Počet lidí spořicích na důchod loni poprvé za sedm let vzrostl

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 2. 2020 16:10 aktualizováno 20. 2. 2020 09:30 | 4 komentáře

Penzijním společnostem loni poprvé od roku 2012 přibyl počet klientů. Na konci roku 2019 si ve třetím penzijním pilíři spořilo na důchod se státním příspěvkem celkem 4 441 429 lidí. To bylo o zhruba 4400 lidí více než na konci roku 2018. Statistiky za loňský rok zveřejnila Asociace penzijních společností ČR.

V roce 2019 rostl počet účastníků doplňkového penzijního spoření 18% tempem na celkových 1 139 434 účastníků. V transformovaných fondech penzijního připojištění, do kterých již nelze vstupovat, si na konci loňského roku spořilo 3 301 995 lidí, což bylo meziročně skoro o pět procent méně.

Penzijní společnosti ke konci roku 2019 spravovaly ve fondech třetího pilíře prostředky účastníků v celkové výši 487 miliard korun, z toho v transformovaných fondech bylo 427 miliardy (meziročně +5,6 %).

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Objem prostředků v účastnických fondech dosáhl na 60 miliard, což představovalo meziroční nárůst o 41 procent. K výraznému meziročnímu růstu pomohly dobré výsledky hospodaření, kdy všech 29 účastnických fondů loni skončilo v plusu a většina porazila i inflaci.

Lidé si na důchod průměrně měsíčně ukládají 691 korun na penzijní připojištění a 781 korun do účastnických fondů.

Příspěvek zaměstnavatele pobíralo v účastnických i transformovaných fondech loni 24 procent lidí. Průměrný příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění činil 914 korun měsíčně, v účastnických fondech to bylo 989 korun.

V doplňkovém penzijním spoření bylo na konci roku 2019 uzavřeno celkem 60 584 smluv pro účastníky mladší 18 let, meziroční nárůst těchto smluv dělal 40 procent.

Předdůchod z doplňkového penzijního spoření ke konci roku 2019 pobíralo celkem 4455 lidí. Průměrná výše vypláceného předdůchodu činila v loňském roce 9929 korun.

Počet lidí spořicích na důchod ve třetím pilíři naposledy rostl v roce 2012, kdy šlo naposledy uzavřít původní penzijní připojištění. Na konci roku 2012 si v penzijních fondech spořilo 5 150 415 lidí a penzijní společnosti tehdy spravovaly jejich prostředky ve výši 247 miliard korun.


Čtěte více:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Důchody čekají změny. Projděte si podrobný přehled

22. 11. 2022 | Petr Kučera

Důchody čekají změny. Projděte si podrobný přehled

Lednová valorizace a příspěvek 500 Kč za vychované dítě. Jaké další novinky týkající se důchodů už jsou definitivně schválené a jaké se teprve chystají? Provedeme vás.

Nové penzijní spoření pro celou EU. Jaké má výhody a nevýhody?

20. 10. 2022 | Jiří Hovorka

Nové penzijní spoření pro celou EU. Jaké má výhody a nevýhody?

Startuje PEPP – panevropský osobní penzijní produkt. Míří na lidi, kteří dlouhodobě pracují v různých zemích Evropské unie. Zatím ho ale v celé EU nabízí jediná firma – slovenská obdoba... celý článek

Blízko do důchodu? Požádejte ještě letos, vyplatí se to

18. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ

Blízko do důchodu? Požádejte ještě letos, vyplatí se to

Požádat letos o předčasný důchod může být výhodnější, než čekat na příští rok. Doporučuje to přímo ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozdíly mohou být i v řádech tisícikorun měsíčně,... celý článek

Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

17. 10. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

Povědomí Čechů o ochraně jejich peněz v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách za posledních pět let výrazně vzrostlo. Zatímco v roce 2017 vědělo o existenci zákonného... celý článek

Snadnější cesta k důchodu? Se zkrácením potřebné doby Jurečka narazil

8. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Snadnější cesta k důchodu? Se zkrácením potřebné doby Jurečka narazil

Vláda odložila novelu, která má podle expertů chránit seniory před propadem do chudoby. Potřebná doba důchodového pojištění pro nárok na starobní penzi je v Česku ve srovnání se zahraničím... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.