Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jediné slovo v zákoně bere peníze těm, kdo dají výpověď

| rubrika: Co se děje | 3. 12. 2010 | 9 komentářů
Jediné slovo v zákoně bere peníze těm, kdo dají výpověď
Kdo má dostat od zaměstnavatele odstupné, nemá podle novely zákona o zaměstnanosti určitou dobu nárok na podporu od státu. Malér nastává, když mu zaměstnavatel toto odstupné nezaplatí.

Jedno slovo v novele zákona o zaměstnanosti, který je součástí úsporných kroků vláda Petra Nečase, může vést k tomu, že se lidé, kteří přišli o práci ne vlastní vinou, mohou ocitnout na čas úplně bez peněz.

Podle právníků, kteří pracují pro Sdružení na obranu spotřebitelů, se závažná chyba týká lidí, kteří sice mají dostat od zaměstnavatele odstupné, ale peníze neuvidí.

Podle schváleného zákona tito lidé nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti, protože jsou po určitý čas kvůli odstupnému zabezpečeni a další peníze od státu nepotřebují. Ale to, jestli skutečně peníze dostali, nehraje žádnou roli.

Ne vyplaceno, ale přísluší

Nárok na podporu od státu tak nemají ani lidé, kteří by sice měli odstupné dostat, ale nestane se tak. "Text zákona nehovoří o tom, že nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá ten, komu bylo odstupné vyplaceno, ale ten, komu odstupné přísluší," uvedl ve svém právní rozboru Tomáš Palla, který je poradcem Sdružení na obranu spotřebitelů.

Bez peněz tak podle něj zůstane člověk, který dá výpověď, protože mu jeho zaměstnavatel neplatí už druhý měsíc výplatu. Má sice podle zákona nárok na odstupné ve výši tříměsíčních platů, ale odstupné od firmy nedostane.

"Zaměstnanec, který ukončil takto pracovní poměr, neboť jeho finanční situace mu již neumožňovala setrvávat v pracovním poměru u nesolventního zaměstnavatele, se dostaví na úřad práce, kde mu je sděleno, že podpora v nezaměstnanosti mu bude poskytnuta až po uplynutí tří měsíců," uvedl na serveru Epravo Palla.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti


Celý text si přečtete na Aktuálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 12. 2010 10:10, Dodo

Lze vůbec od našich zákonodárců očekávat bezchybné zákony? Dokud nebudou placeni pouze za kvalitně odvedenou práci a zodpovědní za chyby a šlendrián, tak si na nás můžou vymyslet prakticky cokoliv... Taky proč ne, stejně je zase v příštích volbách pošleme ke korytům...

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 12. 2010 11:56, Michal Kára

Velmi podobný článek byl před pár dny na Aktuálně.cz. Tam si autor alespoň dal práci a sehnal si vyjádření druhé strany. To znělo logicky - že pokud se díky nevyplacení příslušejícího odstupného ocitne občan v hmotné nouzi, může požádat o dávky v hmotné nouzi.A když už jsme u toho, kdyby eventuelně podporu dostával i občan co mu odstupné dostal nebylo vyplaceno, co by se dělo, když by ho nakonec s odstupem několika měsíců (nebo let) dostal? Logicky by musel podporu v nezaměstnanosti vracet, k době, po kterou může pobírat podporu by se zpětně přičetla doba těch třech měsíců (a možná, že mezitím díky vyčerpání té doby podporu nedostával), prostě bordel. Navíc by se muselo nějak kontrolovat, že dotyčný podporu už dostal a že ji má vrátit. A, pokud si vzpomínám, mluvilo se něco o tom, že při nevyplacení odstupného toto vyplatí stát a pak to bude vymáhat, ale možná to spadlo pod stůl.


Šváb: Prima konspirační teorie, teď už jen vymyslet, jak se na tomhle může nějaký "bohatý" obohatit :-)

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

13. 7. 2011 | 21:01 | Tom

Chyb v Nečasových i Škromachových zákonech je daleko více! Že nevíte, jak zůstat v nemoci bez prostředků nikoliv 3 dny, ale rovnou 14? Na základě zákona zkrachovalého "vědce" a občana-demokrata Nečase to jde! Že nevíte, kdy...více

13. 3. 2011 | 9:37 | Slávka

Na defenestraci musí být ještě hůře.Bohužel. více

5. 12. 2010 | 12:40 | losnuevosvidentes

Osvícený názor. Dav se více než snadno ovládá. více

5. 12. 2010 | 12:35 | eďa

Buď se bojíte a pak budete uloven jako kořist anebo se nebojíte, pak jste blíž lovci kořisti. více

3. 12. 2010 | 19:57 | Greeg

Když vydíme co je tam v PRAZE za garnitůru tak proč o tomto problému pišeme na internetu a nejdeme do ulic PRAHY ,a na patřičná místa pořádně se ozvat ,když to není první případ PROČ ??????? Jsme stádo ovcí ,nebo cvičené...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK