Soukromé pojištění v nemoci čeká revoluce

| rubrika: Co se děje | 30. 6. 2008 | 6 komentářů
Soukromé pojištění v nemoci čeká revoluce
Regulační poplatky ve zdravotnictví mění chování lidí. Až dvojnásobně roste v Česku zájem o soukromé pojistky zdraví. Pojišťovny očekávají, že reforma ve zdravotnictví přinese v prodeji těchto pojistek revoluci, a chystají další novinky.

Výpadek v příjmech, který přináší každá choroba či úraz, začíná být větším strašákem než dříve. Razantně začínají od letoška narůstat počty uzavíraných soukromých pojistek zdraví. A to napříč celou společností.

Jaká rizika u nás zatím chrání soukromé pojistky zdraví

  • pracovní neschopnost
  • pobyt v nemocnici
  • invaliditu následkem úrazu
  • denní regulační poplatek při hospitalizaci
  • vybranou nadstandardní stomatologickou péče
  • výdaje za některou zdravotní techniku nutnou v důsledku úrazu

Zdroj: jednotlivé pojišťovny

„Zájem klientů o pojištění denní dávky v době pracovní a denní dávky při pobytu v nemocnici vzrostl oproti loňsku za prvních pět měsíců letošního roku o 50 procent,“ potvrzuje mluvčí UNIQA pojišťovny Eva Svobodová. „Od ledna do května uzavřela Česká pojišťovna v rámci soukromého zdravotního pojištění přes 63 tisíce smluv. Meziročně jde o více než 200procentní nárůst,“ říká Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny.

„Celkově registrujeme za prvních pět měsíců v segmentu soukromého pojištění zdraví nárůst zájmu klientů o 15 procent,“ tvrdí Marek Vích, mluvčí pojišťovny Kooperativa. U Allianz pojišťovnyje podle mluvčí Pavly Pasekové zvýšený zájem lidí o pojištění pro případ hospitalizace v rámci životního pojištění. „Tuto pojistku si sjednává při uzavření životního pojištění nyní více než polovina klientů,“ říká Paseková.

Podle pojišťoven si lidé více uvědomují, že výše nemocenské mnohdy nestačí krýt jejich rodinné výdaje. Zvlášť v případech, kdy musí rodina splácet hypotéku, spotřebitelský úvěrči auto na leasing.

Se zavedením regulačních poplatkůve zdravotnictví se na českém pojistném trhu začaly objevovat první novinky. S pojistkou denního 60korunového regulačního poplatku při hospitalizaci přišla Česká pojišťovnai UNIQA pojišťovnaa obě svými produkty u klientů výrazně bodují. Jen v květnu si u České pojišťovny sjednalo tuto pojistku 23 tisíce klientů a u pojišťovny UNIQA uzavírá novou pojistku nazvanou Nemocnice od března měsíčně okolo šesti tisíc lidí.

Česká pojišťovna nabízí tuto pojistku lidem od 4 do 60 let, kdy výše ročního pojistného roste s věkem a v závislosti na pohlaví. Například u dětí do 17 let přijde ročně na 84 korun, padesátníka na 408 korun a šedesátnici na 492 korun. V případě hospitalizace pak pojištěnec získává za každý den strávený v nemocnici 60 korun. (Více v článku Pojistka proti poplatkům v nemocnici od 4 do 60 let)

UNIQA pojišťovna má roční pojistné jednotné pro všechny věkové kategorie, a to ve výši 500 korun. Je přitom ochotná pojišťovat i novorozence. Pojistku Nemocnice nabízí věkovým kategoriím od 0 do 62 let. Plnění ve formě denní dávky za každý den pobytu v nemocnici je odstupňováno od 60 do 200 korun podle pohlaví a věku pojištěného. „Rizikovost je zohledněna podle dlouhodobých zdravotnických statistik,“ přibližuje mluvčí UNIQA Eva Svobodová. Muži tak mohou čerpat v závislosti na věku denní dávku 60 až 160 korun, ženy 60 až 120 korun a děti do 17 let dostávají za každý den hospitalizace 200 korun.

S postupujícími reformami v českém zdravotnictví začíná mezi pojišťovnami již nyní narůstat konkurenční tlak. Některé se začínají inspirovat v evropských zemích, kde systémy soukromého zdravotního pojištění fungují. Na český pojistný trh by tak mohly přijít další novinky možná už na přelomu roku. Rychlost jejich zavádění bude podle pojišťoven záviset na rychlosti prosazování reformních kroků.

„V současné době máme v podstatě všichni nárok na stejnou lékařskou péči. Zákony nedefinují, co je standardní a co nadstandardní zdravotní péče. V momentě, kdy to bude jasné, bude to znamenat revoluci v prodeji soukromého zdravotního pojištění. Příklad si můžeme vzít třeba z rakouského trhu, kde mají velmi propracovaný systém privátního pojištění zdraví,“ říká Marek Vích z Kooperativy.

„V západních zemích se lidé v produktivním věku kolem 30 až 40 let sami zabezpečují průběžnými platbami pro případ bezmocnosti v seniorském věku, že budou muset mít celodenní péči, hospodyni, kuchařku či servis na úklid své domácnosti. U nás k tomu lidé zatím nedospěli, a když už je to napadne, tak ve věku, kdy je na takové pojištění pozdě,“ poznamenává Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

Očekáváte větší nabídku soukromého zdravotního pojištění? Uvažovali byste o jeho sjednání? Podělte se o názor.

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 7. 2008 8:04, Stanislav Hájek

Hospodářem k pohledání jsou i pojišťovny bez rozdílu věku a pohlaví. A neberte mě až tak za slovo. Pokud penzum zbylé energie - sil vyčerpu na pojistky v současném diktátorském režimu ( dvouciferného meziročního zdražování spotřebního koše včetně energií ) jen těžko si lze představit, že za řekněme 10-15 let si z pojištění kopíte chléba, protože bude logicky cca 100x dražší, to jsem optimistou, mladý muži.

Zobrazit celé vlákno

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 7. 2008 20:12, Jana

Tak to si dovolím oponovat. Tato pojistka není nic nového a mám jí uzavřenou už od roku 1997. 7 let jsem jenom platila, ale pak jsem byla ráda. Byla jsem v neschopnosti 7 měsíců a nebylo to žádné simulování,. ale opravdový problém. Plnění probíhalo bez problémů, žádné drama s formuláři se nekonalo. Zvláštní je, jak lidé toto pojištění zpochybňují, ale byt nebo dům či auto má pojištěné každý. Divné ne?

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.