Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jste bez práce? Hledejte ji v průmyslových podnicích.

| rubrika: Co se děje | 8. 12. 2010 | 8 komentářů
Jste bez práce? Hledejte ji v průmyslových podnicích.
Česká ekonomika roste, na nižší míře nezaměstnanosti to ale zatím příliš znát není. Nelze dokonce vyloučit, že se ještě zvýší. Výjimkou je zpracovatelský průmysl. Zaměstnavatelé v dalších devíti sektorech, sledovaných firmou Manpower, ale chtějí spíše propouštět.

České hospodářství oživujemíra nezaměstnanosti však zůstává vysoká a zatím není jisté, že se to v dohledné době změní. Potvrzuje to i vývoj indexu trhu práce, který publikuje společnost Manpower. Zatímco čtyři procenta zaměstnavatelů hodlají v 1. čtvrtletí příštího roku zvýšit počet pracovníků, 9 % chystá opačný krok. Žádné změny nečeká 82 % zaměstnavatelů. Zmíněný index tak vykazuje hodnotu -5 %.

V Čechách je tento index v 1. čtvrtletí 2011 rovněž na -5 %, což je o tři procenta výše, než v předchozím výhledu na čtvrté čtvrtletí 2010, na Moravě -13 % (o čtvrtletí dříve to bylo -4 %). Hůře je na tom i Praha, kde má být počet přijímaných a propouštěných pracovníkův období od ledna do března příštího roku stejný a bude tak na nule. Zmíněný index tedy klesl o osm procentních bodů.

Práci je možné najít především ve zpracovatelském průmyslu - počet nově přijatých zaměstnanců má být o pět procent vyšší než propouštěných. Zaměstnavatelé ve zbývajících devíti sektorech, které index Manpowermonitoruje, jsou ovšem daleko pesimističtí: ve všech převažuje počet propouštěných pracovníků nad přijímanými. Nejhůře na tom má být cestovní ruch (ubytování a stravování), v němž hodlají zaměstnavatelé propustit o 22 procent více zaměstnanců, než nově nabírat, v odvětví zemědělství, myslivosti, lesnictví a rybolovu je hodnota tohoto indexu -20 %.

Porovnání jednotlivých odvětví v rámci České republiky


Reprezentativní vzorek 750 zaměstnavatelů v ČR, z něhož citovaný indikátor vychází, nabízí zajímavý pohled na český pracovní trh, tentokrát je však třeba více než jindy vzít v úvahu sezónnost některých sektorů, což platí především pro oblast cestovního ruchu, zemědělství, nebo stavebnictví.

Jak rovněž připomněla generální ředitelka společnosti Manpower pro Českou republiku a Slovensko Jaroslava Rezlerová, zpracovatelský průmysl zaměstnává více než 40 procent celkového počtu pracovních sil v Česku. Údaje o vývoji nezaměstnanostiv ČR za první čtvrtletí příštího roku tak mohou být nakonec příznivější, než naznačuje zmiňovaný index. Dnes, tedy 8. prosince, budou publikovány data o situaci na trhu práce v ČR za letošní třetí čtvrtletí.

Česko patří mezi sedm z 21 sledovaných evropských zemí, v nichž má index práce Manpower pro první čtvrtletí 2011 zápornou hodnotu. Zatímco v Rakousku je rovněž v minusu a dosahuje -7 procent, v Německu naopak činí + 7 procent, v Maďarsku je to +1 procento a v Polsku +5 procent. Data ze Slovenska nejsou k dispozici.

Ostatní kontinenty a subkontinenty vykazují daleko příznivější výsledky než Evropa. Platí to především pro Asii a Pacifik v čele s Indií (+41 %), Čínou (+38 %) a Tchaj-wanem (+32 %). V USA činí tento ukazatel +4 procenta proti 9 procentům, zaznamenaným o čtvrtletí dříve.

Vývoj české ekonomikyje v nemalé míře závislý na situaci Německa, které je naším největším obchodním partnerem. Jak sdělil serveru Peníze.cz Vilém Semerák z nezávislého analytického centra (think tank) Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu(IDEA), vývoj českého průmyslu je podle některých dostupných údajů za německým opožděn přibližně o měsíc, zatímco hospodářství ČR za ekonomikou našeho západního souseda o čtvrt až půl roku. Odrazí se tedy předpokládaný příznivý vývoj Německa v postupném poklesu nezaměstnanosti v české ekonomice?

Pokud má pravdu studie poradenské společnosti Roland Berger, která hodnotí situaci a vyhlídky střední a východní Evropy, nemůžeme rozhodně čekat žádné zázraky. Přední čeští manažeři, které RB oslovil, totiž nepředpokládají, že by u nás vznikl větší  počet nových pracovních míst a spíše počítají s tím, že bude stagnovat. Tomu odpovídá také další předpověď téže společnosti, podle které budou středoevropské ekonomiky, včetně české, stále více taženy především inovacemi, a nikoliv jako dosud „továrnami“, které dokázaly vstřebat daleko větší počet pracovních sil.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 12. 2010 12:46, Pavel

Nu, ono jde o to, jak dlouho to straseni tim socialismem vydrzi. Rikejte to tomu pulmilionu lidi, o kterych jsem presvedcen, ze by urcite par set tisic praci chtelo. Ono lizatko socialistickych jistot uz zachutnalo i treba v USA, kde se prace v podniku se statnimi zarukami povazuje za terno. Mimochodem i ja bych chtel zpet socialismus. Jako ucitel mam z toho kapitalismu stejne hovnajz a tam by me bylo lip. A ono nas bude pribyvat. A pristi rok uz to bude dost procent. Ale to si holt lidi musi uvedomit, proc litali tehdy v tom listopadu na Narodni. Jam tam nebyl, videl jsem to v telce a uz tehdy mi bylo jasne, ze z toho kouka v dlouhodobem horizontu akorat hlad a bida. Pro obycejne lidi. A jak je videt, UZ JE TO TADY!

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 12. 2010 13:11, Petr

Co asi tak čekalo socialismus po 40 letech v roce 1990, kdyby nešli komouši od vesla? Akorát ten tvůj hlad a bída.

To, že ses stal učitelem byla TVOJE DOBROVOLNÁ volba. O ěkolství, stejně jako o zdravotnictví, je obecně známo, že je DLOUHÁ DESTEILETÍ podfinancováno a platy tam nejsou nic moc. I když u učitelů při přepočtu peněz na odpracované hodiny to není vůbec špatné. A i když se započítává ona slavná "příprava" a "opravy písemek". Jesltiže sis tedy DOBROVOLNĚ vybral učitelství, pak nechápu, že se DIVÍŠ tomu, že situace skutečně je taková, jak ji VŠICHNI inteligentní lidé znají!

Doporučuji přečist: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010112804

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 08. 12. 2010 12:46)

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

14. 2. 2011 | 21:34 | K4

Nezlobte se ,ale českej národ stojí za hovno,všichni mají spoustu kecu a nic,když dneska poctivě děláš tak nedostaneš ani včas peníze,možná za 4měsíce a když si zaměstnán tak tě kapitalista ponižuje a chce po tobě neskutečné...více

9. 12. 2010 | 12:43 | Michal Kára

No jasně, že když někomu seberou a vám dají, že je to terno. Ale jen pro vás. Prostě, pro každou jistotu (třeba zaměstnání) musí existovat pro někoho povinnost (platit práci, kterou nechci). Pokud jste v té první pozici,...více

9. 12. 2010 | 12:32 | Michal Kára

Korupce a trh? No tak to zkusíme: "Pane, mám tady pro vás super nabídku. Mám tady prima výrobek s cenou 1000,-, ale když si ho koupíte za 2000,-, dám vám provizi 100,-, co vy na to, plácneme si?" No, pokud je zákazník duševně...více

8. 12. 2010 | 19:30 | Slávka

Neviditelná ruka trhu = korupce.Ta viditelná = zavalení našeho trhu podřadným asijským zbožím.Jednostranná orientace na automobilový a těžký průmysl zaměstannost nezvýší a v případě následného krizového období povede jen...více

8. 12. 2010 | 15:56 | Pavel

Nu, co se dalo čekat? Jestli věříš, že nás teď čeká něco lepšího, jsi mírně řečeno naivní. To, co je tu, nemá s kapitalismem nic společného a spíše by se to dalo přirovnat k vykřičenému domu. Včetně politických prostitutek....více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK