při určení striků  opět použijeme první standardní deviaci. Tento přístup se používá při obchodování indexů a jejich ETF.

U druhého konceptu bereme kondora jako celek a při dosažení cíle pro zisk ukončujeme celého kondora. Tento přístup se používá, kdy je jako pokladové aktivum akcie.

Kde a kdy si stanovíme body pro ukončení obchodu se ztrátou? Tady je opět několik možností: můžeme si stanovit částku v dolarech, kterou maximálně chceme ztratit. Jako bod pro přiznání ztráty mohou sloužit vypisované striky nebo okamžiky, kdy se cena podkladového aktiva dostane k nějaké specifikované ceně.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 6. 2008 23:32, jezevec

+1 :-)

Reagovat

 

+29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (T. 20. 06. 2008 17:00)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

2. 2. 2012 | 16:37 | Index

Přesně, takže pokud tu někoho chcete poučovat, tak se jazyky nejprve naučte Vy. :-) více

20. 6. 2008 | 23:32 | jezevec

+1 :-) více

20. 6. 2008 | 17:00 | T.

Oslovení je "pane Košťále" a místo "kdyby jste" se používá "kdybyste". více

20. 6. 2008 | 13:30 | Josef Košťál

Myslel jsem tím, že u akcií bychom mohli být v pozici, když je vyhlašování výsledků nebo u akcií, které jsou zaměřené na biotechnologii. Pak by mohlo dojít k nějakému výraznému pohybu. Proto dávám přednost indexům SPX a...více

20. 6. 2008 | 12:01 | k.u.

Z clanku: "Pro kondora není dobré, když otevírací cena podkladové aktiva bývá často výrazně výše nebo níže než jeho zavírací cena."
A proc ne? Pokud se tak deje, ale podkladove aktivum netrenduje, tak by to snad melo...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK