Co s poštou o prázdninách, když nejste doma

| rubrika: Jak na to | 2. 7. 2008 | 5 komentářů
Co s poštou o prázdninách, když nejste doma
Přetékající poštovní schránka může být tipem pro bytové zloděje. Kdo ji chce mít o dovolené pokud možno prázdnou, může si nechat přeposílat poštu na letní adresu kdekoliv v Česku.

Dát si posílat poštu na letní byt kamkoliv v Česku je nejlepší způsob, jak o prázdninách a dovolené „neprošvihnout“ důležité psaní, balík či složenku. Lze tím vyřešit i problém, jak nelákat přeplněnou schránkou bytové zloděje na nevítanou návštěvuprázdného bytu.

Předplacené noviny na dobročinné účely

Předplatné novin se dá po dobu dovolené převést i na dobročinné účely. Tuto charitativní akci organizuje již čtvrtým rokem vydavatel deníku MF DNES. Podporováno je takto deset domovů pro seniory a Domov Sv. Markéty pro matky s dětmi v tísni.

Kromě přeposlání korespondence na jinou adresu umožňuje Česká pošta, aby doporučené dopisy a další zásilky adresované do vlastních rukou zůstaly uložené na poště až o 15 dnů déle než je obvyklé. Pošta může také vracet dopisy či balíky zpět odesílatelům s vysvětlením: „Na uvedené adrese se v červenci a srpnu adresát nezdržuje.“
Na letní adresu v Česku doručuje Česká pošta zdarma i předplacené noviny a časopisy.

„Dosílání psaní či balíků přijde adresáta na stokorunu měsíčně. Na poště je potřeba vyplnit žádost o změnu místa dodání zásilky na jinou adresu. Dosílka pak může chodit na uvedenou adresu až půl roku,“ říká Dita Václavíková, mluvčí České pošty. Za doslání balíků si pošta účtuje navíc další poplatek, jehož výše se odvíjí zejména od váhy balíku. Přeposlání obyčejného balíku do váhy dvou kilogramů přijde například na 38 korun.

Dosílka ale funguje jen v rámci Česka a pouze pro občany, nikoliv pro firmy. Přeposílat poštu do ciziny, například na letní adresu na Slovensko, nelze. Přesto existuje způsob, jak si dopisy či novinami nenechat během delší zahraniční dovolené zavalit schránku. Na žádost adresáta může pošta zdarma zajistit, aby se veškeré zásilky vracely zpět odesílatelům. Odesílatele zároveň informujeme, že se adresát ve svém bydlišti v konkrétním období nezdržuje.

I když vybírání poštovní schránky během několikatýdenní dovolené pomáhá řešit ochotný soused nebo příbuzní, potíž může nastat se zásilkami určenými do vlastních rukou. „Jestliže adresáta nezastihne pošťák doma, automaticky se korespondence nebo balík ukládá na 15 dní na poště a po uplynutí této lhůty se vrací odesílateli. Máte ale možnost zdarma si zažádat o prodloužení odběrní lhůty, a to až na jeden měsíc,“ vysvětluje mluvčí České pošty.

Anketa

Jste spokojení se službami České pošty?

Vybírat uložené doporučené zásilky či balíky se přitom už nemusí jen na domovské poště v místě bydliště. Je možné nechat si přeposlat poštu například do poštovních poboček v obchodních centrech, které mají prodloužené otevírací doby. Nebo třeba na poštu poblíž pracoviště. „Ve schránce najdete Výzvu k vyzvednutí zásilky, na její přední straně je telefonní číslo vaší ukládací pošty. Stačí na něj zavolat a domluvit si přeposlání uložené zásilky na jinou blízkou poštu, která vám více vyhovuje,“ vysvětluje Dita Václavíková.

Kdo se rozhodne vyzvedávat všechny své zásilky na jiné poště trvale, může Českou poštu požádat o změnu ukládací pošty. „Pošta se nejprve pokusí dodat všechny zásilky standardně v místě bydliště, a pokud vás jako adresáta nezastihne, ukládá je na vámi zvolené ukládací poště. O službu lze zažádat na každé poště a je také zdarma,“ říká mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Jaké máte zkušenosti s přeposíláním pošty? Jak řešíte o dovolené přebírání dopisů a novin? Podělte se o zkušenosti.

 

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.