Jste bez práce? Hledejte ji v průmyslových podnicích.

František Mašek | rubrika: Co se děje | 8. 12. 2010 | 8 komentářů
Jste bez práce? Hledejte ji v průmyslových podnicích.
Česká ekonomika roste, na nižší míře nezaměstnanosti to ale zatím příliš znát není. Nelze dokonce vyloučit, že se ještě zvýší. Výjimkou je zpracovatelský průmysl. Zaměstnavatelé v dalších devíti sektorech, sledovaných firmou Manpower, ale chtějí spíše propouštět.

České hospodářství oživujemíra nezaměstnanosti však zůstává vysoká a zatím není jisté, že se to v dohledné době změní. Potvrzuje to i vývoj indexu trhu práce, který publikuje společnost Manpower. Zatímco čtyři procenta zaměstnavatelů hodlají v 1. čtvrtletí příštího roku zvýšit počet pracovníků, 9 % chystá opačný krok. Žádné změny nečeká 82 % zaměstnavatelů. Zmíněný index tak vykazuje hodnotu -5 %.

V Čechách je tento index v 1. čtvrtletí 2011 rovněž na -5 %, což je o tři procenta výše, než v předchozím výhledu na čtvrté čtvrtletí 2010, na Moravě -13 % (o čtvrtletí dříve to bylo -4 %). Hůře je na tom i Praha, kde má být počet přijímaných a propouštěných pracovníkův období od ledna do března příštího roku stejný a bude tak na nule. Zmíněný index tedy klesl o osm procentních bodů.

Práci je možné najít především ve zpracovatelském průmyslu - počet nově přijatých zaměstnanců má být o pět procent vyšší než propouštěných. Zaměstnavatelé ve zbývajících devíti sektorech, které index Manpowermonitoruje, jsou ovšem daleko pesimističtí: ve všech převažuje počet propouštěných pracovníků nad přijímanými. Nejhůře na tom má být cestovní ruch (ubytování a stravování), v němž hodlají zaměstnavatelé propustit o 22 procent více zaměstnanců, než nově nabírat, v odvětví zemědělství, myslivosti, lesnictví a rybolovu je hodnota tohoto indexu -20 %.

Porovnání jednotlivých odvětví v rámci České republiky


Reprezentativní vzorek 750 zaměstnavatelů v ČR, z něhož citovaný indikátor vychází, nabízí zajímavý pohled na český pracovní trh, tentokrát je však třeba více než jindy vzít v úvahu sezónnost některých sektorů, což platí především pro oblast cestovního ruchu, zemědělství, nebo stavebnictví.

Jak rovněž připomněla generální ředitelka společnosti Manpower pro Českou republiku a Slovensko Jaroslava Rezlerová, zpracovatelský průmysl zaměstnává více než 40 procent celkového počtu pracovních sil v Česku. Údaje o vývoji nezaměstnanostiv ČR za první čtvrtletí příštího roku tak mohou být nakonec příznivější, než naznačuje zmiňovaný index. Dnes, tedy 8. prosince, budou publikovány data o situaci na trhu práce v ČR za letošní třetí čtvrtletí.

Česko patří mezi sedm z 21 sledovaných evropských zemí, v nichž má index práce Manpower pro první čtvrtletí 2011 zápornou hodnotu. Zatímco v Rakousku je rovněž v minusu a dosahuje -7 procent, v Německu naopak činí + 7 procent, v Maďarsku je to +1 procento a v Polsku +5 procent. Data ze Slovenska nejsou k dispozici.

Ostatní kontinenty a subkontinenty vykazují daleko příznivější výsledky než Evropa. Platí to především pro Asii a Pacifik v čele s Indií (+41 %), Čínou (+38 %) a Tchaj-wanem (+32 %). V USA činí tento ukazatel +4 procenta proti 9 procentům, zaznamenaným o čtvrtletí dříve.

Vývoj české ekonomikyje v nemalé míře závislý na situaci Německa, které je naším největším obchodním partnerem. Jak sdělil serveru Peníze.cz Vilém Semerák z nezávislého analytického centra (think tank) Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu(IDEA), vývoj českého průmyslu je podle některých dostupných údajů za německým opožděn přibližně o měsíc, zatímco hospodářství ČR za ekonomikou našeho západního souseda o čtvrt až půl roku. Odrazí se tedy předpokládaný příznivý vývoj Německa v postupném poklesu nezaměstnanosti v české ekonomice?

Pokud má pravdu studie poradenské společnosti Roland Berger, která hodnotí situaci a vyhlídky střední a východní Evropy, nemůžeme rozhodně čekat žádné zázraky. Přední čeští manažeři, které RB oslovil, totiž nepředpokládají, že by u nás vznikl větší  počet nových pracovních míst a spíše počítají s tím, že bude stagnovat. Tomu odpovídá také další předpověď téže společnosti, podle které budou středoevropské ekonomiky, včetně české, stále více taženy především inovacemi, a nikoliv jako dosud „továrnami“, které dokázaly vstřebat daleko větší počet pracovních sil.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 12. 2010 12:46, Pavel

Nu, ono jde o to, jak dlouho to straseni tim socialismem vydrzi. Rikejte to tomu pulmilionu lidi, o kterych jsem presvedcen, ze by urcite par set tisic praci chtelo. Ono lizatko socialistickych jistot uz zachutnalo i treba v USA, kde se prace v podniku se statnimi zarukami povazuje za terno. Mimochodem i ja bych chtel zpet socialismus. Jako ucitel mam z toho kapitalismu stejne hovnajz a tam by me bylo lip. A ono nas bude pribyvat. A pristi rok uz to bude dost procent. Ale to si holt lidi musi uvedomit, proc litali tehdy v tom listopadu na Narodni. Jam tam nebyl, videl jsem to v telce a uz tehdy mi bylo jasne, ze z toho kouka v dlouhodobem horizontu akorat hlad a bida. Pro obycejne lidi. A jak je videt, UZ JE TO TADY!

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 12. 2010 13:11, Petr

Co asi tak čekalo socialismus po 40 letech v roce 1990, kdyby nešli komouši od vesla? Akorát ten tvůj hlad a bída.

To, že ses stal učitelem byla TVOJE DOBROVOLNÁ volba. O ěkolství, stejně jako o zdravotnictví, je obecně známo, že je DLOUHÁ DESTEILETÍ podfinancováno a platy tam nejsou nic moc. I když u učitelů při přepočtu peněz na odpracované hodiny to není vůbec špatné. A i když se započítává ona slavná "příprava" a "opravy písemek". Jesltiže sis tedy DOBROVOLNĚ vybral učitelství, pak nechápu, že se DIVÍŠ tomu, že situace skutečně je taková, jak ji VŠICHNI inteligentní lidé znají!

Doporučuji přečist: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010112804

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Česko a svět po krizi: existuje vize, jak dál?

26. 11. 2010 | František Mašek | 4 komentáře

Česko a svět po krizi: existuje vize, jak dál?

Svět, a hlavně malé země, jako Česká republika, čelí po finanční krizi a globální recesi řadě výzev. Česko však na ně není podle účastníků 1. ekonomické konference Rádia Česko příliš... celý článek

Jaký bude svět, Evropa a ČR v roce 2030?

15. 11. 2010 | František Mašek | 5 komentářů

Jaký bude svět, Evropa a ČR v roce 2030?

Varovné prognózy vznikají proto, aby se nesplnily. Jaký osud budou mít scénáře vývoje světa, Evropy a ČR do roku 2030, prezentované Střediskem bezpečnostní politiky při Univerzitě Karlově?... celý článek

Jak spořit na důchod, abyste byli za vodou

6. 9. 2010 | František Mašek | 29 komentářů

Jak spořit na důchod, abyste byli za vodou

Většina Čechů prý vystačí s důchodem 15-20 tisíc korun měsíčně. Na tuto penzi však dosáhne jen málokdo. Vždyť průměrný důchod od státu mírně převyšuje 10 tisíc korun a 71 procent české... celý článek

Mühlfeit: Bez reforem budou naše děti platit 80procentní daně

14. 6. 2010 | František Mašek | 4 komentáře

Mühlfeit: Bez reforem budou naše děti platit 80procentní daně

Česko udělalo v rozvoji ekonomiky velký krok dopředu, nyní jsme ale na rozcestí. Bez dlouhodobé vize, co dál a konsensu rozhodujících politických stran to nepůjde, říká šéf evropské... celý článek

Rok v krizi aneb podívejte se, jak svět prošel recesí

15. 9. 2009 | Jan Stuchlík

Rok v krizi aneb podívejte se, jak svět prošel recesí

Černé září 2008 uvrhlo svět do jedné z nejhorších finančních krizí. Krachy a zestátní velkých bank a pojišťoven v USA krizi odstartovalo. Světové burzy se propadly, cena zlata vystřelila... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.