Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci
Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase zkrátit dobu podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc a změnit i její výši. Nyní ho projednávají poslanci. Pokud ho schválí a přidají se k nim i senátoři a prezident, začne platit od roku 2009.

Ke konci března evidovaly úřady práce nejméně uchazečů o práci v tomto měsíci od roku 1998. Zároveň se zvýšil počet volných pracovních míst na více než 151 000, což je nejvíce v historii sledování. V některých okresech je dokonce více volných míst než uchazečů o zaměstnání.

Přesto se stále stává, že někteří nezaměstnaní odmítají nabízenou práci. Personální šéf jednoho ostravského supermarketu se svěřil místním novinám s následujícím případem: Přišla za ním asi padesátiletá žena s papírem na místo prodavačky od pracovního úřadu. A hned spustila: „Pane vedoucí, dejte mi potvrzení, že už je to obsazené.“ Zkoprnělý šéf nesměle namítnul, že to místo je volné a prodavačku do zeleniny potřebuje. „Uchazečka“ o práci se ohradila tím, že za nabízený plat pracovat nebude, protože na podpoře si přijde téměř na to samé a navíc nemusí nikam dojíždět.

Navrhované změny v novele Zákona o zaměstnanosti

  • snížení doby pobírání podpory v nezaměstnanosti o 1 měsíc
  • dávky za první dva měsíce budou činit 65 % předchozího průměrného čistého výdělku, další dva měsíce 50 % a dále 45 %
  • maximální výše podpory zůstane zachována – tj. 12 249 Kč
  • o podporu přijdou lidé, kteří během půlroku dvakrát bezdůvodně odešli z práce zprostředkované úřadem práce, odmítli rekvalifikaci nebo veřejně prospěšné práce pro obec
  • odmítači rekvalifikace přijdou po pěti měsících i o sociální dávky a budou dostávat pouze existenční minimum – 2 020 Kč

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce takové odmítání práce omezit. Navrhuje zkrátit dobu pobírání podpory v nezaměstnanosti a výrazné sankce, pokud člověk bez práce nebude na hledání nového zaměstnání spolupracovat.

„Stát není dojnou krávou pro ty, kteří opakovaně dávají najevo, že o práci nestojí. Nedochází na úřad práce, odmítají nabídky k práci, pro takové i ony dva tisíce existenčního minima jsou až moc,“ tvrdí jedna z pracovnic Úřadu práce hl. města Prahy. Hlavní město má registrováno zhruba sedmnáct a půl tisíc lidí na podpoře a v nabídce více než 101 tisíc volných míst, a to i pro vysokoškoláky a vyučené s maturitou.

I okresy s tradičně vysokou mírou nezaměstnanosti mají uchazečům co nabídnout. V Chomutově, kde byla v březnu míra nezaměstnanosti 9,5 %, nabízel úřad práce 1 197 volných míst a na jedno místo připadlo šest uchazečů. V únoru se jich na jedno místo tlačilo 25.

„Ten, kdo pracuje a je aktivní se musí mít lépe než ten, kdo nepracuje a je pasivní. Musí také platit, že vyřešit nepříznivou životní situaci se vyplatí,“ uvedl Nečas. Pobírání podpory v nezaměstnanosti by se mělo proto od příštího roku zkrátit a částka, kterou by lidé bez práce dostávali, by postupně klesala.

Ministr v novele navrhuje, aby nezaměstnaní do 50 let pobírali podporu místo půl roku pět měsíců, lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců a osoby nad 55 let místo jednoho roku 11 měsíců. V prvních dvou měsících by měli dostávat 65 procent svého předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících polovinu a ve zbytku 45 procent. Nyní dostávají tři měsíce polovinu výdělku, pak 45 procent. Maximálně mohou letos získat 12 249 korun měsíčně. Strop chce Nečas zachovat. Na podporu by neměli mít nárok lidé, kteří v posledním půlroce nejméně dvakrát bez vážných důvodů odešli z práce, kterou jim zprostředkoval úřad práce.

Nečas plánuje i omezení sociálních dávekdlouhodobě nezaměstnaným. Pokud lidé po pěti měsících bez místa odmítnou rekvalifikaci, měli by přijít i o sociální dávky. Jestliže by odmítli po pěti měsících nezaměstnanosti nastoupit na veřejně prospěšné práce a neodpracovali měsíčně aspoň 20 hodin, měli by nárok jen na existenční minimum 2 020 korun. Kdyby odpracovali 20 až 30 hodin, dostávali by životní minimum. Za 30 a více odpracovaných hodin pro obec by jim připadlo 3 679 korun. Dávky by se vyplácely v hotovosti či jako poukázky. V případě neplacení nájmu by část peněz mohl rovnou dostávat pronajímatel.

Proti návrhu se staví opozice: „Nejsem přesvědčen, že tohle je motivační přístup,“ reagoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Jsme na historicky nejnižších číslech nezaměstnanosti. Není důvod měnit systém, který je nastaven vcelku dobře“. Podle něj změna může za rok až dva znamenat problém, pokud se hospodářské zpomalení v USA promítne do Evropy. „Pak už to nebude věc nezaměstnaných, aby si vyhledali práci. Práce prostě nebude,“ dodal.

Anketa

Souhlasíte s navrhovanými změnami podpory v nezaměstnanosti?

Je rozumné zkracovat dobu pobírání podpory v nezaměstnanosti? Znáte někoho, kdo si aktivně práci hledá, ale nikdo ho nechce zaměstnat? Podělte se o zkušenost.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+29
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 4. 2008 13:06, Kutil

Tak bezte pracovat do Prahy, kde bere dobra ucetni 40 tisic hrubeho a vyse.

Reagovat

 

+78
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Dark 15. 04. 2008 11:37)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 4. 2008 19:00, Marta 52 let

Od Nečase je sprosté, krátit podporu lidem, kteří jsou tzv, přestárlí. Mám VŠ, obor zemědělské inženýrství. Kdy´ž jsem přišla o práci nechtěla jsem být nikomu na obtíž. Na pracáku mi řekli, že pro moji kvalifikaci nic nemají. Hledala jsem si sama, nevadilo by mi dělat ani prodavačku v butiku. Jenže na mě chtěli fotku a CV a nakonec přijali asi 20 letou dívku, stejně tak to dopadlo, když jsem chtěla dělat pokladní v divadle. Co na to pan ministr?

Reagovat

 

-26
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (29 komentářů)

12. 12. 2010 | 10:23 | Petr

P Nečas ať drží hu..,Mě je 59roků,jsem přes 1rok bez práce,práci sháním ale v tomhle věku o Vás nikdo nestojí.Tak ať se p.Nečasovi vtý hlavě rozsvítí,jest-li se tam ještě může něco rozsvítit!!!!! více

29. 9. 2008 | 11:32 | Adélka

Jsem absolvent Střední školy a vzhledem k povinné letní praxi jsem byla práce aktivní už od patnácti let. Dnes je mi 21 let a právě úřad práce mi pomohl najít lepší práci. Byla jsem v evidenci půl roku,ale běhěm té doby jsem...více

18. 4. 2008 | 10:28 | Jirka

Stádo bude propagovat, že potřeby jednotlivce by měly jít do pozadí ve prospěch mnoha. Namluví vám, že je vaší zodpovědností, abyste se starali o ty, kteří mají méně štěstí. Zní to velice nevinně, nebo? Dobrá, tak se na to...více

16. 4. 2008 | 16:27 | comment

Což ale nic nemění na tom, že když jsem nezaměstnaný, tak od státu peníze dostávám. Doporučuji přečíst příspěvek 15.04.2008 14:39, Petr , což je evidentně nějaký jiný Petr, protože názory se diametrálně liší. více

16. 4. 2008 | 1:25 | Pik

Např. min. pro práci ve státním existuje pozitivní diskriminace a to také není dobře = proč by např. někdo měl mít dobré místo ve státním aparátu jen proto, že např. před 30 ti lety získal VŠ vzdělání a např. jiný, který...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK