Nová pomoc nezaměstnaným: Tisíce při startu podnikání

Petr Kučera | rubrika: Aktuálně.cz | 12. 11. 2010 | 8 komentářů
Nová pomoc nezaměstnaným: Tisíce při startu podnikání
Stát se rozhodl podpořit osoby samostatně výdělečně činné, které byly dosud nezaměstnané. OSVČ tak mohou získat až desítky tisíc korun. Konkrétní příjemce i výši příspěvku určuje příslušný úřad práce.

Nezaměstnaní, kteří se rozhodnou podnikat, získají v příštím roce novou podporu od státu. Jak ale zjistil online deník Aktuálně.cz, dotaci zdaleka nedostane každý zájemce. Nicméně když už ji získá, může být výrazně vyšší, než to z dosavadních informací na první pohled vypadá. Teoreticky skoro 170 tisíc korun.

Zavedení takzvaného překlenovacího příspěvku už schválila sněmovna - trochu paradoxně v rámci "úsporného balíčku", v němž jinak Ministerstvo práce a sociálních věcí snižuje některé sociální dávky i podporu v nezaměstnanosti.

Ze schválené novely vyplývá, že na tento příspěvek nemá automaticky nárok každý uchazeč o zaměstnání, který se začne živit jako osoba samostatně výdělečně činná. Konkrétní příjemce i výši příspěvku vybere vždy příslušný úřad práce.

Až 30 tisíc korun

Novou dotaci může od ledna 2011 získat začínající podnikatel, dosud evidovaný jako uchazeč o práci. Půjde o jednorázovou pomoc na dobu až pěti měsíců, a to ve výši čtvrtiny průměrné mzdy v národním hospodářství za první tři čtvrtletí předchozího roku.

Podle odhadovaného vývoje průměrné mzdy tedy příspěvek dosáhne maximálně 6 000 korun měsíčně, celkově za pět měsíců až 30 tisíc.

Překlenovací příspěvek je určen na úhradu provozních nákladů, vzniklých a zaplacených během období, na které bude poskytnut. Jde například o nájemné nebytových prostor nebo dopravu materiálu či výrobků.

Podle odhadů ministerstva přijde novinka na 100 milionů korun ze státního rozpočtu. Pokud by příspěvek dostali všichni zájemci v maximální výši, vystačil by pro necelých 3 500 lidí.

Kdo začne podnikat, nepřijde o podporu. Ale jen někdo

Příspěvek má v praxi umožnit, aby uchazeči nepřišli o část podpory v nezaměstnanosti, přestože začnou podnikat dříve, než ji "vyčerpají".

Na tuto pomoc nicméně není právní nárok. Schválený zákon hovoří pouze o možnosti. Přesnější kritéria nestanoví, kromě horního limitu v něm nenajdeme ani pravidla pro určení konkrétní výše příspěvku.

"Každou žádost individuálně posoudí místně příslušný úřad práce," vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Mezi hlavní kritéria má patřit hlavně uplatnitelnost žadatele na trhu práce. "Větší šanci mají zájemci, kteří patří do některé z rizikových skupin na trhu práce - dlouhodobě nezaměstnaní, věkově starší uchazeči, matky na mateřské a podobně," říká Plívová. Tedy lidé, kteří těžko najdou zaměstnání a "nezbývá" jim nic jiného než se zkusit živit vlastním podnikáním.

Celý text si přečtete na Aktuálně.cz

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 11. 2010 10:34, Pavel

V čem chcete dnes podnikat? Kdysi jsem měl živnost s počítači a šlo to docela dobře. Pak mi začaly na paty šlapat obchoďáky s krabicovými PC a konec všemu nasadila vláda, která i na moje služby nevýrobního charakteru hodila 20% DPH. Shodil jsem to ze stolu. Dnes je ve městě jeden velkej krám s počítačema a většina lidí nakupuje na webu. A to je všude. Zanikají rukodělné firmičky, kdopak si dnes nechá opravit boty, kabát kabelku? Všechno se dováží a při poruše se to prostě vyhodí - viz. televize. V potravinách to samé, všude akorát vietnamské večerky s věcma z Penny a nebo Lidlu. Snad možná instalatéři, sádrokartonáři a další, ale to jsou už také spíše větší firmy, lépe tak čelí krizi, která drobného OSVČ sazí na kolena. Kromě právníků a exekutorů moc dobrých živnostníků neznám. Tedy kromě Švarcovýho systému na ožebračování lidí a zejména státu.

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 11. 2010 8:31, exekuce

Přesně tak. A dopadnou stejně anebo ještě hůř než majitelé FVE. Nakonec jim zkonfiskují i střechu nad hlavou, až nepůjdou zpětně vypáčit dotace, děkuji pěkně. Nechci nic zadarmo, páč co je zadarmo nakonec výjde pořádně draho.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší

1. 10. 2010 | Petr Kučera | 7 komentářů

Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší

Výše podpory v nezaměstnanosti a délka jejího čerpání se v zásadě nezmění. Získá ji ale menší počet uchazečů než tomu bylo dosud.

Jak se připravit na ztrátu práce. Spočítejte si to.

29. 10. 2009 | Jan Stuchlík | 3 komentáře

Jak se připravit na ztrátu práce. Spočítejte si to.

Počet lidí bez práce by měl podle ekonomů růst ještě příští rok. Ztráta zaměstnání přitom pro rodinu znamená pořádný propad příjmu. S naší kalkulačkou uvidíte, proč má smysl se na... celý článek

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

15. 4. 2008 | Táňa Chadrabová | 29 komentářů

Jak chce Nečas přimět dlouhodobě nezaměstnané k práci

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase zkrátit dobu podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc a změnit i její výši. Nyní ho projednávají poslanci. Pokud ho... celý článek

Odmítat rekvalifikace se nevyplácí

1. 10. 2007 | Táňa Chadrabová | 1 komentář

Odmítat rekvalifikace se nevyplácí

Pro ty, kdo přišli o práci a nemohou najít jiné zaměstnání, jsou určeny rekvalifikační kurzy. V poslední době se firmy přetahují třeba o účetní či fakturantky. Kurzů pro zájemce o tuto... celý článek

Partners Financial Services