Končíte v práci? Spěchejte na úřad, jinak proděláte

Petr Kučera | rubrika: Aktuálně.cz | 10. 12. 2010 | 7 komentářů
Končíte v práci? Spěchejte na úřad, jinak proděláte
Lidé, kterým letos skončí pracovní poměr a budou muset žádat o podporu v nezaměstnanosti, by měli zajít na úřad práce co nejdříve. Vyhnou se tak přísnějším pravidlům, která začnou platit od 1. ledna 2011.

Kdo se na úřad dostane až po Novém roce, může totiž dostat nižší podporu nebo o ni (dočasně) úplně přijít. Škrty v podpoře, které prosadila vláda ODS, TOP 09 a VV, se dotknou většiny lidí, kteří o ni po Novém roce požádají.

Jestliže už teď máte v ruce výpověď nebo dohodu o ukončení pracovního poměru, a současně hned v lednu nenastupujete do nového zaměstnání, požádejte o podporu (a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání) ještě v prosinci.

Smůlu ale zřejmě mají ti, kterým pracovní poměr skončí až na samém konci roku. O podporu totiž nelze požádat dříve, než skončí pracovní poměr. Jedinou "nadějí" těchto zaměstnanců tak je změna dohody či výpovědi tak, aby místo k 31. prosinci skončil o pár dnů dříve.

Výpověď ke konci roku? Nečekejte do ledna

Na podporu se totiž budou vztahovat pravidla z doby žádosti, přesněji řečeno z doby zahájení řízení o podpoře v nezaměstnanosti. Vyplývá to z přechodných ustanovení přijaté novely, což online deníku Aktuálně.cz potvrdili také právníci z ministerstva práce a sociálních věcí.

Přestože je novela zákona účinná až od 1. ledna 2011, mohou se škrty dotknout i lidí, jejichž pracovní poměr skončil ještě v roce 2010. Rozhodující je totiž datum podání žádosti o podporu ("zahájení řízení").

Komu tedy skončil pracovní poměr třeba v polovině prosince, ale zajde na úřad práce až začátkem ledna, "spadne" už do přísnějších pravidel. Když to stihne do konce roku, platí pro něj ještě dosavadní úprava.

Mnohem komplikovanější to mají ti, kterým končí pracovní poměr až k 31. prosinci, což je obvyklejší situace. Ještě před skončením výpovědní doby sice mohou požádat o zařazení do evidence "zájemců" o zaměstnání, nikoliv však do evidence "uchazečů". Žádost o podporu přitom mohou podat jen ti, kdo jsou už mezi uchazeči.

Žádost o zařazení mezi uchazeče a tím pádem ani o podporu totiž nejde podat, pokud pracovní poměr ještě trvá, byť by uchazeč výslovně požádal až o zařazení k určitému (pozdějšímu) datu a přinesl i platnou výpověď. Právě tuto žádost lze totiž podat jedině osobně, takže úřad by ji hned zamítl.

Nadějí je nicméně dohoda se zaměstnavatelem (změna dohody nebo zpětvzetí výpovědi a nahrazení dohodou) s dřívějším datem skončení pracovního poměru - tak, aby se uchazeč stihl na úřadě zaregistrovat ještě do konce roku.

Celý text si přečtete na Aktuálně.cz.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 12. 2010 21:53, Slávka

Vážený DPH-VATE, i vy "čistí plátci" hledáte vždy nevýhodnější finanční cestu.A člověk,který má před sebou možná rok marného hledání práce (vím,o čem je řeč!)se pochopitelně bude snažit nějak vyjít a každá koruna dobrá.S finančními závazky mu nikdo nepomůže.A podnikatelem nemůže být každý.Celá naše ekonomika by tím padla.

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 12. 2010 17:30, Angel

Tenhle názor mě fakt baví :-D. Máte pravdu, podnikatelem nemůže být každý, ale co to má co do činění s Vámi. Fakt si myslíte, že když zrovna vy začnete podnikat ovlivní to ekonomiku? Svět je plný těch, kteří podnikat nechtějí nebo na to nemají a nebo na to mají, ale nikdy to nezkusí. Každý jsme strůjce svého štěstí, takže se vy***** na ostátní a hleďte si svého.
"podnikatelem nemůže být každý.Celá naše ekonomika by tím padla. "
Tohle je jen výmluva těch zbavělých nebo neschopných. :-) Kam patříte vy?

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Jste bez práce? Hledejte ji v průmyslových podnicích.

8. 12. 2010 | František Mašek | 8 komentářů

Jste bez práce? Hledejte ji v průmyslových podnicích.

Česká ekonomika roste, na nižší míře nezaměstnanosti to ale zatím příliš znát není. Nelze dokonce vyloučit, že se ještě zvýší. Výjimkou je zpracovatelský průmysl. Zaměstnavatelé v... celý článek

Dokáže ČR výrazněji snížit nezaměstnanost?

23. 11. 2010 | František Mašek | 13 komentářů

Dokáže ČR výrazněji snížit nezaměstnanost?

Podle míry nezaměstnanosti patří Česká republika v Evropské unii k průměru. Počet dlouhodobě nezaměstnaných však zůstává vysoký. Bez daleko pružnějšího trhu práce a řady dalších změn,... celý článek

Nová pomoc nezaměstnaným: Tisíce při startu podnikání

12. 11. 2010 | Petr Kučera | 8 komentářů

Nová pomoc nezaměstnaným: Tisíce při startu podnikání

Stát se rozhodl podpořit osoby samostatně výdělečně činné, které byly dosud nezaměstnané. OSVČ tak mohou získat až desítky tisíc korun. Konkrétní příjemce i výši příspěvku určuje příslušný... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší

1. 10. 2010 | Petr Kučera | 7 komentářů

Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší

Výše podpory v nezaměstnanosti a délka jejího čerpání se v zásadě nezmění. Získá ji ale menší počet uchazečů než tomu bylo dosud.

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

15. 4. 2008 | Táňa Chadrabová | 29 komentářů

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase zkrátit dobu podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc a změnit i její výši. Nyní ho projednávají poslanci. Pokud ho... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.