Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Chcete do důchodu a chybí vám některé doklady? Přečtete si, co dělat!

František Mašek | rubrika: Jak na to | 3. 9. 2010 | 19 komentářů
O důchod, třeba i předčasný, je nutné žádat se čtyřměsíčním předstihem. Kdo nechce mít potíže, měl by dávno předtím požádat správu sociálního zabezpečení o informativní osobní list důchodového pojištění, v němž zjistí, zda má vše, co je nutné k výpočtu jeho penze.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 6. 2011 12:19, David

Já si taky zkusil požádat pro jistotu a zjistil jsem, že mne jeden zaměstnavatel nenahlásil na sociálku a firma zkrachovala. nebyl jsem schopen od likvidátora dostal potvrzení pro sociálku a úřednice u nás v Brně na ČSSZ mi rozhodně s ničím pomoci nechtěly, že prý nevědí, co s tím. Nakonec jsem musel likvidátorovi pohrozit, že na jeho firmu pošlu kontrolu z finančního úřadu a inspektorátu práce - on totiž kromě toho vlastní firmu. Tohle zabralo a doklady jsem měl do týdne doma.
Takhle to v tomhle státě chodí, nech se v práci odírat od zaměstnavatele, plať státu daně, ale nepočítej s tím, že ti stát zaručí své služby.

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

3. 9. 2010 10:58 | Marie

Ano, žádala a byla jsem na 100% přesvědčená, že je to v pořádku. Byla jsem však velmi překvapená, když mi výpis přišel a chyběly tam doby asi za celé 4 roky a právě u těch zaměstnavatelů ze státního či polostátního sektoru. Byla jsem však ujištěna, že pokud si schovávám tzv. výplatnice, což opravdu celoživotně činím, tak by v prokazování neměl být problém, protože se jako doklad uznávají. Tak jsem dalšího nic nepodnikala. Není na to kdy, je mi 55 a šetřím si na důchod, proto musím hodně pracovat a snažit se vydělávat jak se dá, zvlášť proto, že jsem také, jak jinak, v současné krizové době a ve svém věku, přišla loni o zaměstnání a byla jsem doslova dokopaná zkusit se živit jako OSVČ, pokud jsem nechtěla zůstat na podpoře. A to jsem nechtěla, protože mám doma ještě dceru, která studuje v třetím semestru na VŠ a myslím si, že mám sama jako VŠ přece jen na víc.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

3. 9. 2010 14:10 | cyril neumann

ano,zažádal,trvalo to však více než 90dní,cca 120dnů,no nic hrozného,ale spíš se v tom nevyznám,je to pro normála složité,ale to se dá zjistit.cn
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

3. 9. 2010 14:13 | Jiří Hlaváček

Žádal jsem si loni, přišel výpis v poměrně krátké době a všechno bylo v naprostém pořádku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

3. 9. 2010 15:21 | Aleš

Cca 3měsíce po žádosti přišel výpis. Náhradní doby chybí všechny + další tři zaměstnavatelé (z nich dva už neexistují)- celkem téměř jedenáct let.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

6. 9. 2010 12:02 | Coze

Ja to fakt nechapu. Stat dostava dane z prijmu a socialni pojisteni, na vse je zvlastni papir, a to mu nestaci jako dukaz toho, ze clovek dane penize jako plat doopravdy dostal?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

6. 9. 2010 16:48 | Honza

Předloni jsem si zkusmo zažádal, asi po 2 měsících došel výpis a překvapení - všichna zaměstnání po roce 1990 v pořádku (bál jsem se, zda i malí zaměstnavatelé poslali), naopak mi chybí období 1987 - 89 - státní zaměstnavatel před vojnou a celá vojenská služba. Ve výpise píší něco o tom, ať nyní nezasílám chybějící údaje, že se k tomu budou vyjadřovat až jednou - půjdu- li za pár desetiletí do důchodu. Jak vidím z článku, asi by to chtělo teď vyžádat podklady a uschovat je - nebo přeci jen je poslat na ČSSZ?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

16. 9. 2010 17:56 | Mirek

V článku je chyba - studim se do náhradní doby pojištění počítá jen do 24 let a ne jak je uvedeno do 26 let věku. cituji §15 zák.155/95 Sb.: "...Za náhradní dobu pojištění se považuje též doba studia získaná před 1. lednem 1996 podle předpisů platných před tímto dnem, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let..."
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

14. 2. 2011 17:06 | JIří Bursa

Dobrý den. O výpis jsem žádal obdržel jsem ho do 90 dnů. Po otevření jsem zjistil, že vněm je uveden souhrn odpracovaných dní. Z takto vyhotoveného výpisu nelze zjistit zda mě co nechybí. Asi mi dáte zapravdu Bursa
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

14. 2. 2011 19:04 | Jaroslav Novák

Dobrý den. Ano, žádal jsem o výpis v loňském roce a obdrže jsem jej, do měsíce. Spokojenost. J.N.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

20. 4. 2011 17:49 | Jaroslav Zedek

Dobrý den, rád reaguji na Váši nabídku. Žádal jsem o informativní osobní list důchodového pojištění už dvakrát. Po prvé mě chyběl zápočet stůdia a dokonce jsem se dozvěděl jak to mám napravit. Po druhé jsem s žádostí zaslal i vyuční list, aby byla učiněna náprava, ale s vypisem se mě dostala informace a to (Vaši žádosti nelze o doplnění doby učení do IOLDP nelze vyhovět, neboť z předloženého dokladu není patrna doba učení, tzn. doklad není jednoznačný z hlediska doby učení od - do). Vyřizuje Jansová, naše značka 521 028 201/444. Tak tedy nevím co mám předložit, protože školu, kterou jsem ukončil po třech letech už několik roků není. Budu moc rád když mě poradíte. Předem děkuji a přeji hezký den Jaroslav Zedek, Přerov
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

4. 6. 2011 12:19 | David

Já si taky zkusil požádat pro jistotu a zjistil jsem, že mne jeden zaměstnavatel nenahlásil na sociálku a firma zkrachovala. nebyl jsem schopen od likvidátora dostal potvrzení pro sociálku a úřednice u nás v Brně na ČSSZ mi rozhodně s ničím pomoci nechtěly, že prý nevědí, co s tím. Nakonec jsem musel likvidátorovi pohrozit, že na jeho firmu pošlu kontrolu z finančního úřadu a inspektorátu práce - on totiž kromě toho vlastní firmu. Tohle zabralo a doklady jsem měl do týdne doma. Takhle to v tomhle státě chodí, nech se v práci odírat od zaměstnavatele, plať státu daně, ale nepočítej s tím, že ti stát zaručí své služby.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+20
Líbí
Nelíbí

28. 6. 2011 0:45 | Dana

Dobrý den, požádala jsem a během dvou měsíců jsem inf. list důchodového pojištění měla.Co mne ale překvapilo, byly chybějící léta zaměstnání.8 let u jednoho podniku a 1 rok u jiného podniku.Dále je přehled nepřehledný, nejsou zde uvedení zaměstnavatelé, pouze doba od kdy jsem byla zaměstnána a do kdy, odpracované dny, druh doby, vyměřovací základ a vyl. doba. Moc mě chyběly neuvedení zaměstnavatelé.Chybějící roky jsem se snažila dohledat e-mailem ve spisovna@aries-archiv.cz, odkud odpověděla Pavlína Hrůšová administrativní pracovnice ARIES DATA a.s. Byla velmi ochotná a snažila se mě pomoci výpisem všech zaměstnavatelů, které zde měla. Bohužel jsme hledaný podnik nenašli, ale odpověď od této pracovnice byla rychlá a snaha pomoci na vysoké úrovni.Na další podnik, jsem se informovala na této adrese meziarchiv@iex.cz a zde jsem dostala strohou odpověď v tomto znění: Zpět, nelze vyřídit. Od kdy do kdy jste tam pracovala musíte uvést do žádosti o přešetření této doby Vy. Důležitější je rok ukončení prac. poměru. Doplňte požadované a celou žádost pošlete znovu, pokud zde budou pro tuto dobu podklady, bude Vaše žádost přešetřena nebo dostanete negativní sdělení. Správní meziarchiv Želetice
proto jsem 30.5 opět sepsala žádost,( přesně jsem však data neznala)a poslala na uvedenou adresu ještě jednou s tím, že jsem popsala podrobněji vše, co jsem věděla.Bohužel nepřišla ani stručná odpověď,že žádost byla přijata, takže jsem napsala ještě jednou dne 3.6 vylepšenou žádost, protože jsem se domnívala, že jsem vše napsala asi špatně ale opět nikdo nepotvrdil přijetí žádosti.Tak jsem napsala dne 15.6 na ministerstvo zemědělství s tím, že nevím, jestli na zmíněné adrese přijali mou žádost a jestli by mě nepomohli a ještě jednou prosbu, na Správní meziarchiv v Želeticích. No a odtud se paní se ozvala tímto způsobem: Dobrý den, Vaši urgenci jsme vyhodnotili jako neoprávněnou: lhůta 30 dnů ode dne podání Vaší žádosti zde překročena nebyla. Vzhledem k tomu, že dosavadní zdejší šetření bylo negativní (přičemž se musí prověřit celá řada archivních kartonů a ani Vaše žádost není jediná), není Vaše netrpělivost namístě. Podklady pro Vámi požadované potvrzení zde nebyly zjištěny, takže Vám doporučujeme obrátit se ještě na Ministerstvo zemědělství ČR, odbor vnitřní správy, Těšnov 17, 117 05 Praha, které si do své správy v minulém roce převzalo některé mzdové listy bývalých státních statků. Správní meziarchiv Želetice
Takže jsem jen chtěla tímto napsat všem žadatelům, že opravdu záleží na tom, jak ochotní budou zaměstnanci archívů. Myslím si, že jsem mohla dostat odpověď, že je má žádost v řízení, ale to se neděje.Z míst, kde byli zaměstnanci ochotní,mám již hledaná data doma, jo, a zaplatila jsem ještě 250Kč, takže to nebudete mít zadarmo. Na další chybějící rok zatím čekám, ale musela jsem se ještě jednou dotázat, zda je má žádost v řízení.Je v řízení, jsem klidná, ale myslím si, že právě proto, že toho chci zřejmě moc od zaměstnanců, kteří přijímají žádosti, tak si myslím, že odpověď a snad i hledaná data přijdou na konci zákonného období tj. 30 dnů.Jen jsem si vzpomněla na staré dobré občanské průkazy, kde byla všechna data, kde jsme pracovali.Jinak přeji všem čtenářům lepší pořízení a méně starostí, než jsem a mám dnes já.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

9. 10. 2012 9:39 | Dáša

Dobrý den,dnes mě došel výpis a nestačím se divit.Jsem zvědavá,jak se vyřeší chybějící doba na ÚP(sice jenom 2měsíce) a to,když mám potvrzení z ÚP a jsem nějakej den ještě vedená jako zaměstnanec.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

30. 6. 2014 14:13 | Věra Synková

Dobrý den,studovala jsem na Provozně ekonomické fakultě , obor Provoz a ekonomika řízení na Suchdole v Prazev roce 1975.
Po přijímacím řízení jsem byla od 28.7. na brigádě sběr cibule ve Všetatech – do 23.8. , 8.9. zápis a 14 denní kurz, poté bramborová brigáda, 29.9. zahájení školního roku. Studovala jsem v Lánech celý 1. semestr. Bohužel z vážných rodinných důvodů jsem musela studium k 31.1. 1976 ukončit. Na toto období bych z VŠ potřebovala potvrzení o studiu pro důchodové pojištění. Z vysoké školy jsem se dozvěděla, že bohužel archiv nedokončených studií Ekonomické fakulty byl zničen (hovořila jsem přímo s archivářkou VŠZ) a tak mi nemohou pomoci. Vysokou školu jsem nakonec vystudovala - při zaměstnání. Všechny ostatní doklady mám. Mohla bych požádat o radu - co mohu ještě udělat, jak postupovat ??? Děkuji Vám, Věra Synková
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

26. 8. 2014 8:57 | mirek

Děkuji za upozornění, že Meziarchiv Želetice je „téměř nedobytný“. Ač jsem postupoval doporučeným způsobem, tj. několik let jsem žádal o informativní osobní list důchodového pojištění, mám v závěru důchodového řízení problémy. Odcházím do předčasného důchodu (zdravotní důvody a ztráta zaměstnání v 60 letech…), takže „pokutu“ v podobě sníženého důchodu cca 1400,- Kč akceptuji. Co mne „vytáčí“ a s čím se těžko vyrovnávám je: 1. Nezapočítání celé doby řádného studia – prakticky celý 5. ročník (bez 3 dnů!) mi nebyl započítá, protože dle zákona se započítává doba do dosažení 24 let (18 + 6). 2. Informativní osobní list důchodového pojištění neobsahuje sumář celkové doby pojištění. Tak žadatel o důchod tuto dobu zjistí až když je prakticky pozdě – po obdržení „Rozhodnutí o důchodu“. Zjistí např., že má odpracováno 42 roků a 354 dnů!!! Chybějících 11 dnů představuje ztrátu na důchodu cca 250,.Kč/ měsíc. A má na doplnění 30 dnů! A v nějakém meziarchivu leží , možná(?) doklady o dvou letních brigádách představujících 60 dnů, kterými by se dalo „vykompenzovat“ 12 dnů (60 dnů studia x 0,8 = 48 dnů, 60 dnů brigády(=zaměstnání) x1,0 = 60 dnů, pro ČSSZ to znamená 60 – 48 = 12 dnů). Musím platit za něco, co jsem si už jednou platil svými daněmi a nemám jistotu, že to bude vyřízeno včas!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

3. 5. 2015 14:59 | miroslav vrana

existuje prosim elektronický portál,kde si mužu zjistit kolik mám odpracováno let.prý býl již spuštěn.děkuji za odpověd
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

16. 7. 2015 7:20 | Hanka

JAK JE MOŽNÉ O INFORMATIVNÍ OSOBNÍ LIST POŽÁDAT? Žádost o IOLDP lze podat některým z následujících způsobů: • písemně s využitím tiskopisu „Žádost o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění“, který je k dispozici na webových stránkách ČSSZ (www.cssz.cz/cz/tiskopisy/duch odove-pojisteni.htm),případně formou volného dopisu (musí obsahovat rodné číslo žadatele, jméno, příjmení, rodné příjmení a adresu nebo ID datové schránky, na kterou má být zaslán), který se zasílá na adresu ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5, • v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem na adresu e-podatelny: posta@cssz.cz, • datovou zprávou prostřednictvím informačního systému datových schránek do datové schránky ČSSZ ID: 49kaiq3, • online prostřednictvím ePortálu ČSSZ na adrese: eportal.cssz.cz, konkr. služba „Žádost o sestavení informativního osobního listu důchodového pojištění”. zdroj: www.cssz.cz
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

5. 4. 2018 7:11 | Kateřina

Žádala jsem a přišel mi obratem - spokojenost.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

7. 12. 2018 12:14 | Dana Hrdinová

Když jsem se na sociálním zabezpečení ptala,kde dohledání rok1982 bylo mě řečeno že to je můj problém.Oni nevědí
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 475 360 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Další čtení na flowee.cz

MeToo na Wall Street: Manažeři se bojí scházet se ženami

MeToo na Wall Street: Manažeři se bojí scházet se ženami

Už žádné obídky s kolegyněmi. Nesedat si vedle nich ve vlaku. Hotelové pokoje jim rezervujte...více

Rozhovor: České sklo ve světě pořád chtějí. Kvůli tradici a designu

Rozhovor: České sklo ve světě pořád chtějí. Kvůli tradici a designu

České sklo je na tom podobně jako pivo. Jeho výroba je tradiční a v Evropě má pro svou...více

Proč Facebooku nejdou ani bohulibé projekty

Proč Facebooku nejdou ani bohulibé projekty

Jak se na Facebook dívá Jessica Powellová, bývalá viceprezidentka Googlu pro komunikaci...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Mojmír Hampl

viceguvernér ČNB

Patrik Nacher

podnikatel a ekonom

Mojmír Hampl
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 6 duelů
×
Patrik Nacher
ÚSPĚŠNOST
33,33 %

z 6 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK