Jak spořit na důchod, abyste byli za vodou

František Mašek | rubrika: Jak na to | 6. 9. 2010 | 29 komentářů
Jak spořit na důchod, abyste byli za vodou
Většina Čechů prý vystačí s důchodem 15-20 tisíc korun měsíčně. Na tuto penzi však dosáhne jen málokdo. Vždyť průměrný důchod od státu mírně převyšuje 10 tisíc korun a 71 procent české populace spoří každý měsíc na důchod ze svého necelých tisíc korun.

Česku patří, jak uvedl hlavní ekonom ČSOB Tomáš Sedláček, jeden nezáviděníhodný primát. Při přípravě materiálů k penzijní reformě vyšlo najevo, že více než 94 procent příjmů důchodců pochází od státu. Na důchod si sice střádá či investuje více než polovina české populace, často ale až ve věku kolem 50 let, kdy již jim penze zvolna klepe na dveře. Češi přitom v průměru vydají každý měsíc na důchod necelých tisíc korun, což zdaleka nestačí.

Jak uvedl člen představenstva a vrchní ředitel distribuce ČSOB Petr Hutla, většina českých občanů soudí, že vystačí s důchodem ve výši 15-20 tisíc korun měsíčně. Průměrný důchod od státu je ale daleko nižší - mírně překračuje deset tisíc korun. Mezi přáním a realitou je tak často velký rozdíl.

Omnibusové šetření společnosti Factum Invenio pro ČSOB, z něhož Hutla vychází, přineslo poněkud rozporuplné výsledky. Nadpoloviční většina Čechů (FI zkoumalo reprezentativní vzorek 739 respondentů od 18 do 60 let) se sice sama zabezpečuje na důchod, 55 procent z nich je ale zároveň přesvědčeno, že se o ně má ve stáří postarat stát. Že musí pro udržení své životní úrovně něco udělat oni sami, si uvědomuje necelá třetina lidí. Šest procent čeká, že se o ně postará rodina, další čtyři procenta, že to budou vlastní děti.

Na stáří nejméně spoří, a to kvůli nedostatku peněz, mladí, obyvatelé vesnic a lidé s příjmy do 15 tisíc korun. Ti bohatší zase raději šetří na něco jiného než je důchod,oproti ostatním si chtějí co nejvíc užít života, dokud to jde.

Češi obvykle spoří či investují na penzi až od 50 let. Pokud nemají existenční problémy výši měsíčních úspor pak často zvýší. Na 44 procent účastníků průzkumu se domnívá, že jim zhruba tisícovka vynakládaná každý měsíc na spoření či investice na přilepšení penze stačí.

Kdo začne se spořením či investováním, třeba i za pomoci rodičů, brzy, nemusí ke stáru investovat tak velké částky. ČSOB uvedla příklad spořivého občana ve věku 35 let, který v průměru v důchodu čeká příjem 17,5 tisíce korun při reálném zhodnocení konzervativní investice jedno procento za rok. Vzhledem k průměrnému důchodu 10 065 korun by tak měl spořit 2457 korun. Na důchod by tak získal dalších 7435 korun měsíčně.

Jak díky spoření získat očekávanou penzi

Současná situaceOptimální stav
Spoří v průměru806 korun2 457 korun
Celkové příspěvky účastníka261 144 korun796 068 korun
Celkové státní příspěvky48 600 korun48 600 korun
Výnos z vložených prostředků 164 282 korun447 996 korun
Celkem naspořeno474 026 korun1 292 664 korun
Hrubá měsíční doživotní penze2 727 korun7 435 korun
Poznámka: Jde o 35 letého muže, který bude spořit do 62 let, podle průzkumu firmy Factum Invenio v průměru očekává v důchodu příjem 17 500 korun. Při současném průměrném důchodu 10 065 Kč by měl ze spoření získat 7 435 korun měsíčně. Příklad nepočítá s inflací, předpokládá reálné zhodnocení konzervativní investice 1 % za rok.
Pramen: ČSOB

Uvedený příklad je podle viceprezidenta Asociace penzijních fondů Petra Beneše ilustrativní, nepočítá s inflací. Jednoprocentní reálné zhodnocení zase vychází z dlouhodobých výsledků penzijních fondů.

Inflaci se nikdo nevyhne, reálné zhodnocení o jedno procento ročně je ovšem lepší než nic, ale v reálu málo. Kdo chce naspořit potřebnou sumu peněz, měl by tedy při dlouhodobých investicích na penzi na deset, dvacet či třicet let vzít v úvahu i pravidelné investice do rizikovějších instrumentů, tedy akcií, smíšených či akciových fondů, případně komodit a komoditních fondů. A nenechat se odradit nejistotou na trzích.

Kolik a jak dlouho ale spořit? Na kalkulačce Peníze.cz hodnota úspor jsme simulovali třicetiletou, dvacetiletou a desetiletou investici s průměrným zhodnocením šest procent ročně (někdy uváděným u fondů životního cyklu), tříprocentní roční inflací a rentou vyplácenou 20 let. Aby investor získal únosnou částku 7322 korun měsíčně, musí během 30 let investovat 2500 korun za měsíc, při dvacetiletém horizontu již ale kolem 4028 korun měsíčně a na deset let dokonce 8416 korun, což je pro málokoho reálné.

Hodnotu počátečních 7322 korun navíc snižuje inflace. Kdo tedy nechce, aby jeho renta reálně klesala, měl by spořenou částku postupně zvyšovat. To je snad reálné v prvním, možná i ve druhém případě, málokdo si ale může dovolit investovat měsíčně devět či více tisíc korun, jako v posledním uváděném případě.

Kolik je třeba spořit 10, 20, 30 let k dosažení stejné renty

Hodnota úspor za 30 let (v Kč)Hodnota úspor za 20 let (v Kč)Hodnota úspor za 10 let (v Kč)
nominálněreálněnominálněreálněnominálněreálně
Úspory celkem2 511 2871 022 1601 861 1001 022 1581 379 2081 022 125
Výše první renty (dnes)17 991 7 32213 3337 3229 8817 322
Spořená částka (poslední rok) 2 5001 0174 0282 2128 4166 237
Výše poslední renty (dnes)17 9914 02813 3334 0219 8814 021
Poznámka: Zhodnocení činí v průměru 6 procent ročně, inflace 3 % p. a. Renta je vyplácena 20 let. Kvůli inflaci by bylo třeba k udržení renty ve výši 7 322 korun spořenou částku zvyšovat.
Pramen: Kalkulačka www.penize.cz Hodnota úspor

Z průzkumu FI vyplývá, že tři čtvrtiny oslovených považují za nejvhodnější způsob spoření na stáří penzijní připojištění, 40 procent životní pojištění. Uvedené fakta ale názorně ukazují, že kdo má rezervy, neměl by je pouze nechávat v bance a využívat jen penzijní připojištění a stavební spoření, nebo třeba také zajištěné fondy. Azačít s pravidelným investováním či spořením co nejdřív.

Věřme, že chystaná důchodová reforma neumožní pouze vznik agresivněji investujících penzijních fondů, ale zvýhodní také jiné formy dlouhodobých investic na penzi, například přes podílové či investiční fondy, nebo individuálně. Penzijní fondy jsou sice přinejmenším pro část Čechů užitečné – jinak by asi nenaspořili vůbec nic – jejich problémy s nízkou penzí ale samy o sobě těžko vyřeší.

Také spoříte na penzi? Do čeho a proč investujete? Napište nám o tom!

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 29 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 9. 2010 9:21, Jose

Osobně považuji takové produkty jako penzijní spoření či životní pojštění za jeden z největších podvodů na občany. Proč ? Položím pár otázek. Máte své měsíční příspěvky zasíláné do těchto produktů pod kontrolou. Všichni spořitelé předpokládají, že správci těchto produktů nezkrachují. A když tak vše zalepí stát. Víme, že největší americký penzijní fond je před zhroucením? Víme, že i přes veškerá současná úsporná opatření, která vláda v současné době přijímá bude naše zadlužení po roce 2015 činit téměř 2 biliony korun. S takovým dluhem, který se za celou dobu existence ČR vůbec nesplácí , je možné naložit po odeznění krize jen jedním historicky daným způsobem, tj. jeho monetizací, tj. tištěním nových bankovek, inflací a zase inflací. Naspořené prostředky na penzijku či životku nejsou pro mne žádné aktivum. Aktivum pro mne nejsou spořené tištěné papírky ale takový majetek, který mám pod kontrolou, který mi pravidelně vydělává další finance,krerý mi nedevastuje inflace, se kterým mohu kdykoliv svobodně disponovat. A ne čekat až do důchodu až na to co mi tam inflace vlastně zanechala. Ale správci těchto produktů nám budou tvrdit opak, z čeho by také žili a vydělávali ?

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 9. 2010 9:31, erika

Naprostý souhlas. Dnes se uměle vytváří nezaměstnanost. A kde mam vzít na spoření??

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (29 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Chcete do důchodu a chybí vám některé doklady? Přečtete si, co dělat!

3. 9. 2010 | František Mašek | 35 komentářů

Chcete do důchodu a chybí vám některé doklady? Přečtete si, co dělat!

O důchod, třeba i předčasný, je nutné žádat se čtyřměsíčním předstihem. Kdo nechce mít potíže, měl by dávno předtím požádat správu sociálního zabezpečení o informativní osobní list... celý článek

Rakouské důchody: spoření od mládí nese ovoce

14. 4. 2010 | František Mašek | 3 komentáře

Rakouské důchody: spoření od mládí nese ovoce

Rakušané preferují konzervativní investice na penzi. Jejich důchod přesto podle OECD činí 80 procent platu. Stát je totiž štědrý, Rakušané si navíc na penzi šetří od mládí a víc než... celý článek

Bezděk: Lidi na větší spoření na penzi nemají peníze

8. 3. 2010 | Jan Stuchlík, František Mašek | 28 komentářů

Bezděk: Lidi na větší spoření na penzi nemají peníze

Český důchodový systém už nikdy nebude v plusu. Proto by o jeho reformě měli začít uvažovat i ti, kteří ji chtěli odsunout o několik desítek let, říká Vladimír Bezděk, ředitel penzijního... celý článek

Pavel Kohout: Tahle země je pro starý!

28. 1. 2010 | Martin Vlnas | 17 komentářů

Pavel Kohout: Tahle země je pro starý!

Ideálním důchodovým systémem by mohla být ekonomika, která v rozhodující míře spoléhá na rodinné vazby, kdy děti živí své staré rodiče, říká Pavel Kohout, člen poradního sboru ministra... celý článek

Partners Financial Services