Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší

| rubrika: Co se děje | 1. 10. 2010 | 7 komentářů
Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší
Výše podpory v nezaměstnanosti a délka jejího čerpání se v zásadě nezmění. Získá ji ale menší počet uchazečů než tomu bylo dosud.

Pravidla pro podporu v nezaměstnanosti se s největší pravděpodobností zpřísní. Počítá s tím návrh, který schválila vláda a na konci října o něm mají rozhodovat poslanci. Nezkomplikují-li to nově zvolení senátoři, měly by novinky platit od ledna 2011.

Samotná výše podpory a délka čerpání se sice v základní variantě nezmění, rozšíří se však okruh případů, kdy uchazeč o práci nárok získá menší nebo dokonce nulovou podporu.

Kdo dostal odstupné, zatím pomoc nepotřebuje

Od ledna zřejmě nedostane podporu v nezaměstnanosti ten, kdo při odchodu z předchozí práce dostal od zaměstnavatele odstupné. Podpora se mu nezruší úplně, ale na odpovídající počet měsíců odloží.

Když tedy někdo dostane jako odstupné tři měsíční platy, nezíská po tyto tři měsíce současně podporu v nezaměstnanosti.

"Přijde mi to logické. Je přece nepřijatelné, když někdo dostane odstupné a hned se přihlásí na úřad práce a chce podporu v nezaměstnanosti. Vždyť potom má vlastně větší příjem, než měl předtím, navíc z peněz ostatních spoluobčanů," vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Pokud uchazeč nenajde během doby, kterou mu "pokrývá" odstupné, nové zaměstnání nebo nezačne podnikat, začne po skončení této doby pobírat podporu v normální výši a délce. Prakticky se mu tak jen odloží o pár měsíců, ale nezkrátí.

Nižší podpora pro toho, kdo dá výpověď nebo odejde dohodou

Další novinka je komplikovanější: Kdo sám podá výpověď nebo odejde dohodou, dostane nižší podporu. Ve standardní výši mu podpora zůstane jen tehdy, jestliže šlo o "vážné důvody".

Právě v definici vážných důvodů (a jejich posuzování úředníkem) je první z možných problémů.

Lidé by si ale měli dát pozor i v případě, když je chce propustit zaměstnavatel. Podpora jim totiž neklesne jen tehdy, pokud od něj dostanou výpověď. Pokud přistoupí na dohodu, riskují opět snížení podpory.

Člověk, který bez vážných důvodů sám podá výpověď nebo odejde dohodou, dostane na podpoře jen 45 procent předchozího průměrného výdělku. Nikoliv až od pátého měsíce jako dosud, ale už od začátku.

Uchazeč s předchozím průměrným výdělkem 15 tisíc korun by tak (oproti standardní podpoře) přišel celkově o 7 500 korun, uchazeč s průměrným výdělkem 20 tisíc by (oproti standardní podpoře) přišel celkově o 10 tisíc.

Ministerstvo zatím nedokáže odhadnout, kolika lidí se nové pravidlo dotkne a jak díky němu stát ušetří.

Pro úplnost dodejme, že už nyní nemá podle platných pravidel nárok na podporu ten, kdo v posledních šesti měsících před (opětovným) zařazením do evidence uchazečů bez vážného důvodu opakovaně sám ukončil vhodné zaměstnání, zprostředkované úřadem práce. Podpora se mu tedy nesnižuje, ale rovnou odmítá.

Celý text si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 10. 2010 16:39, caryfuk

A co kdyby vláda se také starala o zaměstnané? Jsi v práci a drž hubu a krok, jestli se k Tobě chová zaměstnavatel jak hajzl, opět drž hubu a krok, protože stát Tě nepodpoří. Stát zajímajíé pouze Tvoje daně a jak s Tebou vyčůrat- Fluktuace neexistuje. Musíš brát, ubohý malý blbísku to, co je.

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

18. 1. 2012 | 21:14 | Very

Dobrý den, myslím si,že kdyby páni poslanci pobírali ty "ubohé" platy,měli platit výdaje,které si sami určili,tak by je tyto změny a obírání lidí ihned přešlo.Nejen,že zaměstnaní lidé se nemůžou domáhat vlastních platů,ale...více

9. 1. 2011 | 9:59 | Dana

ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)by měl také promyslet, co bude s lidma, kteří nedostanou odstupné.Podnikatele, kteří nevyplatí zaměstnancům co by měli, by měli pokutovat 3x tak vysokou finanční částkou,...více

18. 11. 2010 | 19:47 | Pavol

Já sem dal na konci lednau zaměstnávatele výpověď z důvodů nevyplacené mzdy + odstupné ve výši 3 mesíčních platů. Samozřejme sem nedostal ani výplatu a ani odstupný nemít peníze tak je zemne totálna socka , na úřadu sem se...více

29. 10. 2010 | 15:10 | Fanynka

manžel pracuje od r.1972 u jednoho podniku od 1.1.2011 má dostat výpověd a tříněsíční odstupné.Je mu 61 let.Má nárok na podporu v nezaměstnanosti? více

8. 10. 2010 | 21:48 | Pavel

No, máš recht více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK