Vedra měla dávno skončit. Tedy pokud bychom se řídili předpovědí počasí ze začátku června. Teď mělo pršet a teplota se měla kolébat kolem dvacítky. Už od začátku tohoto týdne meteorologové předpovídají příchod bouřek a prudké ochlazení. Nejdřív se měla změna dostavit v pátek, pak v sobotu, úterní televizní předpověď vše posunula na neděli.
Podle dlouhodobé předpovědi z konce června má být až do 10. července teplo, občas zaprší. Pak se má ochladit. Počasí tak má být podobné jako v červnu podle červnové předpovědi. Takže nejspíš bude pořád horko. Předpovídači počasí mají vždy po ruce zdůvodnění, že dlouhodobé prognózy nejsou přesné. Jenže ony často neplatí ani ty na druhý den. Nebo se dokážete podle předpovědi obléci tak, aby vám bylo druhý den příjemně?
Věříte meteorologům? Dělají svoji práci dobře? Má smysl si předpovídače počasí platit, nebo jsou zbyteční? Podle čeho by se také dalo předpovídat počasí?
CO SI O TOM MYSLÍTE? PODĚLTE SE O NÁZOR A PŘEČTĚTE SI MÍNĚNÍ OSTATNÍCH.
redakce Peníze.CZ
Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
5. 7. 2008 11:16 | HonzaV
3. 7. 2008 15:37 | Bouček Antonín
K tomu, jak dobře předpovídají americké televizní stanice například viz http://freakonomics.blogs.nytimes.com/2008/04/21/how-valid-are-tv-weather-forecasts/
(úspěšnost na jeden den se v průměru pohybuje okolo 85%, po třech dnech už je to víceméně divočina). Onu 80% úspěšnost jednodenních naivních predikcí jsem vzal z níže uvedené Sherdenovy knihy (nicméně plus mínus autobus odpovídá mé vlastní zkušenosti).
Ad úspěšnost meteorologů versus finanční trhy. Zkuste předvídat, jestli příští den půjde trh nahoru (jasno), zůstane plus mínus půlprocento na svém (polojasno) anebo půjde dolů (zataženo, bude pršet)). Dostanete-li se na 85%, jste frajer.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
3. 7. 2008 13:27
Tak zkuste na financnim trhu predpovidat jako to pocasi - vezmete vcerejsi kurs, dejte rozmezi +/- 3% a uvidite, ze vetsinou bude druhy den zavirat v odhadnutem rozmezi ;-)
3. 7. 2008 11:53 | Bouček Antonín
3. 7. 2008 11:49 | bredy.jinak.cz
http://bredy.jinak.cz/?O-pocasi-vime-vse-jenom-nevime-jak-bude/167
A jinak nám domácí meteorologická stanice už tři dny předpovídá návalové deště. Tlakoměr po celou dobu klesá (klesl už dost), takže se ani nedivím, že to ukazuje déšť, nicméně holt matka příroda je lepší.
3. 7. 2008 11:13 | VLADISLAV SKALICKÝ
3. 7. 2008 7:30 | ja
Me se bohuzel nikdo nepta, stat mi sebere cca pulku penez, na ktere si me ceni zamestnavatel a rozdeli je "potrebnym", mezi nimi i meteorologum...
A k tematu - pokud ma clovek jen trochu technicke vzdelani, jen trochu poneti o matematickem modelovani a o dusledcich malych odchylek v zadani na vysledek, pak se takovy clovek musi dlouhodobym predpovedim jen smat. Kdyz je hoooodne stabilni situace nad celou Evropou, tak se jim da verit i na tyden (aspon zhruba), kdyz je situace prumerna, tak to muze vyjit na 2-4 dny, no a kdyz priroda nepreje, tak se s bidou trefi den dopredu... Konkretne u me je situace takova, ze podle predpovedi muzu tusit dva dny dopredu teploty a na srazky mam nemecky radar.
3. 7. 2008 6:05 | Honza
Naopak ty dlouhodobé mi připadají dost na houby. Tady mi opravdu příjde, že místo "ve 3. dekádě se ochladí" my měli říkat něco jako "ve 3. dekádě se na 40% ochladí, 30% oteplí a 30% bude zhruba stejně", ale tohle říkám jen na základě subjektivního pocitu, nikoli nějaké statistiky.
3. 7. 2008 4:35 | Běluška
Zobrazeno všech 9 komentářů