Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nová pomoc nezaměstnaným: Tisíce při startu podnikání

| rubrika: Aktuálně.cz | 12. 11. 2010 | 8 komentářů
Nová pomoc nezaměstnaným: Tisíce při startu podnikání
Stát se rozhodl podpořit osoby samostatně výdělečně činné, které byly dosud nezaměstnané. OSVČ tak mohou získat až desítky tisíc korun. Konkrétní příjemce i výši příspěvku určuje příslušný úřad práce.

Nezaměstnaní, kteří se rozhodnou podnikat, získají v příštím roce novou podporu od státu. Jak ale zjistil online deník Aktuálně.cz, dotaci zdaleka nedostane každý zájemce. Nicméně když už ji získá, může být výrazně vyšší, než to z dosavadních informací na první pohled vypadá. Teoreticky skoro 170 tisíc korun.

Zavedení takzvaného překlenovacího příspěvku už schválila sněmovna - trochu paradoxně v rámci "úsporného balíčku", v němž jinak Ministerstvo práce a sociálních věcí snižuje některé sociální dávky i podporu v nezaměstnanosti.

Ze schválené novely vyplývá, že na tento příspěvek nemá automaticky nárok každý uchazeč o zaměstnání, který se začne živit jako osoba samostatně výdělečně činná. Konkrétní příjemce i výši příspěvku vybere vždy příslušný úřad práce.

Až 30 tisíc korun

Novou dotaci může od ledna 2011 získat začínající podnikatel, dosud evidovaný jako uchazeč o práci. Půjde o jednorázovou pomoc na dobu až pěti měsíců, a to ve výši čtvrtiny průměrné mzdy v národním hospodářství za první tři čtvrtletí předchozího roku.

Podle odhadovaného vývoje průměrné mzdy tedy příspěvek dosáhne maximálně 6 000 korun měsíčně, celkově za pět měsíců až 30 tisíc.

Překlenovací příspěvek je určen na úhradu provozních nákladů, vzniklých a zaplacených během období, na které bude poskytnut. Jde například o nájemné nebytových prostor nebo dopravu materiálu či výrobků.

Podle odhadů ministerstva přijde novinka na 100 milionů korun ze státního rozpočtu. Pokud by příspěvek dostali všichni zájemci v maximální výši, vystačil by pro necelých 3 500 lidí.

Kdo začne podnikat, nepřijde o podporu. Ale jen někdo

Příspěvek má v praxi umožnit, aby uchazeči nepřišli o část podpory v nezaměstnanosti, přestože začnou podnikat dříve, než ji "vyčerpají".

Na tuto pomoc nicméně není právní nárok. Schválený zákon hovoří pouze o možnosti. Přesnější kritéria nestanoví, kromě horního limitu v něm nenajdeme ani pravidla pro určení konkrétní výše příspěvku.

"Každou žádost individuálně posoudí místně příslušný úřad práce," vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Mezi hlavní kritéria má patřit hlavně uplatnitelnost žadatele na trhu práce. "Větší šanci mají zájemci, kteří patří do některé z rizikových skupin na trhu práce - dlouhodobě nezaměstnaní, věkově starší uchazeči, matky na mateřské a podobně," říká Plívová. Tedy lidé, kteří těžko najdou zaměstnání a "nezbývá" jim nic jiného než se zkusit živit vlastním podnikáním.

Celý text si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 11. 2010 10:34, Pavel

V čem chcete dnes podnikat? Kdysi jsem měl živnost s počítači a šlo to docela dobře. Pak mi začaly na paty šlapat obchoďáky s krabicovými PC a konec všemu nasadila vláda, která i na moje služby nevýrobního charakteru hodila 20% DPH. Shodil jsem to ze stolu. Dnes je ve městě jeden velkej krám s počítačema a většina lidí nakupuje na webu. A to je všude. Zanikají rukodělné firmičky, kdopak si dnes nechá opravit boty, kabát kabelku? Všechno se dováží a při poruše se to prostě vyhodí - viz. televize. V potravinách to samé, všude akorát vietnamské večerky s věcma z Penny a nebo Lidlu. Snad možná instalatéři, sádrokartonáři a další, ale to jsou už také spíše větší firmy, lépe tak čelí krizi, která drobného OSVČ sazí na kolena. Kromě právníků a exekutorů moc dobrých živnostníků neznám. Tedy kromě Švarcovýho systému na ožebračování lidí a zejména státu.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 11. 2010 8:31, exekuce

Přesně tak. A dopadnou stejně anebo ještě hůř než majitelé FVE. Nakonec jim zkonfiskují i střechu nad hlavou, až nepůjdou zpětně vypáčit dotace, děkuji pěkně. Nechci nic zadarmo, páč co je zadarmo nakonec výjde pořádně draho.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (nakobyl 12. 11. 2010 06:30)

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

7. 9. 2011 | 17:40 | Martina

Pro úspěšné podnikání doporučuji kurz hojnosti!Lze využít i další kurzy z nabídky,mám s tím skvělou zkušenost,opravdu se mi vyplatilo ty peníze investovat,protože se mi to několikanásobně vrátilo:-)Nechci dělat nikomu reklamu,ale...více

14. 11. 2010 | 10:34 | Pavel

V čem chcete dnes podnikat? Kdysi jsem měl živnost s počítači a šlo to docela dobře. Pak mi začaly na paty šlapat obchoďáky s krabicovými PC a konec všemu nasadila vláda, která i na moje služby nevýrobního charakteru hodila...více

14. 11. 2010 | 10:34 | Pavel

V čem chcete dnes podnikat? Kdysi jsem měl živnost s počítači a šlo to docela dobře. Pak mi začaly na paty šlapat obchoďáky s krabicovými PC a konec všemu nasadila vláda, která i na moje služby nevýrobního charakteru hodila...více

13. 11. 2010 | 16:51 | FMach

Stát se chce zbavit odpovědnosti a bude mít dalšího koho bude obírat. Taky nezaměstnaní velmi rychle pochopí proč jsou nezaměstnaní a jak za pěknými sliby je schován způsob jak stát okrádá lidi kteří se starají sami o sebe...více

13. 11. 2010 | 9:38 | Radim

Kdysi na pracáku jsem taky uvažoval o podnikání. Počítal jsem to a vyšlo mi, že kdybych začal podnikat i v tom, co víceméně umím, začal bych vydělávat tak za rok až dva roky. Náklady včetně poviných odvodů státu mně na ty...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK