Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší
1. 10. 2010 | Petr Kučera | 7 komentářů
Výše podpory v nezaměstnanosti a délka jejího čerpání se v zásadě nezmění. Získá ji ale menší počet uchazečů než tomu bylo dosud.
Nezaměstnaní, kteří se rozhodnou podnikat, získají v příštím roce novou podporu od státu. Jak ale zjistil online deník Aktuálně.cz, dotaci zdaleka nedostane každý zájemce. Nicméně když už ji získá, může být výrazně vyšší, než to z dosavadních informací na první pohled vypadá. Teoreticky skoro 170 tisíc korun.
Zavedení takzvaného překlenovacího příspěvku už schválila sněmovna - trochu paradoxně v rámci "úsporného balíčku", v němž jinak Ministerstvo práce a sociálních věcí snižuje některé sociální dávky i podporu v nezaměstnanosti.
Ze schválené novely vyplývá, že na tento příspěvek nemá automaticky nárok každý uchazeč o zaměstnání, který se začne živit jako osoba samostatně výdělečně činná. Konkrétní příjemce i výši příspěvku vybere vždy příslušný úřad práce.
Novou dotaci může od ledna 2011 získat začínající podnikatel, dosud evidovaný jako uchazeč o práci. Půjde o jednorázovou pomoc na dobu až pěti měsíců, a to ve výši čtvrtiny průměrné mzdy v národním hospodářství za první tři čtvrtletí předchozího roku.
Podle odhadovaného vývoje průměrné mzdy tedy příspěvek dosáhne maximálně 6 000 korun měsíčně, celkově za pět měsíců až 30 tisíc.
Překlenovací příspěvek je určen na úhradu provozních nákladů, vzniklých a zaplacených během období, na které bude poskytnut. Jde například o nájemné nebytových prostor nebo dopravu materiálu či výrobků.
Podle odhadů ministerstva přijde novinka na 100 milionů korun ze státního rozpočtu. Pokud by příspěvek dostali všichni zájemci v maximální výši, vystačil by pro necelých 3 500 lidí.
Příspěvek má v praxi umožnit, aby uchazeči nepřišli o část podpory v nezaměstnanosti, přestože začnou podnikat dříve, než ji "vyčerpají".
Na tuto pomoc nicméně není právní nárok. Schválený zákon hovoří pouze o možnosti. Přesnější kritéria nestanoví, kromě horního limitu v něm nenajdeme ani pravidla pro určení konkrétní výše příspěvku.
"Každou žádost individuálně posoudí místně příslušný úřad práce," vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.
Mezi hlavní kritéria má patřit hlavně uplatnitelnost žadatele na trhu práce. "Větší šanci mají zájemci, kteří patří do některé z rizikových skupin na trhu práce - dlouhodobě nezaměstnaní, věkově starší uchazeči, matky na mateřské a podobně," říká Plívová. Tedy lidé, kteří těžko najdou zaměstnání a "nezbývá" jim nic jiného než se zkusit živit vlastním podnikáním.
Celý text si přečtete na Aktuálně.cz
Spoření s úrokem 3,73 % p.a.
Spoř chytře a jednoduše s vysokým úrokem. Jak na to ti poradí v Partners Bance.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
14. 11. 2010 10:34, Pavel
V čem chcete dnes podnikat? Kdysi jsem měl živnost s počítači a šlo to docela dobře. Pak mi začaly na paty šlapat obchoďáky s krabicovými PC a konec všemu nasadila vláda, která i na moje služby nevýrobního charakteru hodila 20% DPH. Shodil jsem to ze stolu. Dnes je ve městě jeden velkej krám s počítačema a většina lidí nakupuje na webu. A to je všude. Zanikají rukodělné firmičky, kdopak si dnes nechá opravit boty, kabát kabelku? Všechno se dováží a při poruše se to prostě vyhodí - viz. televize. V potravinách to samé, všude akorát vietnamské večerky s věcma z Penny a nebo Lidlu. Snad možná instalatéři, sádrokartonáři a další, ale to jsou už také spíše větší firmy, lépe tak čelí krizi, která drobného OSVČ sazí na kolena. Kromě právníků a exekutorů moc dobrých živnostníků neznám. Tedy kromě Švarcovýho systému na ožebračování lidí a zejména státu.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
12. 11. 2010 8:31, exekuce
Přesně tak. A dopadnou stejně anebo ještě hůř než majitelé FVE. Nakonec jim zkonfiskují i střechu nad hlavou, až nepůjdou zpětně vypáčit dotace, děkuji pěkně. Nechci nic zadarmo, páč co je zadarmo nakonec výjde pořádně draho.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.